Venkovní osvětlení? I večer před domem uvidíte na cestu

Andrea Berniová
16. 10. 2012 11:20
Pokud se někdy pohybujete okolo svého domu ve tmě, určitě oceníte venkovní osvětlení
Jaké světlo vyberete své zahradě vy?
Jaké světlo vyberete své zahradě vy? | Foto: Messe Frankfurt

Pokud máte rodinný dům, pravděpodobně s blížící se zimou a stále kratšími dny čím dál více využíváte venkovního osvětlení. Máte dostatek světla kdykoli potřebujete, i když už se venku stmívá.

Můžete si tak bez problémů dojít pro něco do garáže, do auta, na terasu či na zahradu a nepotřebujete baterku. Nebo venkovní osvětlení ještě nemáte?

Chcete venkovní osvětlení s vypínačem, nebo s čidlem?

Můžete mít osvětlení, které funguje na klasický vypínač. V tom případě je výhodné mít vypínače venku u uvnitř domu - pokud tak doma zjistíte, že jste zapomněli zhasnout, nemusíte už chodit ven. Naopak pro to, abyste si hned rozsvítili na příjezdové cestě, není potřeba vcházet do domu.

Ještě pohodlnější je venkovní osvětlení s čidlem. To reaguje na pohyb a světlo se tak rozsvítí, kdykoli se k němu přiblížíte. To oceníte, obzvlášť když máte plné ruce. Osvětlení s čidlem má ale ještě jednu výhodu: odhalí jakýkoli pohyb v blízkosti vašeho domu a třeba i na zahradě, pokud k ní čidlo umístíte.

Mohli byste tak značně ztížit práci zloději, který se k vašemu domu chtěl nepozorovaně dostat. Světlo ho odhalí a upozorní na něj, možná ho i zastraší.

Zahradní osvětlení může být solární

A co zahradní osvětlení? To využijete spíš během jarních a letních dní, kdy na zahradě či terase trávíte večery, třeba i grilováním. Jít zpět k domu přes setmělou zahradu nemusí být jednoduché, obzvlášť pokud ještě nesete talíře či tácky, sklenice a další věci, které při grilování používáte.

Můžete si jen lehce nasvětlit cestu k domu, třeba solárním osvětlením. To nepotřebuje elektřinu, ale využijete ho spíš k orientaci než k plnohodnotnému osvětlení.

Pokud toužíte po intenzivnějším světle, můžete si posvítit třeba venkovními reflektory, jejich provoz už ale nebude zadarmo.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 35 minutami

Muž odpovědný za havárii v děčínské chemičce dostal tříletý podmíněný trest

Okresní soud v Děčíně ve čtvrtek rozhodl o tříletém trestu s odkladem 54 měsíců pro bývalého zaměstnance chemičky v Děčíně, kde před třemi lety unikl fenol a dva lidé zemřeli. Rozsudek není pravomocný, zmocněnec poškozené strany si ponechal lhůtu na odvolání.

Při havárii 26. dubna 2018 zemřel jeden člověk, další následkům zranění podlehl o necelý měsíc později. Státní zástupce muže obžaloval z obecného ohrožení z nedbalosti. Podle znalců šlo o důsledek nevhodného způsobu připojování přečerpávací hadice. Zdravotníci při havárii ošetřili 14 lidí.

Policie nejprve obvinila tři pracovníky společnosti, v níž jedovatá leptavá chemikálie unikla. Jedním z nich byl pracovník, který podle kriminalistů zahájil čerpání fenolu v rozporu s předpisy a měl zvolit jinou metodu při čerpání. Právě ten jako jediný stanul před soudem.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Německu zadrželi čtyři lidi, podle policie chystali útok na synagogu v Hagenu

Německá policie uvedla, že v souvislosti s možným útokem na synagogu ve městě Hagen zadržela čtyři lidi. Jedním z nich je 16letý mladík, který se podle médií chystal zaútočit výbušninou. O hrozbě před nejdůležitějším židovským svátkem Jom Kipur (Den smíření) informovala policie ve středu večer.

"Vyšetřování vedlo k identifikaci a zatčení 16letého Hageňana. V průběhu vyšetřování byli zadrženi celkem čtyři lidé," uvedla místní policie na Twitteru.

Magazín Der Spiegel a deník Bild předtím uvedly, že se k útoku na synagogu s pomocí výbušniny chystal 16letý Syřan. Jeho byt v Hagenu nyní podle agentury DPA prohledává policie. Informaci o hrozícím útoku podle zmíněných médií obdržely německé úřady od zahraniční zpravodajské služby, která zaznamenala islamistovo podezřelé chování na internetu. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy