LED: Silný zdroj světla s dlouhou životností

Andrea Berniová
19. 11. 2012 13:07
Odolnost vůči nárazu i vnějším vlivům, dlouhou životnost a úsporu energie, to vše nabízí LED osvětlení
LED osvětlení nabízí mnoho výhod
LED osvětlení nabízí mnoho výhod | Foto: Messe Frankfurt

Správné osvětlení interiéru je důležité. Při sledování televize by v její blízkosti měl být alespoň tlumený světelný zdroj, jinak vás nejspíš budou bolet oči. Na kuchyňskou desku by mělo dopadat pronikavější světlo, stejně jako na pracovní stůl či na ponk v dílně.

Dostatek světla je tedy zásadní. A co když k tomu chcete ušetřit za elektřinu? Pořiďte si LED žárovky.

Výhodou je odolnost i nízká spotřeba

LED žárovky mají ještě nižší spotřebu než klasické úsporné zářivky a výhodou je také jejich velmi dlouhá životnost - nejdelší ze všech světelných zdrojů. LED žárovkám navíc nevadí chlad ani otřesy, jsou tedy velmi odolné. Mohou mít i velmi malé rozměry a vypadají opravdu efektně a moderně, hodí se tak do moderně zařízených interiérů.

Časté zhasínání a rozsvěcení jim nevadí a rozsvítí se velmi rychle - na rozdíl od úsporných kompaktních zářivek. LED žárovky snesou i nešetrné zacházení a neobsahují nebezpečnou rtuť, kterou v sobě mívají klasické úsporné zářivky. LED žárovka může vzhledem připomínat tu klasickou.

Vyšší cenu vyváží dlouhá životnost

Světelné zdroje LED nabízejí mnoho barev světla, které jsou velmi syté. Oceníte i možnost stmívání, můžete si tedy sami zvolit, jak silné osvětlení zrovna potřebujete. Seženete už i svítidla s implementovanými LED čipy, které není potřeba měnit - vydrží po celou dobu životnosti svítidla.

LED žárovky jsou ale poměrně drahé. Je tedy na vás, zda si budete chtít za tento typ osvětlení připlatit, nebo raději zvolíte levnější variantu. Vysokou cenu vám ale LED žárovka vynahradí svou dlouhou životností. Ty nejvýkonnější druhy LED žárovek se ale silně zahřívají a potřebují tak chlazení.

 

Právě se děje

před 24 minutami

Ukrajinská tajná služba prověřuje obchod s českými houfnicemi

Agenti ukrajinské tajné služby SBU za podpory zásahové jednotky provedli ve čtvrtek domovní prohlídky v kancelářích státního zbrojařského koncernu Ukroboronprom a jeho obchodní společnosti Ukrspecexport. Razie souvisí s nákupem vyřazených houfnic Dana československé výroby od české firmy Excalibur Army, uvedla na svém webu televize 112 s odvoláním na opozičního poslance Oleksije Hončarenka. Právě Hončarenko na transakci upozornil generální prokuraturu. ČTK se snaží získat vyjádření české firmy.

"Poslanecké upozornění ohledně možného spáchání úmyslných skutků ke škodě obranyschopnosti Ukrajiny představiteli ministerstva obrany a státní společnosti Ukrspecexport, a sice konkrétně uzavření kontraktu s českou společností Excalibur Army na dodání vyřazených samohybných houfnic ráže 152 milimetrů Dana, bylo prozkoumáno. Oznamujeme, že skutečnosti uvedené ve vašem poslaneckém upozornění jsou předmětem vyšetřování, které SBU v rámci trestního stíhání zahájila 17. listopadu," sdělila poslanci prokuratura. V případu prý může jít o vlastizradu.

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

Uhelná komise chce ukončit využívání uhlí v roce 2038

Uhelná komise v pátek doporučila ukončit využívání uhlí v Česku v roce 2038. O věci bude finálně rozhodovat vláda. Informaci od několika zdrojů ČTK potvrdil Jiří Koželouh z Hnutí Duha, který je v komisi za asociaci ekologických organizací Zelený kruh. Komise pracovala se scénáři konce využívání uhlí v letech 2033, 2038 a 2043.

Podle zdrojů ČTK hlasovalo 15 členů komise pro rok 2038, dva byli proti a dva se zdrželi.

Celkem má komise 19 členů. Česká uhelná komise byla zřízena loni, je poradním orgánem vlády. Mezi členy jsou zástupci těžařů, akademici i ekologové. Mimo jiné mezi ně patří generální ředitel ČEZ Daniel Beneš, předseda Odborového svazu pracovníků hornictví, geologie a naftového průmyslu Rostislav Palička nebo vedoucí energetické kampaně Greenpeace ČR Jan Rovenský. Vedou ji ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) s ministrem životního prostředí Richardem Brabcem (ANO).

Zdroj: ČTK
Další zprávy