Chcete nová okna? Máte na výběr z různých materiálů

Andrea Berniová
10. 10. 2012 7:50
Plastová okna dobře izolují a jsou moderní, ta dřevěná zase vypadá přírodně

Chystáte se vyměnit stará okna za nová? Nebo stavíte dům a nevíte, jaká okna vybrat? Mají být plastová, anebo dřevěná? A co barva, velikost a typ? Co se týče vzhledu, vždy se řiďte podle toho, v jakém stylu je (nebo bude) postaven váš dům. Okna z bílého plastu se hodí pro moderní stavby. Pokud je váš dům klasičtější, volte raději dřevěná okna, anebo plastová, která dřevo imitují.

Plastová okna dobře těsní

Přemýšlíte o plastových oknech? Jejich nespornou výhodou je, že velmi dobře izolují (pokud jsou kvalitní), takže v zimě se k vám domů nedostane tolik chladu a teplo nebude mizet. Nesmíte ale zapomínat na pravidelné větrání - jinak by se v interiéru mohla srážet vlhkost a odtud už je jen krůček ke vzniku zdraví škodlivých plísní. Pokud byste si rádi pořídili plastová okna, ale zároveň se vám sterilní bílá barva rámů nelíbí, zkuste uvažovat o imitaci dřeva.

Máte raději dřevo?

Jestli máte rádi přírodní materiály a chcete okna ze skutečného dřeva, můžete zkusit dřevěná eurookna. Výběr designu je na vás - okna mohou vypadat moderně, ale i rustikálně. Barvě dřevěných rámů byste měli přizpůsobit i interiér. Všechny jeho dřevěné součásti (podlaha, nábytek) by měly ladit s typem dřeva okenních rámů. Pokud chcete lepší zvukově izolační vlastnosti, vyberte raději okna s trojsklem, než se dvěma skly. Eurookna mohou být vhodným řešením i pro pasivní a nízkoenergetické domy.

Dřevěná a plastová okna jsou klasikou. Můžete mít ale i okenní rámy z oceli či hliníku. Pokud bydlíte v rodinném domě, pořiďte si raději bezpečnostní okna. Mohou zabránit vloupání.


 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 43 minutami

Pohledávky Citibank za deset miliard korun za OKD jsou platné, rozhodl soud

Pohledávky za více než deset miliard korun, které za společností OKD přihlásila v roce 2016 britská banka Citibank, jsou oprávněné. V úterý o tom opět rozhodl Insolvenční soud v Ostravě. Rozhodnutí ale zatím není pravomocné a je možné, že stejně jako po prvním rozsudku v roce 2019 přijde odvolání.

V roce 2019 ostravský soud rozhodl, že pohledávky Citibank jsou platné. Proti tomuto rozsudku se odvolali insolvenční správce a státní zástupce. Vrchní soud v Olomouci loni v říjnu v odvolacím řízení rozsudek ostravského soudu zrušil a kauzu mu vrátil. Nyní se ale soud zabýval už jen částí sporu, řešil, zda smlouvám o ručení odpovídalo plnění, které OKD dostalo.

Krajský soud nyní odpůrčí žalobu insolvenčního správce opět zamítl. Po dokazování doplněném o znalecké posudky dospěl soud k závěru, že protiplnění, které OKD dostalo za smlouvy o úvěru a emisi dluhopisů, bylo přiměřené. Většina právníků zastupujících obě strany sporu na vyhlášení rozhodnutí nepřišla, v soudní síni tak měli převahu novináři.

Zdroj: ČTK
Další zprávy