Ceny rostou nejvíc za čtyři roky. Inflace je tam, kde ji chce mít ČNB

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
Aktualizováno 10. 1. 2017 10:18
Spotřebitelské ceny v prosinci stouply meziročně o dvě procenta, oznámili statistici. Za růstem nejvíce stojí ceny potravin a pohonných hmot. Vliv mají také zvyšující se mzdy, kvůli nimž rostou ceny služeb. Současný vývoj inflace přibližuje konec intervencí.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Shutterstock

Praha – Ceny v Česku po čtyřech letech opět rostou o dvě procenta a inflace se tak pohybuje na úrovni, kterou si Česká národní banka stanovila jako cíl. Na centrální banku kvůli tomu stoupne tlak, aby přestala oslabovat kurz koruny.

Spotřebitelské ceny v prosinci rostly meziročně o dvě procenta, oproti listopadu o 0,3 procenta, oznámil Český statistický úřad. V meziročním srovnání byla inflace na stejné úrovni naposledy na přelomu let 2012 a 2013, když v lednu 2013 klesla na 1,9 procenta z předchozích 2,4 procenta.

Vývoj inflace za poslední tři roky.
Vývoj inflace za poslední tři roky. | Foto: Český statistický úřad

Za celý rok 2016 dosáhla průměrná inflace 0,7 procenta, což je nejvyšší hodnota za poslední tři roky.

Přispěla i evidence tržeb

Za prosincový růst inflace mohou především zvyšující se ceny potravin a pohonných hmot. Zatímco v prvních deseti měsících roku tyto položky tlačily inflaci směrem dolů, od listopadu už rostou.

Například cena zeleniny byla v prosinci meziročně o 41,5 procenta vyšší, čerstvé máslo zdražilo o pětinu a vejce o 13,7 procenta. Cena pohonných hmot vzrostla v průměru o 4,3 procenta.

Inflaci směrem vzhůru posouvají například i ceny v restauracích (růst o 4,7 procenta).

"V prosinci zavedená elektronická evidence tržeb se stala katalyzátorem zvyšování cen v restauracích. Podle našeho odhadu přibližně 20 procent restaurací zvedlo v prosinci ceny průměrně o 10 procent. To představuje šok ve výši 0,2 procenta do jádrových cen," říká Jan Vejmělek, hlavní ekonom Komerční banky.

Intervence mohou skončit dřív

Analytici očekávají, že inflace se v blízkosti dvou procent bude pohybovat i v celém roce 2017. Už v prvních měsících roku by se dokonce mohla dostat nad hranici dvou procent.

"Naše odhady ukazují, že již v únoru inflace přesáhne dvě procenta," říká Vejmělek. ČNB přitom ve své poslední prognóze z listopadu čekala inflaci na dvou procentech až v polovině roku, za prosinec čekala 1,3 procenta.

Někteří ekonomové včetně Vejmělka jsou přesvědčeni, že ČNB s intervencemi přestane již ve druhém čtvrtletí roku 2017, přestože centrální bankéři stále říkají, že ukončení kurzového závazku vidí nejpravděpodobněji v půlce roku.

"Vzhledem k příznivému ekonomickému růstu a stabilnímu inflačnímu výhledu kolem dvou procent ukončí ČNB svůj kurzový závazek ve druhém čtvrtletí tohoto roku," domnívá se Jakub Seidler, hlavní ekonom ING Bank.

Opatrnější jsou například ekonomové v Raiffeisenbank. ČNB podle nich potřebuje, aby se inflace pohybovala v blízkosti dvou procent po nějakou dobu a zároveň si potřebuje být jistá, že jakmile jednou opustí kurzový závazek, nebude potřeba ho v nejbližších měsících znovu zavést. "I proto očekáváme, že spíše než ve druhém čtvrtletí přistoupí ČNB k opuštění kurzového závazku v druhé polovině roku," říká Daniela Milučká, makroekonomická analytička Raiffeisenbank.

Že by naopak centrální banka překvapila a s intervencemi skončila již na začátku roku 2017, se zatím neočekává. ČNB totiž má takzvaný tvrdý závazek, podle kterého může konec intervencí přijít až ve druhém čtvrtletí roku 2017. Pokud by ho centrální banka nedodržela, mohla by utrpět její reputace na finančních trzích.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 58 minutami

Vítr zastavil lanovku na Ještěd i na vrchol Sněžky

Hasiči v Libereckém kraji měli kvůli silnému větru v noci 21 zásahů, převážně na Frýdlantsku. Ve většině případů se jedná o popadané stromy blokující komunikace, železniční trať, popřípadě spadané větve na dráty elektrického vedení, uvedli hasiči na Twitteru.

Kvůli silnému větru nejezdí od rána kabinová lanovka na Ještěd v Liberci, a po podzimní odstávce se dnes ráno do denního provozu zimní sezony rozjel jen dolní úsek kabinové lanovky na Sněžku - z Pece pod Sněžkou na Růžovou horu. Horní úsek až na vrchol nejvyšší české hory není v provozu kvůli silnému větru. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policie obvinila tři muže, na dotacích státu a EU získali podvodem čtvrt miliardy korun

Jihočeští kriminalisté obvinili tři muže z dotačních podvodů, kdy z dotací státu a Evropské unie získali podvodně přes 250 milionů korun. Obvinění z Písku, Strakonic a Příbrami se podle policie trestných činů dopustili jako spolupachatelé v letech 2012 a 2013. Na policejním webu o tom informoval krajský policejní mluvčí Jiří Matzner.

Podvod odhalili policejní specialisté na bankovní, úvěrové a dotační podvody. Jde podle nich o zločin dotačního podvodu a poškození zájmů EU. Prvotní informace o možných podvodech získali kriminalisté od Finančního úřadu Jihočeského kraje.

Vyšetřovatelé zjistili, že muži v letech 2012 a 2013 jako jednatelé jedné společnosti nadhodnotili pořizované informační technologie v technickém projektu, na nějž získali dotaci ministerstva průmyslu a obchodu. Chtěli tak z dotace skrze provázané společnosti získat majetkový prospěch. "V jednotlivých žádostech o platby za etapy projektu pak uváděli nepravdivé informace," uvedl mluvčí.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Ledecká a spol. přišly kvůli počasí o dnešní super G v Mořici

Lyžařky včetně Ester Ledecké dnes ve Svatém Mořici závodit nebudou. Superobří slalom Světového poháru byl odvolán kvůli hustému sněžení a silnému nárazovému větru. Start byl naplánován na 11:30 SEČ, po brzké ranní inspekci ale muselo vedení závodu dnešní program zrušit.

Další super G je podle původního harmonogramu na pořadu v neděli. Lyžařská federace FIS hledá pro odvolaný závod náhradní termín, v úvahu připadá přeložení na pondělí.

Dnešní superobří slalom měl být prvním rychlostním závodem v sezoně, lyžařky dosud absolvovaly dva slalomy, jeden obří slalom a také jeho paralelní variantu. Olympijská vítězka Ledecká je ve švýcarském středisku jedinou českou reprezentantkou ve startovní listině.

Zdroj: ČTK
Další zprávy