Bezmocní politici. Trh řídí agentury s máslem na hlavě

Tomáš Fránek
8. 8. 2011 13:00
Slovo ratingových agentur je silnější než výroky politiků
Logo ratingové agentury Moody's na budově, kde sídlí, v New Yorku.
Logo ratingové agentury Moody's na budově, kde sídlí, v New Yorku. | Foto: Reuters

Praha/Vídeň - Je to rozhodnutí, které nedává žádný smysl.

Tak komentoval miliardář Warren Buffett verdikt agentury Standard & Poor´s, která poprvé v historii snížila rating USA. "Tito lidé nejsou schopni učinit správné rozhodnutí," doplnil Buffetta nositel Nobelovy ceny ekonom Paul Krugman na svém blogu.

Ale přes pochybnosti o tom, proč by měl zaměstnanec soukromé agentury vlastně posuzovat, zda Spojené státy šetří dost a na správném místě, ukazuje podle internetového vydání týdeníku Der Spiegel rozhodnutí ratingové agentury, že pracuje nezávisle na vůli mocných amerických politiků. "Takový verdikt nutí Američany šetřit," uvedl týdeník v komentáři.

Žaloby a obvinění

Rating, tedy odhad toho, jak vlády dokážou či nedokážou včas splácet svoje dluhy, se tak stal modlou, slovo agentur je silnější a vlivnější než výroky politiků.

Ukazuje se to i v pondělí. Evropská komise slibuje aktivizaci svých plánů, ECB nákup španělských a italských dluhopisů, ale burzy se řítí dál do propasti.

Hodnocení od agentur přitom může mít dopady na každodenní život i v Česku. Zvýšená nejistota nebo krize na trzích může vést k tomu, že firmy budou odkládat investice, nebudou mít tolik práce, nebude se snižovat nezaměstnanost, neporostou platy.

A s tím, jak tři velké ratingové agentury Moody´s Investors Service, Standard & Poor´s a Fitch Ratings ovlivňují světovou ekonomiku, přibývá názorů, které volají po přehodnocení práce těchto firem. A přibývá také obvinění a soudních procesů, které ukazují, že by první finanční krize nevznikla bez podílu ratingových agentur.

"Politici lžou o dluzích, které vytvořili, a pak obviňují jiné z problémů, které způsobili. Ale pokud existuje v podstatě monopol na pravdu tří ratingových agentur, které navíc mají máslo na hlavě z doby první krize a amerických hypoték, tak je otázka, zda to není jenom druhý extrém a agentury nemají větší moc, než by měly mít," řekl rakouský ekonom Mark Holmer z Mezinárodního hospodářského institutu.

Podle něj nikdo vlastně nezná kriteria, podle kterých agentury hospodaření států hodnotí. "Když se spletou, tak se nic neděje, nenesou žádnou zodpovědnost," uvedl Holmer.

Je to zrcadlo, které potřebujeme

Třeba Standard & Poor´s nyní přiznala, že neměla správně údaje o dluhu Spojených států, když rozhodla o snížení ratingu. Na hodnocení by se ale podle šéfů agentury nic neměnilo, hlavní slovo při jejich rozhodování sehrála politická nestabilita a neochota politiků se dohodnout.

V několika zemích už ratingové agentury čelí žalobám kvůli podezření z nečestných obchodů. Ve Španělsku, tedy jedné ze zemí, které dluhy tlačí k možnému bankrotu, na agentury podali žalobu právníci spolupracující se spotřebitelskými sdruženími.

V čele žalujících právníků přitom stojí Gonzalo Boye, který se před dvěma roky proslavil svou žalobou kvůli základně Guantánamo.

"Máme dostatek důkazů, podle kterých můžeme dokázat, že z činnosti ratingových agentur těžili určití lidé a investoři, kteří měli informace dřív než ostatní. Ratingové agentury jsou nebezpečné pro společnost, ničí naši zemi," uvedl Boye.Největší světové ratingové agentury už kvůli nepravdivým zprávám čelí žalobě v Německu.

Žalobu podala skupina německých investorů, viní tři největší světové ratingové agentury za jejich roli při hodnocení certifikátů pro investory zkrachovalé americké banky Lehman Brothers.

