Přizpůsobte alergikovi interiér, bude se mu lépe dýchat

Andrea Berniová
8. 10. 2012 8:10
Prach, plísně, vysušený vzduch, škodliviny v ovzduší. To vše může alergikům a astmatikům doma vadit
Ať může alergik doma lépe dýchat
Ať může alergik doma lépe dýchat | Foto: Aktuálně.cz

Alergik to nemá jednoduché. Všude na něj čeká spousta nástrah. Může se ale cítit dobře alespoň doma. Stačí několik opatření.

Jak doma topíte? Radiátory nejsou zrovna ideální. Vysušují vzduch a také se kvůli nim víří prach. Nevytápějí totiž místnost rovnoměrně a dochází tak k cirkulaci vzduchu a tím k víření prachu. Co s tím? Můžete dům či byt vyhřát třeba pomocí topných obrazů.

Jde vlastně o panely vyzařující infračervené záření. Zahřívají tak stěny, podlahu, nábytek i lidské tělo, ale nikoli vzduch - ten tak není vysušený. Navíc místnost vytopí rovnoměrně a k víření prachu nedochází.

Zbavte se plísně a vlhkosti

Nebezpečí pro alergiky a astmatiky představuje plíseň. Dobře prohlédněte všechny kouty, podívejte se i do skříní. Pokud plíseň objevíte, hned proti ní začněte bojovat. Seženete různé chemické přípravky, které vás viditelné plísně zbaví. Především ale musíte najít její příčinu. Většinou to bývá vlhkost.

Co s ní? Nakupte odvlhčovače vzduchu a zjistěte, kde se u vás vlhkost bere. Neměnili jste poslední dobou okna za plastová? Ta lépe těsní a neumožňují cirkulaci vzduchu, kvůli tomu se může v interiéru srážet vlhkost. Zkuste častěji větrat. Nebo se do vašeho domu dostává vlhkost z okolního vzduchu či půdy? Pak pomůže hydroizolace.

Pomůže i nanonátěr a časté vysávání

Už jste slyšeli o nanonátěru? Díky němu můžete mít doma čistší vzduch. Nechte ho aplikovat na strop každé místnosti. Nanonátěr se aktivuje díky slunečnímu záření. Dokáže ze vzduchu odstranit škodliviny, výfukové zplodiny, viry, bakterie, plísně i zápach.

Aby se na podlaze nehromadil prach, který alergikům vadí, je potřeba často vysávat. Pokud nestíháte luxovat častěji než jednou týdně, pořiďte si robotický vysavač. Ten uklidí za vás.

 

Právě se děje

před 17 minutami

V rozvodněné řece na Slovensku se utopily tři ženy, snažily se zachránit psy

Tři ženy přišly o život v rozvodněné řece ve městě Revúca na středním Slovensku, když se ve středu pokusily zachránit před záplavami psy z útulku. Novinářům to ve čtvrtek řekl premiér Peter Pellegrini.

Policie původně informovala o jedné oběti v rozvodněné řece a ještě ráno uvedla, že po dalších dvou pohřešovaných ženách pátrá. "Žel, všechny tři, je to již potvrzeno, o svůj život v rozvodněné řece přišly," řekl později Pellegrini.

V důsledku vydatných lijáků a vichru se kvůli popadaným stromům vylila z koryta řeka Muráň, která teče nedaleko útulku. Když se do něj dostala voda, zveřejnily jeho pracovnice prosbu o pomoc. Autem přijely pomoci jejich kolegyně z útulku v Rožňavě, naložily psy, ale na zpáteční cestě se ztratily. Jedna z nich stihla zavolat na tísňovou linku, že se topí, pak bylo spojení přerušeno.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 18 minutami

Student školy na východě Ruska střílel na spolužáky, jednoho z nich zabil

Jednoho člověka zabil a další tři zranil útočník, který ve čtvrtek střílel na stavební škole ve východoruském Blagověščensku. Policie podle agentury TASS uvedla, že motivem mladíka, který byl studentem školy a který poté spáchal sebevraždu, byly zřejmě spory se spolužáky.

"Na místě jsme našli těla dvou mladých lidí včetně útočníka," uvedla místní pobočka ruského ministerstva vnitra. Dodala, že zbraň měl registrovanou 19letý muž, který je považován za střelce. Útočníkovou obětí je rovněž 19letý student.

V nemocnici skončili tři mladí lidé ve věku 17, 19 a 20 let, všichni museli podle oblastních úřadů podstoupit operaci. Dva z nich jsou podle lékařů ve vážném stavu, mají četná střelná poranění.

Zdroj: ČTK
Další zprávy