Pěstujte zeleninu ve skleníku. Nebo zkuste fóliovník

Andrea Berniová
23. 4. 2012 4:11
Chcete vlastní zeleninu? S jejím pěstováním vám pomůže skleník

Ve skleníku můžete pěstovat například zeleninu, ale také květiny i v době, kdy by to bez něj - na nekrytém zahradním záhonu - kvůli chladnému počasí nebylo možné. Proč zbytečně kupovat zeleninu v supermarketech, kde často musíte přebírat změklé a nahnilé kusy (a navíc ani ty pěkné nemusejí být dobré), když si ji můžete vypěstovat sami?

Budete mít jistotu, že to, co jíte, není plné chemikálií. Přirozený a chemicky neurychlený růst na vaší zahradě zajistí zelenině nezaměnitelnou chuť, na kterou jste kvůli záplavě zeleniny z obchodů možná už skoro zapomněli. Teplomilným květinám se ve skleníku bude také dařit lépe.

Pozor na kvalitu

Pořízení skleníku není zrovna levné. Skleník si můžete nechat přivézt až domů a některé firmy vám ho i smontují. Jako u všeho je i při výběru skleníku potřeba dbát na kvalitu. Skleníky z méně kvalitních materiálu nemusejí vydržet silný vítr nebo vrstvu sněhu. Aby byl stabilnější, je dobré pro něj postavit základy.

Rozhodně nejsou vhodné skleníky s čirým sklem - mohly by rostliny spálit. Lepší je tak zvané rozptylové sklo. Někteří výrobci nabízejí několikaletou záruku nerozbitnosti skel. Důležitá je přítomnost větracích oken - ty oceníte hlavně v horkých dnech, kdy díky nim budete moci dopřát rostlinám trochu vzduchu. Možná bude nutné o stavbě skleníku informovat stavební úřad. Raději tam zajděte a zeptejte se.

A co fóliovník?

Pokud nechcete investovat do skleníku, můžete zkusit fóliovník. Ten stejně jako skleník pomáhá prodloužit vegetační období rostlin. Skládá se z kovové konstrukce, na kterou se nasadí fólie. Musíte ale počítat s tím, že fólie není tak odolná jako sklo a fóliovník vám tedy neposlouží tak dlouho.

 

Právě se děje

před 49 minutami

Ministryně financí Schillerová zvažuje zrušení několika daňových výjimek

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) zvažuje zrušení několika daňových výjimek. Jedna z nich se týká takzvaného časového testu při prodeji investičních bytů. Další v dnešní Partii televize Prima Schillerová upřesnit nechtěla, protože nebyly projednány s koaliční sociální demokracií. Totéž se týká daňového osvobození příjmů z prodeje bytů.

Příjmy z prodeje investičních bytů se nedaní v případě, že je majitelé vlastní nejméně pět let, uvedla ministryně. Lhůtu by chtěla prodloužit na 15 let. Opatření by podle ministryně mohlo podpořit vlastnické bydlení lidí, kteří by byt také skutečně užívali, stát by mohl získat kolem 600 milionů korun ročně.

"Mám tam ještě tři, čtyři věci," uvedla Schillerová. Pokud by na nich byla v koalici shoda, ukončení těchto daňových výjimek by přineslo podle ní dvě až tři miliardy korun.

Koalice se nedávno dohodla na zavedení nedaněného stravenkového paušálu pro zaměstnance, který by měl fungovat vedle klasických stravenek. Daňové zvýhodnění paušálu by mělo zůstat stejné jako u stravenek, v případě stokorunové stravenky by tak zaměstnanci měli mít 55 korun za každý odpracovaný den. Změna kritizovaná zejména odbory má být součástí daňového balíčku, který by měl platit od roku 2021.

před 59 minutami

Na cenách Goya uspěl Almodóvarův film Bolest a sláva

Sedm španělských cen Goya včetně těch za režii a nejlepší film získalo Bolest a sláva režiséra Pedra Almodóvara. Sošku za herecký výkon na galavečeru ve své rodné Malaze převzal Antonio Banderas. V Bolesti a slávě hraje stárnoucího režiséra, jehož předobrazem byl sám Almodóvar. Pět cen dostalo drama ze španělské občanské války Mientras dure la guerra (Dokud je válka) režiséra Alejandra Amenábara. Nejlepší herečkou je Belén Cuestaová z dramatu La Trinchera Infinita (Nekonečný zákop), jež vypráví o muži skrývajícím se za frankistické diktatury ve svém domě. Cenu pro nejlepší evropský film si odnášejí Bídníci francouzského režiséra malijského původu Ladje Lye.

Zdroj: ČTK
Další zprávy