Agonie SkyEurope nekončí. Teď čelí žalobě burzy

Ekonomika Ekonomika
4. 9. 2009 14:40
Aerolinky podle žaloby tajily investorům své potíže
Kromě cestujících jsou na SkyEurope rozezlení i investoři z vídeňské burzy.
Kromě cestujících jsou na SkyEurope rozezlení i investoři z vídeňské burzy. | Foto: Jan Langer

Vídeň - Bankrotem a tisíci zklamaných cestujících peripetie aerolinek SkyEurope nekončí. Od krachu společnosti uplynulo jen pár dní a bude čelit žalobě kvůli podvodu.

Podává ji dozor nad akciovou burzou ve Vídni pro podvod při bankrotu. Informovala o tom ČTK s odvoláním na okresní státní zastupitelství v rakouském Korneuburgu.

Krytí potíží

Státní zástupci uvedli, že podle burzovního dozoru společnost už několik měsíců před investory skrývala své potíže.

"Žádné slyšení se zatím neuskutečnilo. Prokuratura se musí rozhodnout, zda by se řízení mělo uskutečnit v Korneuburgu, kam spadá vídeňské letiště, nebo ve Vídni, kde má SkyEurope rakouskou centrálu," řekl ČTK mluvčí státních zástupců v Korneuburgu Friedrich Köhl.

SkyEurope získala před rokem úvěr deseti milionů eur od akcionáře investičního fondu York na zajištění likvidity. Splácení úvěru společnost několikrát odložila. Auditor také odmítl potvrdit výsledky finančního roku 2007/2008 kvůli pochybnostem, zda jsou aerolinky schopny přežít dalších dvanáct měsíců.

Letadla nejsou v Praze

Bratislavský soud dnes vyhlásil, že o konkurzu na SkyEurope rozhodne asi do 14 dnů. A tři letadla zkrachovalých slovenských nízkonákladových aerolinek SkyEurope, která zůstala v pondělí po ukončení provozu v Praze, ve středu pozdě odpoledne opustila ruzyňské letiště.

Šéfové SkyEurope už ale také několikrát prohlásili, že zvažují vytvoření nové letecké společnosti.


 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

KLDR uvedla, že pátrá po těle zabitého Jihokorejce

Severní Korea pátrá po těle jihokorejského úředníka zastřeleného severokorejskými vojáky a je ochotna ho předat, pokud bude při pátrací operaci nalezeno. Podle agentury Reuters to dnes uvedla severokorejská státní média. Zároveň přitom varovala, že operace jihokorejského námořnictva v pohraniční oblasti zvyšují napětí mezi oběma zeměmi.

Severokorejský vůdce Kim Čong-un se v pátek Jižní Koreji za incident omluvil. Takové gesto je ze strany vůdce KLDR něčím zcela výjimečným, poznamenaly tiskové agentury. Vojáci KLDR proti Jihokorejci zakročili začátkem týdne, údajně v rámci snah o zastavení šíření koronaviru. Úředník podle jihokorejského vyjádření kontroloval možné nepovolené rybaření v oblasti námořní hranice mezi oběma zeměmi u jihokorejského ostrova Jonpchjong. Jihokorejská armáda uvedla, že Severokorejci muže zastřelili, jeho tělo polili hořlavinou a zapálili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy