A zase rekord. Litr nafty už stojí téměř 37 korun

ČTK ČTK, Věra Tůmová
2. 3. 2012 9:15
Pohonné hmoty zdražily hlavně kvůli růstu cen na rotterdamské burze
Foto: Radek Pecák

Praha - Pohonné hmoty v uplynulém týdnu opět výrazně zdražily. Cena nejžádanějšího benzinu Natural 95 vzrostla o 27 haléřů na průměrných 36,42 koruny za litr.

Motorová nafta byla dražší o 25 haléřů a motoristé ji mohli koupit v průměru za 36,94 koruny za litr, vyplývá z pátečních údajů Českého statistického úřadu.

Nejvíce ale opět podražil bezolovnatý benzin Special 91, a to o 39 haléřů na průměrných 35,80 korun za litr. Cena se zvýšila i u plynu LPG, který se prodával v porovnání s předchozím týdnem o sedm haléřů dráž za 17,77 koruny za litr.

Ceny pohonných hmot sleduje i společnost CCS, podle jejíchž pondělních údajů Natural 95 v minulém týdnu zdražil v průměru v průběhu uplynulého týdne o 24 haléřů a v neděli stál průměrných 36,20 korun.

Ceny nafty vzrostly proti předchozí neděli o 19 haléřů na 36,68 koruny za litr.

"Ceny pohonných hmot směřují vzhůru vlivem vývoje cen ropy a cen na rotterdamské burze," řekl analytik společnosti Broker Consulting Jan Lener.

Podívejte se, která auta mají nízkou spotřebu:

 

Právě se děje

před 48 minutami

Na Děčínsku vzplála vlaková souprava, nikdo nebyl zraněn

Předběžnou škodu 15 milionů korun způsobil v pátek vpodvečer požár vlakové soupravy v Rybništi na Děčínsku. Všichni cestující stačili bezpečně vlak opustit. Na místě zasahovalo pět jednotek hasičů, v 19:15 požár hasiči zlikvidovali. O události informovali hasiči Ústeckého kraje na twitteru.

Podle České televize šlo o spoj společnosti Arriva ze Šluknova do Kolína. "K uhašení soupravy bylo potřeba 20 000 litrů vody. Příčina požáru je v šetření," uvedli hasiči. Oheň propukl před 18:00.

Kvůli požáru byla na trati mezi Děčínem a Rumburkem v úseku mezi stanicemi Rybniště a Jedlová zhruba na tři hodiny zavedena náhradní autobusová doprava.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na palestinských územích se po 15 letech uskuteční volby

Palestinský prezident Mahmúd Abbás v pátek oznámil termín příštích parlamentních a prezidentských voleb. Uskuteční se v květnu a červenci a budou první za 15 let. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž mají volby pomoci vyřešit dlouholetý vnitropalestinský konflikt.

Palestinská autonomie, která má na Izraelem okupovaném Západním břehu Jordánu omezenou samosprávu, podle prohlášení Abbásovy kanceláře uspořádá 22. května parlamentní a 31. července prezidentské volby. Konat by měly na Západním břehu Jordánu, v Pásmu Gazy a ve východním Jeruzalémě.

"Prezident nařídil volební komisi a všem státním orgánům, aby zahájily demokratický volební proces ve všech městech vlasti," stojí v prohlášení citovaném agenturou Reuters. Hnutí Hamás vyhlášení voleb uvítalo a vyjádřilo naději, že pomohou ukončit rozkol.

Zdroj: ČTK
Další zprávy