Přizpůsobte alergikovi interiér, bude se mu lépe dýchat

Andrea Berniová
8. 10. 2012 8:10
Prach, plísně, vysušený vzduch, škodliviny v ovzduší. To vše může alergikům a astmatikům doma vadit
Ať může alergik doma lépe dýchat
Ať může alergik doma lépe dýchat | Foto: Aktuálně.cz

Alergik to nemá jednoduché. Všude na něj čeká spousta nástrah. Může se ale cítit dobře alespoň doma. Stačí několik opatření.

Jak doma topíte? Radiátory nejsou zrovna ideální. Vysušují vzduch a také se kvůli nim víří prach. Nevytápějí totiž místnost rovnoměrně a dochází tak k cirkulaci vzduchu a tím k víření prachu. Co s tím? Můžete dům či byt vyhřát třeba pomocí topných obrazů.

Jde vlastně o panely vyzařující infračervené záření. Zahřívají tak stěny, podlahu, nábytek i lidské tělo, ale nikoli vzduch - ten tak není vysušený. Navíc místnost vytopí rovnoměrně a k víření prachu nedochází.

Zbavte se plísně a vlhkosti

Nebezpečí pro alergiky a astmatiky představuje plíseň. Dobře prohlédněte všechny kouty, podívejte se i do skříní. Pokud plíseň objevíte, hned proti ní začněte bojovat. Seženete různé chemické přípravky, které vás viditelné plísně zbaví. Především ale musíte najít její příčinu. Většinou to bývá vlhkost.

Co s ní? Nakupte odvlhčovače vzduchu a zjistěte, kde se u vás vlhkost bere. Neměnili jste poslední dobou okna za plastová? Ta lépe těsní a neumožňují cirkulaci vzduchu, kvůli tomu se může v interiéru srážet vlhkost. Zkuste častěji větrat. Nebo se do vašeho domu dostává vlhkost z okolního vzduchu či půdy? Pak pomůže hydroizolace.

Pomůže i nanonátěr a časté vysávání

Už jste slyšeli o nanonátěru? Díky němu můžete mít doma čistší vzduch. Nechte ho aplikovat na strop každé místnosti. Nanonátěr se aktivuje díky slunečnímu záření. Dokáže ze vzduchu odstranit škodliviny, výfukové zplodiny, viry, bakterie, plísně i zápach.

Aby se na podlaze nehromadil prach, který alergikům vadí, je potřeba často vysávat. Pokud nestíháte luxovat častěji než jednou týdně, pořiďte si robotický vysavač. Ten uklidí za vás.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Ve věku 69 let zemřel francouzský herec a scenárista Jean-Pierre Bacri. Držitel několika francouzských filmových cen podlehl rakovině

Ve věku 69 let zemřel francouzský herec a scenárista Jean-Pierre Bacri. Stanici BFM TV to oznámil umělcův agent. Držitel několika francouzských filmových cen César Bacri podlehl rakovině.

Bacri se narodil v roce 1951 na severu Alžírska. Na začátku 60. let se s rodinou přestěhoval do Francie, na stříbrném plátně i na divadelních prknech se poprvé objevil v 80. letech. V této době se setkal také se svou pozdější partnerkou, režisérkou a scenáristkou Agnès Jaouiovou, s níž spolupracoval na řadě divadelních her a filmů. Jejich poslední snímek - komedie Place publique (Veřejné místo) - byla do francouzských kin uvedena v roce 2018.

V 90. letech získal společně s Jaouiovou první divadelní Moliérovu cenu a za scénář ke komedii režiséra Alaina Resnaise Smoking/No Smoking (Kouření/Zákaz Kouření) také Césara. Tuto cenu za scénář získal ještě několikrát, jednoho Césara dostal za nejlepšího herce ve vedlejší roli.

Zdroj: ČTK
před 24 minutami

Šest členů rady vlády pro Romy kritizuje ombudsmana za postoj ke strategii integrace. Křeček cíleně podkopává důstojnost Romů i svého úřadu, uvedli

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Svět knihy bude v červnu, pořadatelé jsou připraveni testovat návštěvníky

Po loňském zrušeném ročníku veletrhu Svět knihy Praha jej pořadatelé chtějí letos uspořádat od 10. do 13. června, tedy o měsíc později, než bývá zvykem. Akce by se měla konat jako tradičně v Průmyslovém paláci na Výstavišti v pražských Holešovicích. Maximum literárního programu však organizátoři plánují přesunout mimo palác, aby eliminovali úzký kontakt mezi návštěvníky. Pořadatelé jsou také připraveni provádět na místě antigenní testy.

Čestným hostem má být Francie. Zvláštní pozornost má být dopřána i Polsku, které se mělo zúčastnit loňského zrušeného ročníku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy