Jak zařídit malou místnost? Stačí dobře využít prostor

Andrea Berniová
6. 8. 2012 9:41
Několik zajímavých triků vám pomůže získat v malém pokoji víc místa. Můžete ho i opticky zvětšit
I malá místnost se dá efektivně využívat
I malá místnost se dá efektivně využívat | Foto: Panel Plus

Přemýšlíte, jak zařídit malou místnost ve vašem bytě či domě tak, aby se do ní vešlo dost věcí, a přesto byla poměrně prostorná? Existuje několik možností, jak takový pokoj efektivně využít.

Nejdůležitější je neplýtvat místem. Proč mít pokoj plný velkých skříní, když je možná ani nepotřebujete? Jsou plně využité, nebo by stačila jen část z nich? Je přece lepší mít v pokoji dvě zaplněné skříně, než čtyři poloprázdné.

Vyberte ten správný nábytek 

Pokud nechcete, aby veškeré místo zabral nábytek, zkuste si pořídit jiný než ten klasický. Co třeba vestavěné skříně? Dokážou místo využít efektivně - od podlahy až ke stropu. Není problém umístit je i pod šikmý strop. Navíc mívají posuvné dveře, takže okolo sebe nepotřebují další místo jako skříně.

Můžete mít i klasické skříňky, zkuste je ale pověsit na zeď. Právě díky závěsnému nábytku ušetříte spoustu místa na podlaze. Ta se navíc neponičí a bude se lépe uklízet. Dost místa zabere postel, obzvlášť dvojlůžko. Pokud máte dost vysoké stropy, může být řešením patrová postel. Pod ní se pohodlně vejdou třeba skříňky nebo další úložné prostory.

Místnost opticky zvětší fototapeta či zrcadlo

Malou místnost také můžete opticky zvětšit. Pomůže třeba velké zrcadlo na jedné ze stěn. Pokud by vám zrcadlo nevyhovovalo, zkuste jednu ze stěn vymalovat tmavším odstínem než ty ostatní. To stěnu opticky oddálí.

Efektní je i fototapeta, například s obrázkem krajiny. I podlaha hraje svou roli. Nejen jeden pokoj, ale celý byt bude vypadat větší, když do všech jeho místností použijete jeden typ podlahy. Interiér tak nebude tolik „rozdělený", to vzbudí dojem většího prostoru.

 

Právě se děje

před 35 minutami

Milion chvilek podá žalobu kvůli omezení účasti na demonstracích

Spolek Milion chvilek podá správní žalobu kvůli omezení počtu účastníků hromadných akcí, týkajícímu se i plánované úterní demonstrace spolku. Milion chvilek to uvedl na twitteru. Účast na demonstraci oznámilo asi 5000 lidí, stát ale zatím kvůli šíření koronaviru povoluje jen akce s počtem účastníků do 300 a od 8. června akce do 500 účastníků.

"Vláda nám všem bere ústavní právo. Zatímco tisíce lidí plní hobbymarkety, hradní nádvoří či zoo, na náměstí se nesmí sejít více než 500 lidí - i když dodrží bezpečnostní opatření," sdělil Milion chvilek na twitteru. "Podle výkladu oslovených ústavních právníků je však takové omezení shromažďovacího práva protiústavní. Proto jsme se rozhodli bránit se demokratickými prostředky a podat správní žalobu, aby o této věci rozhodl soud," doplnil spolek. Dál počítá s konáním demonstrace v úterý 9. června. V pátek spolek zveřejní, jak bude protest vypadat.

před 1 hodinou

Smartwings budou v případě dohody se státem financovat všichni akcionáři

Do financování záchrany letecké skupiny Smartwings se po případné dohodě se státem zapojí všichni akcionáři společnosti. Ve čtvrtek se na tom dohodla valná hromada firmy. Zároveň schválila finanční model skupiny pro letošní a příští rok. Jeho podobu firma neuvedla, vychází ovšem ze závěrů expertní komise ministerstva dopravy.

Spolumajitel a předseda představenstva společnosti Jiří Šimáně v dnešní Mladé Frontě Dnes uvedl, že firma potřebuje od státu půjčku nebo garanci za úvěr na 1,7 až dvě miliardy korun. Bez pomoci státu podle něj firma skončí.

Skupina Smartwings, pod kterou patří také České aerolinie, čelí finančním problémům kvůli propadu zájmu o cestování v důsledku koronavirové krize.

Zdroj: ČTK
Další zprávy