Máte malý byt? Zjistěte, jak ho opticky zvětšíte

Andrea Berniová
14. 11. 2012 13:50
Několika jednoduchými triky dokážete, aby váš byt vypadal větší. Stačí k tomu třeba zrcadla nebo tapety
Máte doma málo místa?
Máte doma málo místa? | Foto: Panel Plus / Jaroslav Hejzlar

Je váš byt malý? Pak potřebujete efektivně využít prostor, abyste do něj naskládali vše, co potřebujete, a ještě vám trochu místa zbylo. Pomohou třeba posuvné dveře, vestavěné skříně ale i patrová postel. Když máte pocit, že víc už udělat nemůžete, zkuste prostor ještě opticky zvětšit. Doma se pak sami budete cítit lépe a méně stísněně.

Zrcadla dokážou pokoj opticky zvětšit

Zrcadla dokážou zařídit, aby místnost vypadala prostorněji. Čím větší zrcadlo, tím lépe - klidně si pořiďte zrcadlo přes celou stěnu, nebo jím nechte pokrýt dveře vestavěné skříně. Možná budete sami překvapení, co dokáže s malým prostorem udělat jedno zrcadlo.

Dalším trikem jsou barvy. Když nově malujete, soustřeďte se na to, aby stěna, kterou chcete opticky oddálit, měla tmavší barvu než ty ostatní. Na strop naopak nikdy nenanášejte tmavou barvu. Pomohou i tapety. Když jednu stěnu polepíte fototapetou, která znázorňuje velký prostor - třeba krajinu či moře - pokoj bude hned vypadat větší.

Věřili byste, že i podlaha ovlivňuje zdánlivou velikost místnosti? Triky s podlahou pomohou, obzvlášť pokud jsou všechny pokoje ve vašem bytě či domě malé. Když totiž necháte položit jeden typ podlahy v celém bytě, prostor bude vypadat větší, protože místnosti od sebe nebudou tak striktně odděleny.

Zbavte se nepotřebných věcí

Pokud žádný z těchto tipů nepomůže, můžete zkusit zbourat příčku a spojit tak dvě místnosti (třeba kuchyň a obývací pokoj) do jedné.

Prostor se zvětší, když se zbavíte nepotřebného nábytku. Opravdu musíte mít všechny skříňky? Možná nepotřebujete televizní stolek - pověste si televizi na zeď. Zkuste také závěsný nábytek - ten nebude zbytečně zabírat místo na podlaze. A co rozkládací postel? Přes den budete mít hned víc místa.

 

Právě se děje

před 45 minutami

Lékárníci požadují přístup k záznamům o lécích, které pacienti pobírají

Lékárníci chtějí mít stejný přístup do lékového záznamu pacienta jako lékaři. Jen tak podle nich mohou poskytnout pacientům co nejlepší péči. Léková novela nyní čeká ke schválení ve Sněmovně. Lékárníkům vadí, že Senát navrhl, aby si pacienti mohli vybrat, kteří lékaři a lékárníci budou moci nahlížet do pacientových lékových záznamů.

Vládní novela má v duchu původního záměru zajistit, že ošetřující lékaři a lékárníci budou sdílet údaje o lécích, které má pacient předepsané. Smyslem je zabránit předepisování léků, jejichž vzájemné užívání by mělo nežádoucí účinky na pacienta.

Návrh senátorů Jitky Seitlové a Václava Hampla z klubu KDU-ČSL má však umožnit, aby pacient mohl souhlas s nahlížením do lékového záznamu udělit všem lékařům a lékárníkům, nebo pouze vybraným. Souhlas by mohl udělit kdykoliv a kdykoli jej také odvolat. Senátoři to zdůvodnili mimo jiné obavami ze zneužití možnosti zjistit, jaké léky pacient bere.

"Obavy ze zneužití údajů jsou naprosto zbytečné. Lékárníci jsou jednak vázáni mlčenlivostí stejně jako lékaři, lékový záznam je navíc opatřen řadou zabezpečení. Pouze lékárník, ze všech pracovníků v lékárně, bude moci na základě vlastního osobního bezpečnostního certifikátu vstupovat do tohoto systému," sdělil dnes prezident lékárnické komory Lubomír Chudoba. Navíc, v lékovém záznamu bude zaznamenána kompletní elektronická stopa a případné zneužití bude podléhat významným finančním sankcím i trestněprávní odpovědnosti, dodal.

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

Skončila odstávka druhého bloku jaderné elektrárny Dukovany

V jaderné elektrárně Dukovany v sobotu skončila odstávka druhého bloku. Výroba elektřiny měla původně začít na konci června, ale kvůli opravě netěsnosti v parogenerátoru se odstávka o téměř tři měsíce prodloužila.

"Elektřinu začal blok dodávat ve 12:57 hodin", řekl mluvčí elektrárny Jiří Bezděk. V Dukovanech tak nyní pracují tři ze čtyř výrobních bloků. Na prvním výrobním bloku energetici dokončují plánovanou odstávku pro výměnu paliva.

"Přednost má vždy bezpečnost a jistota o stavu zařízení. Proto jsme si na diagnostice stavu, přípravě postupu, samotné opravě i následných zkouškách dali mimořádně záležet. Teprve na základě vyhovujících výsledků jsme se rozhodli druhý výrobní blok Jaderné elektrárny Dukovany opět uvést do provozu," uvedl ředitel Jaderné elektrárny Dukovany Miloš Štěpanovský.

Plánovaná odstávka prvního bloku skončí na přelomu září a října. Elektrárna Dukovany je v provozu od roku 1985. Loni dodala do sítě 14,25 TWh elektřiny. ČEZ prověřuje možnosti provozu nynějších bloků přibližně do roku 2045.

Zdroj: ČTK
Další zprávy