Bankám v Česku věří hlavně vzdělaní lidé a úředníci

ČTK ČTK
26. 1. 2012 17:10
České národní bance podle agentury STEM věří téměř tři čtvrtiny lidí
Hlavní průčelí budovy České národní banky v centru Prahy naproti Obecnímu domu
Hlavní průčelí budovy České národní banky v centru Prahy naproti Obecnímu domu | Foto: www.cnb.cz

Praha - Česká národní banka si u veřejnosti zachovává vysokou důvěru - za spolehlivou ji považuje 72 procent Čechů. Podobně vysoké číslo vychází v průzkumech veřejného mínění již jedenáct let, informovala agentura STEM.

Podle jejího zjištění lidé nedůvěřují pouze centrální bance, ale všem bankovním institucím v Česku obecně. Bankám věří 61 procent dotázaných a stejný podíl osob uvedl, že má v bankách uložené své finanční prostředky. Většinu svých peněz má však v tuzemských bankách uložena i téměř polovina těch, kteří bankám v ČR nedůvěřují.

Důvěra v ČNB a ostatní banky v Česku se významně liší u různých skupin obyvatel.

Bankovním institucím častěji vyslovují důvěru lidé vzdělanější, z odborných profesí či úředníci a také lidé z domácností, které jsou lépe finančně zajištěné. Naopak nejnižší mírou důvěry v ČNB a banky se vyznačují nezaměstnaní.

Průzkumu, který se uskutečnil od 29. prosince loňského roku do 9. ledna, se zúčastnilo 1258 lidí.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Ruští lékaři vyzvali Navalného, aby ukončil hladovku, než bude pozdě

Ruští lékaři, kteří poskytovali péči opozičnímu představiteli Alexeji Navalnému, když byl na svobodě, politického aktivistu nyní vyzvali, aby v zájmu zachování svého zdraví ukončil protestní hladovku. Vyjádřili obavy o jeho život a úřady vyzvali, aby umožnily jeho převoz z vězeňské do civilní nemocnice v Moskvě.

Ruská ombudsmanka Taťjana Moskalkovová dnes naopak uvedla, že lékařská péče, které se Navalnému ve vězeňském zařízení ve Vladimirské oblasti dostává, odpovídá mezinárodním standardům, napsala agentura Interfax.

Vězněný Navalnyj drží hladovku již 23 dní. Chce její pomocí docílit, aby k němu byli puštěni kromě vězeňských zdravotníků také lékaři zvenčí.

"Pokud bude hladovka pokračovat, dokonce i po velmi krátkou dobu, bohužel brzy jednoduše nebudeme mít koho léčit. Naším hlavním úkolem je ochránit život a zdraví našeho pacienta," napsali lékaři. Jejich výzvu zveřejnil ruský opoziční zpravodajský portál Mediazona.

K otevřenému dopisu se připojila šéfka ruských lékařských odborů a Navalného lékařka Anastasija Vasiljevová. "Opravdu doufáme, že Alexej zítra (v pátek) hladovku ukončí," sdělila Vasiljevová agentuře Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy