Pěstujte zeleninu ve skleníku. Nebo zkuste fóliovník

Andrea Berniová
23. 4. 2012 4:11
Chcete vlastní zeleninu? S jejím pěstováním vám pomůže skleník

Ve skleníku můžete pěstovat například zeleninu, ale také květiny i v době, kdy by to bez něj - na nekrytém zahradním záhonu - kvůli chladnému počasí nebylo možné. Proč zbytečně kupovat zeleninu v supermarketech, kde často musíte přebírat změklé a nahnilé kusy (a navíc ani ty pěkné nemusejí být dobré), když si ji můžete vypěstovat sami?

Budete mít jistotu, že to, co jíte, není plné chemikálií. Přirozený a chemicky neurychlený růst na vaší zahradě zajistí zelenině nezaměnitelnou chuť, na kterou jste kvůli záplavě zeleniny z obchodů možná už skoro zapomněli. Teplomilným květinám se ve skleníku bude také dařit lépe.

Pozor na kvalitu

Pořízení skleníku není zrovna levné. Skleník si můžete nechat přivézt až domů a některé firmy vám ho i smontují. Jako u všeho je i při výběru skleníku potřeba dbát na kvalitu. Skleníky z méně kvalitních materiálu nemusejí vydržet silný vítr nebo vrstvu sněhu. Aby byl stabilnější, je dobré pro něj postavit základy.

Rozhodně nejsou vhodné skleníky s čirým sklem - mohly by rostliny spálit. Lepší je tak zvané rozptylové sklo. Někteří výrobci nabízejí několikaletou záruku nerozbitnosti skel. Důležitá je přítomnost větracích oken - ty oceníte hlavně v horkých dnech, kdy díky nim budete moci dopřát rostlinám trochu vzduchu. Možná bude nutné o stavbě skleníku informovat stavební úřad. Raději tam zajděte a zeptejte se.

A co fóliovník?

Pokud nechcete investovat do skleníku, můžete zkusit fóliovník. Ten stejně jako skleník pomáhá prodloužit vegetační období rostlin. Skládá se z kovové konstrukce, na kterou se nasadí fólie. Musíte ale počítat s tím, že fólie není tak odolná jako sklo a fóliovník vám tedy neposlouží tak dlouho.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Spojené arabské emiráty ratifikovaly dohody o normalizaci vztahů s Izraelem

Kabinet Spojených arabských emirátů dnes ratifikoval dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem, kterou zástupci obou zemí podepsali ve Washingtonu v září. Informovala o tom agentura Reuters. Izraelská vláda a parlament dohodu se SAE ratifikovaly minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy