Euro za 26 korun. Zpráva ČNB ukazuje, jak může posílit koruna ke konci příštího roku

Janis Aliapulios Janis Aliapulios
11. 11. 2016 11:22
ČNB sice očekávaný vývoj kurzu koruny po ukončení intervencí oficiálně nezveřejňuje, dá se ale dopočítat z dílčích informací v nově zveřejněné inflační zprávě. Bankovní rada ČNB považuje za nejpravděpodobnější termín ukončení intervencí polovinu příštího roku.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Thinkstock

Praha – Euro budou za rok Češi kupovat zhruba o korunu levněji než nyní. Česká národní banka počítá s tím, že ve čtvrtém čtvrtletí příštího roku bude koruna vůči euru o téměř čtyři procenta silnější než nyní, tedy zhruba na úrovni 26 korun za euro. Upozornil na to hlavní ekonom ING Bank Jakub Seidler, který vychází z nově zveřejněné Zprávy o inflaci vydané centrální bankou.

Jak se může vyvíjet kurz koruny k euru, ukazuje výpočet ING Bank na základě dat ČNB
Jak se může vyvíjet kurz koruny k euru, ukazuje výpočet ING Bank na základě dat ČNB | Foto: ING Bank

ČNB sice očekávaný vývoj kurzu koruny po ukončení intervencí oficiálně nezveřejňuje, podle Seidlera se ale dá z dílčích informací v inflační zprávě její očekávání dopočítat. "Výpočet je založen na skutečnosti, že ČNB ve Zprávě o inflaci uvádí odhad vývoje dolarové i korunové ceny ropy a kurzu dolaru k euru, což implikuje i vývoj kurzu koruny k euru," vysvětlil Seidler.

Bankovní rada ČNB považuje za nejpravděpodobnější termín ukončení intervencí polovinu příštího roku. V té době už by inflace v Česku měla dosahovat dvouprocentního cíle centrální banky.

Nízký růst cenové hladiny hrozící dokonce přerůst v deflaci byl hlavním důvodem, proč ČNB v listopadu 2013 začala bránit domácí měně v posílení pod hranici 27 korun za euro. Od té doby za tímto účelem ČNB nakoupila eura za zhruba 800 miliard korun.

Jak přesně ukončení intervencí proběhne, guvernér ČNB Jiří Rusnok říci nechce. ČNB ale opakovaně tvrdí, že upřednostňuje jednorázové opuštění kurzového závazku. Zároveň uvádí, že bude připravena se na trh kdykoli vrátit a zamezit příliš velkým výkyvům kurzu koruny.

"Je zřejmé, že jednotky procent nejsou něčím, co by nás mělo vzrušovat. Pokud by nastal nějaký zásadní pohyb v desítkách procent, tak na to budeme určitě reagovat. Tento extrém ovšem nepředpokládám. U jednotek procent budeme o jemném ladění rozhodovat podle momentální situace," naznačil Rusnok postup centrální banky.

Většina ekonomů a analytiků očekává, že koruna po opuštění kurzového závazku posílí. Odhady ohledně toho, o kolik bude česká měna silnější se ale různí. Například analýza společnosti Cyrrus počítá s tím, že koruna po takzvaném "exitu" skokově posílí na úroveň 25,5 až 26 korun za euro. V prvních chvílích po rozhodnutí ČNB by ale mohla kolísat mezi 25 až 27 korunami za euro. V horizontu několika týdnů po opuštění intervencí se podle analytiků společnosti Cyrrus koruna dostane do pásma 25 až 25,5 koruny za euro.

Stejnou rovnovážnou hodnotu české měny odhaduje i Seidler. "Stávající prognóza ČNB předpokládá do roka od opuštění závazku kurz koruny na úrovni, kde se nacházel před zahájením intervenční politiky v roce 2013. Tento vývoj je tak v souladu s našimi odhady, které rovnovážnou hodnotu koruny vidí na úrovni 25,5 koruny za euro," uvádí.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Zápasník Artur Omarov postoupil na olympijské hry

Zápasník řecko-římským stylem Artur Omarov se probojoval na olympijské hry. Na turnaji světové kvalifikace v Sofii porazil tři soupeře a coby finalista váhové kategorie do 97 kilogramů si jako jediný český reprezentant zajistil účast v Tokiu. Pod pěti kruhy bude soutěžit ve 32 letech poprvé.

"Jsem strašně šťastný. Konečně se mi to podařilo, po takový době," radoval se ve videopřenosu na facebooku Českého svazu zápasu po klíčovém vítězství nad Litevcem Viliusem Laurinaitisem. Na cestě do semifinále předtím porazil Damiana von Euwa ze Švýcarska a Němce Petera Öhlera. V neděli se utká o turnajové prvenství s Alexem Szökem z Maďarska.

Další zprávy