Okna nevybírejte jen podle vzhledu, ale i podle funkce

Andrea Berniová
24. 5. 2012 7:22
Chcete plastová okna? Můžete mít ale dřevěná, ocelová nebo hliníková
Foto: Aktuálně.cz

Okna vybírejte podle svých preferencí a podle vkusu. Měla by ladit s celkovým vzhledem domu a také s vchodovými dveřmi. Kromě vzhledu je ale také důležité, co od oken očekáváte.

U dřevěných oken pozor na škůdce

Plastová nebo dřevěná okna? Ta dřevěná vypadají elegantněji a klasičtěji, určitě se hodí k domům, jejichž interiér je zařízen ve starožitnějším stylu. Budou vypadat dobře i na chatách či chalupách. Jejich nevýhodou ale je, že nemusejí odolat škůdcům či vlhkosti a jsou dražší než plastová okna. Pokud je ale budete správně udržovat, vydrží vám dlouho.

I plast může vypadat jako dřevo

Plastová okna jsou v dnešní době stále oblíbenější. Skládají se většinou z tří až pěti komor, které jsou vyplněny izolačním materiálem - izolují tedy opravdu dobře. Kvůli tomu ale nesmíte zapomínat často větrat, protože jinak vzduch v domě nemůže cirkulovat a to by mohlo vést i ke vzniku plísní. Chtěli byste plastová okna, ale sterilní bílé rámy se vám nelíbí? Není žádný problém vybrat plastová okna, která imitují dřevo.

Bezpečnost nade vše

Kromě těchto klasických materiálů mohou být okna ještě z oceli, hliníku nebo se materiály mohou kombinovat. Výhodou ocelových oken je značná odolnost proti požáru. Okna s hliníkovými rámy dobře odolávají vnějším vlivům. Pokud chcete, aby byl váš dům odolnější proti vloupání, pořiďte si bezpečnostní okna. Ta mohou odolat i páčidlu. Nabízejí různý stupeň ochrany, který se volí podle toho, jak moc jsou zvenčí přístupná. Ještě většího bezpečí docílíte, když si pořídíte i předokenní rolety, které mohou vniknutí do domu také ztížit.

--------------------------------------------------------------------------------

Potřebuje váš dům či byt nová okna?

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 11 minutami

V Namibii objevili nový kmen kulhavky a slintavky. Vyvezené maso může být zasažené, varoval ministr

V Namibii odhalili nový kmen slintavky a kulhavky. S odvoláním na namibijské ministerstvo zemědělství to dnes uvedla agentura Reuters. Virové onemocnění, které se obvykle nepřenáší na člověka, se v zemi poprvé potvrdilo v květnu. Od té doby se nakazily tisíce kusů dobytka.

„Je důležité zdůraznit, že nový sérotyp FMD O také způsobuje klinické případy u koz a ovcí, které mohou onemocnění rozšířit na další citlivá zvířata,“ uvedl v prohlášení ministr zemědělství Carl Schlettwein.

První případy onemocnění se prokázaly v květnu v oblasti Zambezi, která sousedí ze Zambií. Nemoc se mezi dobytkem šíří navzdory vysoké proočkovanosti zasažených stád, což vedlo úředníky k hlubšímu prozkoumání problému.

Schlettwein uvedl, že nová mutace byla poprvé objevena v srpnu na jihu země. Vyšetřování podle něj ukázalo, že kmen se do země dostal ze Zambie kvůli nelegálnímu převozu zvířat přes hranice. Maso vyvezené z Namibie, která ho exportuje do Číny, Evropské unie a Spojených států, může být zasažené, varoval ministr. Nákaza podle něj také negativně ovlivní nedávné dohody o vývozu, které země podepsala například s Ghanou.

Slintavka a kulhavka je vysoce infekční virové onemocnění sudokopytníků, které se na člověka většinou nepřenáší. Nákaza se může přenášet větrem nebo na automobilech či šatech lidí, kteří přijdou do styku s nakaženými zvířaty. Na území České republiky se nemoc vyskytla naposledy v roce 1975.

Zdroj: ČTK
Další zprávy