Rolety na střešní okna vám pomohou od ostrého světla

Andrea Berniová
13. 3. 2012 9:52
Užijte si příjemného stínu, i když se do střechy opírá slunce
Foto: Ondřej Besperát

Pokud máte střešní okna, jistě oceňujete dostatek světla v místnosti. Někdy je ho ale moc, obzvlášť když chcete spát nebo když prudce svítí slunce. Existuje řešení: rolety do střešních oken. Ty se vyrábějí na míru pro různé rozměry oken. 

Máte na výběr z několika typů rolet: látkové rolety, pružinové rolety nebo třeba římské rolety, které jsou tvořeny řasenými záclonami či závěsy. Pokud po látkových roletách netužíte, můžete mít i bambusové. Ty se hodí do interiérů zařízených v přírodním duchu. U všech typů rolet se dá měnit jejich poloha, mohou tedy zakrýt celé okno nebo jen jeho část, případně ho nemusejí zakrývat vůbec. To pokud už vám ostré světlo nevadí, nebo když s blížícím se večerem začíná být o světlo nouze.

Světlo nepronikne ani po stranách

Jednotlivé typy rolet od různých firem se liší nejen cenou, ale i způsobem instalace. Připevnění některých rolet zvládne jeden člověk, u jiných je potřeba spolupráce dvou lidí. Rolety mívají po stranách vodící lišty, aby se stahovaly a vytahovaly po stejné ose. Navíc díky postranním lištám neproniká do místnosti světlo ani u okrajů rolety.

Ručně nebo dálkově?

Roleta se stahuje a vytahuje ručně, ale pokud ji umístíte na hůře dostupné místo, můžete s ní manipulovat pomocí ovládací tyče. Další možností jak stahovat či vytahovat rolety je dálkové ovládání. To dokáže spustit sesunování nebo vytahování rolety a také ho zastavit v poloze, jakou si zvolíte.

Rolety se ale nemusejí nacházet jen v interiéru. Existují i tzv. předokenní rolety. Ty jsou umístěny na oknech zvenčí. Nejsou už ovšem látkové. A stejně jako u vnitřních rolet můžete k manipulaci s nimi používat dálkové ovládání. Předokenní rolety navíc dokážou tlumit hluk.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Lidovci nepůjdou do vlády se stranami, které podpoří manželství pro všechny

Lidovci budou požadovat záruky, že případná vládní koalice s jejich účastí neschválí manželství pro stejnopohlavní páry. V předvolebním rozhovoru pro Deník N to řekl předseda KDU-ČSL Marian Jurečka. Pro lidovce by podle něj bylo nepřijatelné i to, aby jednotliví poslanci vládních stran hlasovali volně, a manželství pro všechny by tak mohlo projít hlasy z opozice. Nad Jurečkovým vyjádřením se pozastavili zástupci STAN a Pirátů.

Jednou z variant povolebního uspořádání je vznik vlády s účastí koalice Spolu, kterou s lidovci tvoří ODS a TOP 09, a koalice Pirátů a STAN. Záležet bude na výsledku sněmovních voleb, které se konají počátkem října.

Lidovci budou k manželství pro stejnopohlavní páry vyžadovat dohodu, že nebude schváleno s podporou vládních stran, vyplývá z Jurečkova vyjádření. "Já si neumím představit, že by KDU-ČSL byla ve vládě a vládní koaliční většina něco takového prohlasovala," řekl. "V ten okamžik by vládní koalice skončila," dodal. Může na tom ztroskotat i vytvoření vlády, podotkl. Jde podle něj o jednoznačnou prioritu lidovců, na které budou trvat.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Darida zůstal při výhře Herthy na lavičce, nezahrál si ani Zima

Fotbalisté Herthy Berlín po úvodních třech porážkách v německé lize podruhé za sebou vyhráli. Na domácím stadionu porazili v předehrávce 5. kola nováčka Fürth 2:1. Český záložník Vladimír Darida zůstal v týmu vítězů jen na lavičce.

V italské lize si zase nezahrál český reprezentační obránce David Zima, který jen přihlížel výhře FC Turín 1:0 v Sassuolu. Jediný gól utkání vstřelil v 83. minutě Chorvat Marko Pjaca.

Německá fotbalová liga - 5. kolo:

Hertha Berlín - Fürth 2:1 (61. Ekkelenkamp, 79. vlastní Bauer - 57. Hrgota z pen.).

Italská fotbalová liga - 4. kolo:

Sassuolo - FC Turín 0:1 (83. Pjaca).

Francouzská fotbalová liga - 6. kolo:

Štrasburk - Mety 3:0 (26. a 40. Diallo, 6. Ajorque z pen.).

Španělská fotbalová liga - 5. kolo:

Vigo - Cádiz 1:2 (65. Mina - 38. Lozano, 43. Espino).

Anglická fotbalová liga - 5. kolo:

Newcastle - Leeds 1:1 (44. Saint-Maximin - 13. Raphinha).

Další zprávy