Venkovní betonová dlažba neklouže a vydrží toho hodně

Andrea Berniová
24. 7. 2012 6:00
Pokud zrovna vybíráte venkovní dlažbu, zkuste tu betonovou. Často se používá na příjezdové cesty
Betonová dlažba se prodává v různých tvarech a barvách
Betonová dlažba se prodává v různých tvarech a barvách | Foto: Vojtěch Marek

Pokud vybíráte venkovní dlažbu, máte několik možností. Můžete zkusit třeba vymývanou dlažbu, která vypadá jako kamínky a neklouže. Další možností je keramická venkovní dlažba, která ale může být kluzká.

A pak je tu betonová dlažba. Ta se používá velmi často, například na vydláždění příjezdové cesty nebo prostoru před garáží. Bez problémů totiž unese i auto.

Dláždění prostorů, kde stává auto, je dnes běžné. Zajíždět vozidlem na nezpevněný povrch třeba po delším dešti nemusí být zrovna snadné ani příjemné.

Navíc trávník v místech, kde se setkává s koly vozu, často roste špatně. Důsledkem jsou nevzhledné holé ostrůvky. Právě proto je dlažba ideálním řešením.

Vybírejte z různých barev a tvarů

Betonová dlažba neklouže, stejně jako ta vymývaná. Je také dost pevná a jednotlivé dlaždice seženete v různých barvách a tvarech. Můžete tak poskládat zajímavou mozaiku. Dlaždice mohou mít i zdánlivě nepravidelný tvar, takže po položení připomíná dlažba jednotlivé kameny.

Pokládku dlažby svěřte odborníkům. Stačí totiž malá nerovnost v podloží a v dlažbě vzniknou prohlubně, v nichž se během deště vytvoří louže. Nezapomeňte také na obrubník, který dlažbu oddělí od trávníku.

Může v dlažbě růst tráva?

Pokud nechcete mít část zahrady zcela zakrytou dlažbou, pak zkuste betonovou zatravňovací dlažbu. Nechodí se po ní ale příliš pohodlně. Navíc trávě se často v jejích otvorech nedaří, protože beton absorbuje vodu, a tím ji právě trávníku ubírá.

I klasická dlažba ale může časem nechtěně vypadat jako ta zatravňovací - kvůli plevelu. Ve chvíli, kdy mezi dlaždicemi uvidíte první rostlinky, hned použijte postřik proti plevelu.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Milwaukee v NBA zdolalo Memphis košem dvě sekundy před koncem

Basketbalisté Milwaukee porazili ve čtvrtečním utkání NBA Memphis 112:111 košem Jrue Holidaye dvě sekundy před koncem. Hvězdou zápasu byl ale Janis Adetokunbo, který zaznamenal 26 bodů a 11 doskoků a jen dvě asistence jej dělily od zisku triple doublu. Třetí tým Východní konference se v posledním hracím dnu před přestávkou pro Utkání hvězd vrátil na vítěznou vlnu, z které ho minule po pěti výhrách srazil Denver. Nezabránilo tomu ani 35 bodů Ja Moranta.

Výsledky NBA:

Boston - Toronto 132:125, Indiana - Denver 103:113, Memphis - Milwaukee 111:112, New Orleans - Miami 93:103, New York - Detroit 114:104, Phoenix - Golden State 120:98, Portland - Sacramento 123:119, San Antonio - Oklahoma City 102:107, Washington - LA Clippers 119:117.

před 5 minutami

Čína stanovila cíl letošního růstu HDP na více než šest procent

Čína stanovila na letošní rok cíl růstu ekonomiky na více než šest procent. Ve zprávě pro Všečínské shromáždění lidových zástupců to v pátek uvedl premiér Li Kche-čchiang. Představil rovněž plány na investice do technologií. Čína loni cíl růstu kvůli pandemii poprvé od roku 2002 nezveřejnila. Hrubý domácí produkt (HDP) země nakonec zvýšila o 2,3 procenta, což bylo nejméně za 44 let. Čína však byla jedinou velkou ekonomikou, které se podařilo vykázat růst.

"Jako obecný cíl na letošní rok bylo tempo růstu Číny stanoveno na více než šest procent," uvedl premiér podle agentury Reuters. "Při stanovení tohoto cíle jsme vzali v úvahu oživení ekonomické aktivity."

Letošní cíl je však výrazně pod odhady analytiků. Ti čekají, že růst může letos překonat osm procent. Analytici se domnívají, že nižší cíl dává plánovací komisi více prostoru pro prosazení reforem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy