Přizpůsobte alergikovi interiér, bude se mu lépe dýchat

Andrea Berniová
8. 10. 2012 8:10
Prach, plísně, vysušený vzduch, škodliviny v ovzduší. To vše může alergikům a astmatikům doma vadit
Ať může alergik doma lépe dýchat
Ať může alergik doma lépe dýchat | Foto: Aktuálně.cz

Alergik to nemá jednoduché. Všude na něj čeká spousta nástrah. Může se ale cítit dobře alespoň doma. Stačí několik opatření.

Jak doma topíte? Radiátory nejsou zrovna ideální. Vysušují vzduch a také se kvůli nim víří prach. Nevytápějí totiž místnost rovnoměrně a dochází tak k cirkulaci vzduchu a tím k víření prachu. Co s tím? Můžete dům či byt vyhřát třeba pomocí topných obrazů.

Jde vlastně o panely vyzařující infračervené záření. Zahřívají tak stěny, podlahu, nábytek i lidské tělo, ale nikoli vzduch - ten tak není vysušený. Navíc místnost vytopí rovnoměrně a k víření prachu nedochází.

Zbavte se plísně a vlhkosti

Nebezpečí pro alergiky a astmatiky představuje plíseň. Dobře prohlédněte všechny kouty, podívejte se i do skříní. Pokud plíseň objevíte, hned proti ní začněte bojovat. Seženete různé chemické přípravky, které vás viditelné plísně zbaví. Především ale musíte najít její příčinu. Většinou to bývá vlhkost.

Co s ní? Nakupte odvlhčovače vzduchu a zjistěte, kde se u vás vlhkost bere. Neměnili jste poslední dobou okna za plastová? Ta lépe těsní a neumožňují cirkulaci vzduchu, kvůli tomu se může v interiéru srážet vlhkost. Zkuste častěji větrat. Nebo se do vašeho domu dostává vlhkost z okolního vzduchu či půdy? Pak pomůže hydroizolace.

Pomůže i nanonátěr a časté vysávání

Už jste slyšeli o nanonátěru? Díky němu můžete mít doma čistší vzduch. Nechte ho aplikovat na strop každé místnosti. Nanonátěr se aktivuje díky slunečnímu záření. Dokáže ze vzduchu odstranit škodliviny, výfukové zplodiny, viry, bakterie, plísně i zápach.

Aby se na podlaze nehromadil prach, který alergikům vadí, je potřeba často vysávat. Pokud nestíháte luxovat častěji než jednou týdně, pořiďte si robotický vysavač. Ten uklidí za vás.

 

Právě se děje

před 36 minutami

Moderní pětiboj by mohl na OH v Paříži trvat jen 90 minut

Na olympijských hrách v Paříži v roce 2024 by mohla soutěž v moderním pětiboji trvat pouhých 90 minut. Výkonná rada mezinárodní unie UIPM schválila návrh nového formátu tradičního olympijského sportu, jenž by měl být dynamičtější a atraktivnější pro fanoušky i televizní přenosy. V současnosti trvá závod prakticky celý den a bojuje o udržení v programu her.

Nový formát počítá s vylučovacím systémem, který pomůže výrazně zkrátit dobu soutěže. Dvacet minut je vyhrazeno na parkur, 15 minut na šerm, 10 minut na plavání a 15 na závěrečnou kombinaci přespolního běhu se střelbou. Mezi disciplínami mají být desetiminutové přestávky.

Moderní pětibojaři nový systém předloží Mezinárodnímu olympijskému výboru. Jeho výkonná rada bude 7. prosince rozhodovat o soutěžním programu OH 2024, v němž se chce moderní pětiboj udržet. UIPM také chce vedle závodů mužů a žen zařadit do programu třetí medailovou disciplínu, smíšenou štafetu.

Moderní pětiboj je jediným sportem, jenž byl vytvořen přímo pro olympijské hry. Jeho velkým propagátorem byl zakladatel moderního olympijského hnutí Pierre de Coubertin a poprvé se v něm bojovalo o cenné kovy v roce 1912 ve Stockholmu.

"Moderní pětiboj byl původně pětidenní soutěží. V Atlantě 1996 byl zhuštěn do jednoho dne a v Londýně 2012 jsme zkombinovali laserovou střelbu s během, abychom připravili ještě dramatičtější vyvrcholení. V Tokiu v roce 2021 budeme mít všech pět disciplín na jednom stadionu a nyní po dvou letech detailního zkoumání a diskuzí představujeme něco mimořádného: moderní pětiboj trvající 90 minut," uvedl prezident UIPM Klaus Schormann.

Testovací soutěže v novém formátu se konaly v září v Budapešti a Káhiře a podle federace měly u sportovců pozitivní ohlas.

Zdroj: ČTK
Další zprávy