Bárta dal první zelenou železniční stavbě. Dostal slevu

Veronika Skálová ČTK Veronika Skálová, ČTK
10. 9. 2010 11:01
Pokračovat bude stavba na železničním koridoru mezi Zbirohem a Rokycany.
Ministr dopravy Vít Bárta na svých cestách po krajích čas od času oznámí výjimku ze svých zákazů.
Ministr dopravy Vít Bárta na svých cestách po krajích čas od času oznámí výjimku ze svých zákazů. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - První zelenou ze zákazu výstavby na železnici oznámil ministr dopravy Vít Bárta. Při své návštěvě jižních Čech oznámil, že může pokračovat stavba na třetím koridoru mezi Zbirohem a Rokycany.

Důvodem je podle ministra domluva se sdružením stavebních firem vedeném Skanskou, které stavbu provádí. Ty přistoupily na slevu a prodloužení termínů splátek.

Zároveň Bárta připustil, že brzy začnou i další stavby. Ministerstvu se podle něj pro letošní rok povedlo vyjednat slevu na železniční stavby ve výši 430 milionů korun, tedy asi 5,1 procenta letošního plánu. Na většinu slev jsou podepsané dodatky ke smlouvám, nebo se jejich podpis alespoň připravuje.

Ministr uvedl, že stavební společnosti přišly s nabídkou slev až po jeho absolutní stopce pro výstavbu na železnici. V případě silnic podobný krok není možný kvůli tlaku veřejnosti, postěžoval si Bárta.


 

Právě se děje

před 1 hodinou

V Kongu po nehodě autobusu s cisternou převážející benzín uhořelo 33 lidí

V provincii Kwango na západě Konga při střetu autobusu s cisternou převážející pohonné hmoty uhořelo 33 lidí. Cisterna směřovala po jednom z hlavních tahů do metropole Kinshasy, zjistila agentura AFP z policejních zdrojů. Pozůstatky obětí dopravní nehody v pondělí ráno pohřbili.

"V noci ze soboty na neděli uhořelo 33 lidí při velkém požáru způsobeném kolizí rozměrného vozidla přepravujícího pohonné hmoty a přeplněného autobusu," uvedlo vedení místní policie. "Mohli jsme vyzvednout jen lebky, zbytek těl se nepodařilo najít. S úctou jsme je pohřbili dnes ráno," uvedl další policejní zdroj.

Dopravní nehody s četnými oběti na životech jsou v Kongu poměrně časté, na vině je špatný technický stav mnoha vozidel i silnic nebo opilí řidiči, někdy též bez potřebných znalostí. V říjnu 2018 na trase mezi Kinshasou a Matadi taktéž havarovala cisterna, při nehodě tehdy zemřelo 53 lidí. Tragickou bilanci 230 obětí měla nehoda cisterny v roce 2010.

Zdroj: ČTK
Další zprávy