Malá zahrada je někdy výhodou, stačí jen využít prostor

td
23. 1. 2012 2:40
Zahrada může být krásná a zároveň nevyžadovat přílišnou péči. Jak na to?
Foto: Isifa/Thinkstock

Zahrada je výkladní skříní domu, nemělo by se na ni proto zapomínat. I kousek zelené plochy si zaslouží péči, kterou vám vynahradí obdivné pohledy sousedů i čas strávený nerušenou relaxací na vašem malém kousku přírody. S velkými ambiciózními projekty pomůže profesionální zahradní architekt, malou zahrádku však zvládne upravit každý s alespoň trochou fantazie.

Základem každé krásné zahrady je upravený trávník, kterému je třeba věnovat pravidelnou péči. Pokud je třeba ho lehce oživit, pomůžou volně prodejné trávníkové směsi. Menší zahrady nemusí být nevýhodou, prostor potom působí mnohem útulněji a snadno z něj vytvoříte jak divokou džungli s množstvím tajemných zákoutí, tak i čistou plochu s orientálním nádechem. Při zařizování zahrady je nutné zvážit, kolik času chcete obětovat její úpravě. Pro bezúdržbovou zahradu se potom nejlépe hodí ozdobné keře a jehličnany, jsou totiž neopadavé a ušetří práci s úklidem listí.

Místo záhonů lze také zahradu ozvláštnit květinami v ozdobných květináčích. Místo nekonečného okopávání je stačí pouze položit na libovolné místo a kdykoli je vyměnit za jiné. Přírodní ladění zelené plochy skvěle podpoří dřevěný zahradní nábytek, popřípadě stylový altánek, který umožní příjemné venkovní posezení i v nepříznivém počasí. Pro malou zahradu však platí pravidlo méně je více, proto se hodí zvolit vždy jen jeden výrazný prvek, který vynikne.

 

Právě se děje

před 44 minutami

Lídři EU se shodli na prodloužení sankcí vůči Rusku

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se dnes jednomyslně shodli na půlročním prodloužení hospodářských sankcí vůči Rusku. Oznámil to mluvčí předsedy Evropské rady Barend Leyts. Podle unijních lídrů Moskva stále nedodržuje mírové dohody z Minsku, které se týkají východu Ukrajiny ovládaného od roku 2014 separatisty a jejichž naplnění je podmínkou pro zrušení postihů.

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron informovali své kolegy o výsledcích pondělní pařížské vrcholné schůzky. Takzvaná normandská čtyřka tvořená ještě ruským prezidentem Vladimirem Putinem a jeho ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským se v Paříži nedokázala shodnout na ukončení konfliktu na východě Ukrajiny. V oblasti Donbasu za více než pět let bojů mezi vojsky prozápadní vlády v Kyjevě a separatisty podporovanými Kremlem zemřelo na 13 000 lidí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pražští zastupitelé schválili rozpočet, opozice ho kritizovala

Praha bude příští rok hospodařit s příjmy 60,7 miliardy a výdaji 81,6 miliardy korun. Rozdíl město dorovná například z peněz, které získá od státu. Na investice je vyčleněno 16,8 miliardy, což je o něco méně než pro letošní rok. Proti loňsku vzrostou o asi 5,5 miliardy korun běžné výdaje na 64,8 miliardy. Rozpočet dnes po mnohahodinové diskusi schválili pražští zastupitelé. Rozpočet kritizovala opozice, které vadí mimo jiné výše běžných výdajů.

Na konci loňského roku schválili zastupitelé na letošek rozpočet s příjmy 59,175 miliardy a výdaji 77,569 miliardy Kč.

Zdroj: ČTK
Další zprávy