Už od 30 let

A v procesu s vládcem hedgeového fondu Galleon Group Rajem Rajaratnamou, obviněným z konspirace a podvodu, se ukazuje, že Rajaratnam obchodoval na základě neveřejných informací, které nezákonně získával také od pracovníků ratingové agentury Moody´s Investors Service.

Podle některých ekonomů se ale ratingové agentury poučily a jejich hodnocení už nyní skutečně odráží stav financí států.
"Neobviňujte ratingové agentury za chaotickou situaci v eurozóně," vzkázal Bruselu německý ekonom Wolfgang Münchau ve svém pravidelném sloupku ve Financial Times.

Agentury sice v minulosti pochybily, když přispěly k vytvoření úvěrové bubliny v USA, nyní však konají dobrou službu, protože eurozóně ukazují, jak na tom opravdu je, tvrdí ekonom.

Důležitost, která je ratingovým agenturám připisována, pochází už ze třicátých let dvacátého století, kdy americká Komise pro cenné papíry nakázala bankám přijímat pouze akcie společností, které měly značku kvality od nějaké ratingové agentury.

 

Právě se děje

před 36 minutami

Čeští ekologové se mohou odvolat proti rozšíření dolu Turów, čas mají do 17. března

Do Česka oficiálně dorazil z Polska překlad souhlasu k rozšíření polského dolu Turów, takže se proti němu nyní mohou čeští ekologové odvolat. V tiskové zprávě to oznámilo ministerstvo životního prostředí. Na odvolání mají ekologické organizace čas do 17. března. Samo ministerstvo už dříve vydalo k rozšíření hnědouhelného dolu Turów u česko-polské hranice nesouhlasné stanovisko. Proti rozšíření se staví i Liberecký kraj a dotčené české obce. Česko se obává, že rozšíření může mít negativní dopad na zásobování části Liberecka pitnou vodou.

V lednu vydalo polské Regionální ředitelství pro ochranu životního prostředí ve Vratislavi rozhodnutí v procesu EIA (vyhodnocení vlivů na životní prostředí), kterým souhlasilo se záměrem na rozšíření dolu Turów i přes námitky české strany. Zároveň vydalo stanovisko o okamžité vykonavatelnosti rozhodnutí.

"Ministerstvo životního prostředí rozhodnutí polského úřadu zveřejnilo v plném znění a v českém jazyce na svých stránkách. Česká veřejnost má podle polského práva možnost se proti rozhodnutí polského úřadu odvolat výhradně prostřednictvím ekologických organizací," sdělila mluvčí ministerstva Petra Roubíčková.

před 1 hodinou

Syrský prezident Asad: Boje v Sýrii budou pokračovat až do osvobození celé země

Současná ofenziva syrské a ruské armády proti povstalcům na severu Sýrie nesignalizuje konec syrského konfliktu. Řekl to syrský prezident Bašár Asad. Boje podle něj budou pokračovat. Syrské armádě se s pomocí Ruska podařilo o víkendu získat další města v okolí někdejšího průmyslového centra země Aleppa. Tento týden má být obnovený provoz na tamním letišti, které bylo zavřené od roku 2012.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Varům bude chybět zraněný kapitán Skuhravý

Hokejisté extraligových Karlových Varů se budou muset v závěru základní části obejít bez pomoci kapitána Václava Skuhravého. Jedenačtyřicetiletý útočník utrpěl v nedělním zápase na ledě Sparty blíže nespecifikované zranění v dolní části těla a bude mimo hru dva až tři týdny. Energie o tom informovala na svém klubovém webu.

Skuhravý odehrál na Spartě dvě třetiny, ve třetí části už stál na střídačce jen v civilu a pomáhal trenérům. Západočeši v O2 areně prohráli 3:6.

Odchovanec Kladna odehrál v této sezoně za Karlovy Vary 40 zápasů, vstřelil čtyři branky a přidal 17 asistencí. Energie je šest kol před koncem základní části soutěže sedmá a bojuje o 6. místo a přímý postup do čtvrtfinále play off. Na jedenácté Vítkovice má k dobru 12 bodů, takže by ve vyřazovací části neměla chybět.

Zdroj: ČTK
Další zprávy