Parní pračka je účinná, ale zároveň šetrná k látkám

Andrea Berniová
4. 12. 2012 10:02
Praní pomocí páry má mnoho výhod: prádlo bude hygienicky čisté, téměř nezmačkané a zbavené zápachu
Parní pračka je účinnější
Parní pračka je účinnější | Foto: Aktuálně.cz

Jakou pračku máte doma? Jste s ní spokojení? Pokud máte pocit, že by to přece jen mohlo být ještě o trochu lepší, vyzkoušejte parní pračku.

Jak už název napovídá, využívá tento typ pračky k odstraňování skvrn páru. Díky tomu zbaví oblečení nejen odolných skvrn, ale i pachů - třeba z přepáleného tuku, cigaret či domácích mazlíčků. Horká pára má také antibakteriální účinky, navíc má schopnost uvolňovat vlákna, takže se prací prostředek právě díky ní snáze dostane ke skvrně.

Pára má výborné čisticí schopnosti a je velmi šetrná. Prádlo je hygienicky čisté a bez alergenů (pylu, roztočů a prachu). Pokud tedy trpíte alergiemi vy nebo někdo z vaší rodiny, účinky parní pračky určitě oceníte.

Parní pračce můžete svěřit i oblečení z jemné a choulostivé látky, třeba hedvábí nebo krajky. Tento typ pračky je totiž k prádlu šetrnější než ty klasické. Oblečení navíc tolik nepomačká, čímž si usnadníte často tolik únavné žehlení.

Zaplatíte méně za vodu i elektřinu

Výhodou používání parní pračky je také nižší spotřeba vody (až o třetinu), ale i elektrické energie. A co když zjistíte, že vám praní v páře z nějakého důvodu nevyhovuje? Zkrátka vyberete jiný program. Parní pračka totiž nemusí páru nutně využívat při každém praní - můžete prát i klasickým způsobem.

Pokud potřebujete opravdu účinnou pračku, která vaše prádlo zbaví skvrn i pachů, pak volte právě tu parní. Ani žehlení už pro vás díky ní nebude noční můrou. Tak jako u klasických praček, i u těch parních si můžete vybírat podle toho, kolik se do nich vejde prádla. Seženete parní pračku na 6, ale i na 12 kilogramů prádla.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Dívkám v britském klubu někdo píchl do nohy injekci s narkotiky, policie zadržela dva mladíky

Britská policie zadržela dva muže ve věku 18 a 19 let v souvislosti s vyšetřováním případů žen, které oznámily, že jim v nočním klubu někdo bodnul do nohy injekci s narkotiky, informoval list The Times.

Podle policie v hrabství Nottinghamshire jsou oba muži podezřelí, že ženám podali preparát s cílem "zranit je, obtěžovat nebo jim ublížit". Policisté neuvedli, jakou látku muži údajně ke zdrogování žen použili.

Bezpečnostní síly momentálně vyšetřují 15 případů, ve kterých mladé ženy a muži uvedli, že jim někdo v klubu píchnul do nohy injekci, a nejméně 140 oznámení o drogách v pití. Britská ministryně vnitra Priti Patelová ve středu požádala policii, aby jí urychleně podala informace k těmto případům. Na sociálních sítích se totiž začala množit svědectví žen, kterým se údajně něco podobného stalo, a vznikla kampaň, která vyzývá, aby lidé jeden den v týdnu bojkotovali noční kluby.

"Tato dvě zadržení přicházejí po mé prosbě a po výzvě, aby se lidé přihlásili a nahlásili nám jakékoli incidenty," uvedla šéfka policie v Notthighamshire Kathryn Cranerová. "Pokračujeme v důkladném prošetřování všech oznámení, která nám byla předložena, a tato dvě zadržení ukazují, že pracujeme extrémně tvrdě a spolupracujeme s licencovanými podniky," dodala.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 8 hodinami

Nejvyšší soud USA texaský protipotratový zákon nezablokoval

Americký nejvyšší soud se bude 1. listopadu zabývat snahou vlády amerického prezidenta Joea Bidena a poskytovatelů potratů zrušit přísný texaský zákon, který zakazuje skoro všechna umělá ukončení těhotenství. Texaský protipotratový zákon nicméně zatím zůstane v platnosti, jelikož soudci odložili rozhodnutí o tom, zda jej na žádost vlády zablokovat. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Soudci nejvyššího soudu uvedli, že budou rozhodovat o tom, zda je federální vláda oprávněná kvůli texaskému zákonu podat žalobu. Odpověď na tuto otázku pomůže při rozhodování, zda by zákon měl být zablokován, zatímco spor pokračuje. Prozatím však zákon zůstává v platnosti. Ústní jednání je plánováno na 1. listopadu. Podle agentury AP soud v kauze jedná neobvykle rychle.

V druhém nejlidnatějším státě USA protipotratový zákon platí od začátku září a je označován za nejpřísnější platné opatření proti interrupcím v zemi. Zakazuje provádět potraty od chvíle, kdy lze zachytit srdeční aktivitu embrya, tedy přibližně od šestého týdne těhotenství, kdy mnoho žen ještě ani netuší, že jsou těhotné. Potrat v Texasu nemohou podstoupit ani ty ženy, které otěhotněly v důsledku incestu nebo znásilnění. Výjimka existuje pouze pro případy krizové zdravotní situace. Texaský zákon je přitom jedním z řady podobných republikány podporovaných omezení potratů, která byla v posledních letech schválena na úrovni států USA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy