Šéf Facebooku se přidal, dá čtyři miliardy na charitu

Pavel Tomášek Pavel Tomášek
9. 12. 2010 10:47
Mark Zuckerberg se přidal k filantropické výzvě Warrena Buffeta a Billa Gatese
Foto: Reuters

New York - Řady amerických miliardářů, kteří se na výzvu Warrena Buffeta a Billa Gatese rozhodli podělit o svůj majetek, se rozrostly o dalších sedmnáct. Je mezi nimi i zakladatel Facebooku Mark Zuckeberg.

Kampaň spuštěná dvěma nejbohatšími muži světa pod názvem "Giving Pledge" (česky Závazek k obdarování) je jednou z největších donátorských a filantropických akcí v dějinách lidstva.

Už sedmapadesát miliardářů se zavázalo, že minimálně polovinu svého majetku dá na nejrůznější charitativní účely. Učinit tak hodlají buď již během svého života, nebo posmrtně.

Každý z nich oznamuje svůj závazek v ručně psaném či minimálně podepsaném dopise, kde vyjmenovává důvody, které ho k rozhodnutí vedly. Plné znění všech darovacích dopisů si je možné přečíst na oficiálně stránce charitativní akce.

Dopis zatím nenalezen

Dopis Marka Zuckerberga zatím na stránkách k nalezení není, pod jeho jménem se zobrazuje pouze příslib, že bude na web doplněn. Části Zuckerbergova prohlášení už přesto pronikly na veřejnost.

"Lidé čekají často až na úplný konec svých kariér, aby část svého bohatství rozdali. Proč ale čekat, když je třeba učinit tolik věcí?" položil si řečnickou otázku Zuckerberg. „Je tu celá generace mladých lidí, která se díky úspěchu svých společností domohla značného bohatství, máme proto příležitost, aby řada z nás část svého majetku rozdala dřív a viděla, čeho se díky tomu podařilo dosáhnout," zdůvodnil svůj dar Zuckerberg, kterému bylo letos v květnu teprve 26 let.

Osobní jmění Zuckerberga odhadl časopis Forbes letos v září na 6,9 miliardy dolarů, což v celosvětovém žebříčku boháčů stačilo "až" na 212. místo. U zakladatele Facebooku je však rekordní rychlost, s jakou jeho majetek roste: během roku se zvýšil o skoro pět miliard dolarů.

Novými členy miliardářského klubu filantropů se vedle Zuckerberga stali také Stave Case, spoluzakladatel firmy AOL, největšího poskytovatele internetového připojení v USA, či finančník Michael Milken, který se kvůli svému působení na Wall Street ocitl ve vězení.

Samo neformální společenství, které založili Bill Gates s Warrenem Buffetem jako dva nejbohatší lidé světa, finanční prostředky nepřijímá, ani nestanovuje žádné instrukce pro to, kam a komu by měly být peníze darovány. Jeho smyslem je shromažďovat morální závazky bohatých lidí.

Gates s Buffetem spustili svoji akci na začátku především ve Spojených státech, jejich cílem je ale učinit z ní globální záležitost. Na podzim se proto vydali do Číny, kde uspořádali setkání s tamními miliardáři a pokoušeli se je přesvědčit, aby se k akci připojili.

V příštím roce se s podobným záměrem chystají do Indie.

Buffett: Dětem nic nedám 

Sám Warren Buffet, který vydělal peníze jako investor, už v roce 2006 oznámil, že 99 procent svého majetku odevzdá nadaci Billa a Melindy Gatesových. Ti sami už své nadaci, která investuje například do vývoje léků proti AIDS, věnovali 28 miliard dolarů.

Když byl Buffet před dvěma týdny hostem speciálního vydání diskusního pořadu This Week na televizi ABC a moderátorka Christine Amanpourová se ho zeptala, zda neuvažoval o tom, že by část majetku odkázal svým dětem, odpověděl, že nehodlá svým potomkům zkazit život. A že si oni stejně jako ostatní Američané musí svůj životní sen realizovat sami.

Mezi těmi, kdo už se k rozdání vlastního jmění zavázali dříve, jsou například starosta New Yorku a vlastník mediální společnosti Michael Bloomberg, zakladatel televize CNN Ted Turner či filmový režisér George Lucas.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Nguyen odešel z Liberce do Slovácka na hostování s opcí

Fotbalový brankář Filip Nguyen odešel z Liberce do Slovácka na roční hostování s opcí na případný přestup. Oba kluby o tom informovaly na svých webových stránkách.

Člen širšího kádru české reprezentace Nguyen působil v Liberci od roku 2018, ale v jarní části minulé sezony ztratil místo jedničky. Osmadvacetiletý gólman v nejvyšší soutěži dosud za Slovan odchytal 77 utkání a udržel 27 čistých kont.

"Ve hře bylo více variant, ale jsme rádi, že jsme se nakonec domluvili právě s Filipem, který má mimo jiné zkušenosti i z pohárové Evropy," uvedl sportovní ředitel Slovácka Veliče Šumulikoski.

před 59 minutami

Španělská vláda schválila milosti pro devět odsouzených katalánských politiků

Španělská vláda schválila udělení milostí pro devět katalánských politiků a aktivistů, kteří si ve vězení odpykávají dlouhé tresty kvůli uspořádání neústavního referenda o nezávislosti v roce 2017. Političtí lídři včetně bývalého místopředsedy regionální vlády a několika exministrů byli odsouzeni v roce 2019 k trestům od devíti do 13 let vězení za vzpouru, protože referendum vypsali navzdory nesouhlasu vlády v Madridu a soudů. Za mřížemi dosud strávili asi 2,5 roku.

O udělení milostí pro prominentní zastánce nezávislosti Katalánska hovořil v pondělí v Barceloně premiér Pedro Sánchez, pro kterého se podle agentury AP prosazení tohoto kontroverzního kroku může stát velmi riskantní politickou hrou. S milostmi totiž zásadně nesouhlasí zástupci pravicové opozice a dokonce ani někteří členové Sánchezových vládních socialistů. Menšinová vláda si ale chce naklonit poslance katalánských stran ve španělském parlamentu, které potřebuje ke schválení rozpočtu a dalších důležitých zákonů.

Milosti mohou vstoupit v platnost teprve poté, co je svým podpisem definitivně stvrdí král Felipe VI. a co je potvrdí nejvyšší soud. To se však považuje pouze za formalitu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Cena bitcoinu spadla pod 30 000 USD, je nejníže od konce ledna

Cena bitcoinu dnes pokračuje v poklesu a spadla až pod 30 000 USD. Je tak nejníže od konce ledna. Od maxima téměř 65 000 USD, kde se ocitla v dubnu, už cena této nejznámější kryptoměny klesla o více než 50 procent. Ukazují to záznamy na specializovaném webu CoinDesk.

Kolem 14:30 SELČ se cena bitcoinu pohybovala kolem 29 670 USD (637 600 Kč). Za posledních 24 hodin tak vykazovala pokles o 9,2 procenta.

V posledních dnech je cena bitcoinu i dalších kryptoměn pod sílícím tlakem úřadů několika zemí, hlavně čínských. Ty na konci minulého týdne zasáhly proti takzvaným těžařům kryptoměn a centrální banka vyzvala finanční instituce, aby přestaly poskytovat služby související s kryptoměnami.

Zdroj: ČTK
Další zprávy