LED: Silný zdroj světla s dlouhou životností

Andrea Berniová
19. 11. 2012 13:07
Odolnost vůči nárazu i vnějším vlivům, dlouhou životnost a úsporu energie, to vše nabízí LED osvětlení
LED osvětlení nabízí mnoho výhod
LED osvětlení nabízí mnoho výhod | Foto: Messe Frankfurt

Správné osvětlení interiéru je důležité. Při sledování televize by v její blízkosti měl být alespoň tlumený světelný zdroj, jinak vás nejspíš budou bolet oči. Na kuchyňskou desku by mělo dopadat pronikavější světlo, stejně jako na pracovní stůl či na ponk v dílně.

Dostatek světla je tedy zásadní. A co když k tomu chcete ušetřit za elektřinu? Pořiďte si LED žárovky.

Výhodou je odolnost i nízká spotřeba

LED žárovky mají ještě nižší spotřebu než klasické úsporné zářivky a výhodou je také jejich velmi dlouhá životnost - nejdelší ze všech světelných zdrojů. LED žárovkám navíc nevadí chlad ani otřesy, jsou tedy velmi odolné. Mohou mít i velmi malé rozměry a vypadají opravdu efektně a moderně, hodí se tak do moderně zařízených interiérů.

Časté zhasínání a rozsvěcení jim nevadí a rozsvítí se velmi rychle - na rozdíl od úsporných kompaktních zářivek. LED žárovky snesou i nešetrné zacházení a neobsahují nebezpečnou rtuť, kterou v sobě mívají klasické úsporné zářivky. LED žárovka může vzhledem připomínat tu klasickou.

Vyšší cenu vyváží dlouhá životnost

Světelné zdroje LED nabízejí mnoho barev světla, které jsou velmi syté. Oceníte i možnost stmívání, můžete si tedy sami zvolit, jak silné osvětlení zrovna potřebujete. Seženete už i svítidla s implementovanými LED čipy, které není potřeba měnit - vydrží po celou dobu životnosti svítidla.

LED žárovky jsou ale poměrně drahé. Je tedy na vás, zda si budete chtít za tento typ osvětlení připlatit, nebo raději zvolíte levnější variantu. Vysokou cenu vám ale LED žárovka vynahradí svou dlouhou životností. Ty nejvýkonnější druhy LED žárovek se ale silně zahřívají a potřebují tak chlazení.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Vraždu novináře Chášukdžího schválil podle amerických tajných služeb saúdskoarabský korunní princ

Saúdskoarabský korunní princ Muhammad bin Salmán schválil operaci s cílem zajmout nebo zabít novináře a kritika Rijádu Džamála Chášukdžího, který byl v roce 2018 brutálně zavražděn na saúdskoarabském konzulátu v Istanbulu. K takovému závěru podle čerstvě zveřejněné zprávy dospěly americké tajné služby, informovaly světové zpravodajské agentury.

Washington avizoval, že ještě dnes oznámí opatření související s kauzou zavražděného novináře.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

V Chrastavě hořela výrobní hala, škoda bude za 100 milionů

Zhruba pět hodin bojovali hasiči s požárem průmyslového objektu v Chrastavě u Liberce. Vpodvečer dostali oheň pod kontrolu. Hasiči vyhlásili nejvyšší stupeň požárního poplachu. Kvůli ohni se evakuovalo asi 100 lidí. Nikdo nebyl zraněn. Škoda byla předběžně odhadnuta na 100 milionů korun. Dohašování skrytých ohnisek potrvá do noci, řekl krajský mluvčí hasičů Jakub Sucharda.

"Bude to dlouhodobá záležitost, hala byla zasažena ve velkém rozsahu," dodal. Podle něj bylo ohněm poškozeno několik tisíc metrů čtverečních. Hořelo v areálu pobočného závodu firmy Grupo Antolin. Požár zasáhl výrobní halu na polyuretanové výrobky společně se sklady. Lidem v okolí město preventivně doporučovalo, aby neotevírali okna.

"Laboratoř z Kamenice nenaměřila zvýšené koncentrace žádných jedovatých látek v ovzduší," uvedl Sucharda. Příčina požáru se bude zjišťovat a vyšetřování podle Suchardy zřejmě potrvá delší dobu. Vyšetřovatel příčin požáru a policisté začnou s šetřením v sobotu po poledni. Kvůli požáru nejezdily odpoledne vlaky na trati mezi Libercem a Chrastavou. Provoz železnice ve zpomaleném režimu byl obnoven navečer.

Zdroj: ČTK
Další zprávy