Vlastní dílna přináší spoustu výhod. Jak ji zařídit?

Andrea Berniová
13. 8. 2012 9:35
Stabilní stůl, spousta polic a skříněk a dobré osvětelní. To by v dílně nemělo chybět
Nářadí a součástky si v dílně můžete konečně uspořádat
Nářadí a součástky si v dílně můžete konečně uspořádat | Foto: Roman Staněk, Aktuálně.cz

Máte spoustu nářadí, ale je věčně rozmístěné všude po domě i zahradě, takže nikdy nemůžete nic najít? Veškeré opravy čehokoli provádíte u kuchyňského stolu? Možná je načase zařídit si dílnu. Pokud máte v domě volnou alespoň malou místnost, neváhejte. Pořádek v nářadí a součástkách, klid na práci a pořádný stůl, který se jen tak nezničí, to všechno správný kutil zkrátka potřebuje.

Skříňky, nebo police?

Jak by dílna měla vypadat? Základem je pevný a odolný nábytek. Budete potřebovat spoustu polic, případně skříněk s dvířky. Záleží na tom, co vám vyhovuje víc. Se zavíracími skříňkami vypadá dílna uspořádaně a uklizeně. Nevýhodou ale je, že kvůli každému kusu nářadí budete muset skříňku otevírat a pak zase zavírat. Jinak vám její dvířka budou překážet. Pokud si dílnu zařídíte v opravdu malé místnosti, skříňky s dvířky se do ní spíš nehodí. Nářadí položené v policích nevypadá tak elegantně, ale zase bude vždy po ruce.

Nesmí chybět dobré osvětlení a stabilní stůl

Potřebujete také velmi stabilní stůl, který můžete případně i trochu poničit, nebo ho (neúmyslně) pokapat barvou. Hodí se dřevěná deska z masivu a k ní pevně přimontované železné nohy. Důležité je i kvalitní osvětlení. Pokud na svou práci sotva uvidíte, nejen že se vám nemusí povést, ale hlavně může dojít k úrazu. Osvětlení tak pečlivě vybírejte. Nejdůležitější je silná lampa u pracovního stolu.

V dílně se často nacházejí různé chemikálie a barvy, ke kterým by se neměly dostat děti. Podobné je to s nářadím. Dílnu vždy zamykejte - budete mít jistotu, že je dobře zajištěná a že se do ní nedostane nikdo, pro koho by její vybavení mohlo být nebezpečné.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Španělské fotbalistky vstoupily do stávky, podpořil je Griezmann

Španělské prvoligové fotbalistky vstoupily v sobotu do stávky. Dva zápasy musely být odloženy, poté co hráčky splnily svou hrozbu z října. Fotbalistky se snaží o vyjednání nové kolektivní smlouvy s kluby, podpořila je i hvězda Barcelony Antoine Griezmann.

Fotbalistky si stávku odhlasovaly drtivou většinou na shromáždění 23. října. Poté, co ani další jednání nevedla k zažehnání sporu, ohlásila hráčská asociace AFE, jež zastupuje muže i ženy, v sobotu začátek stávky. "Dnes říkáme my fotbalistky dost!" uvedla na videu asociace reprezentační brankářka Mariasun Quiňonesová se San Sebastianu.

Svým kolegyním poslal slova povzbuzení francouzský mistr světa Griezmann, jenž hraje ve Španělsku celou profesionální kariéru. "Kamarádky z ženského fotbalu, které stávkují za svá práva, mají mou plnou podporu. Hodně štěstí!" napsal na twitteru bývalý hráč San Sebastianu a Atlética Madrid, jenž od letoška působí v Barceloně.

Fotbalistky požadují po klubech zvýšení minimální roční mzdy z 16.000 eur (přes 400.000 korun) na 20.000 eur (přes 500.000 korun). Největším problémem byla nicméně dohoda ohledně platů při částečném úvazku - hráčky chtěly minimálně 75 procent z plného profesionálního úvazku (12.000 eur), kluby byly ochotny jednat maximálně o 50 procentech (8000 eur).

Ve španělské lize hraje 16 týmů, ale jen několik je plně profesionálních. K nejúspěšnějším klubům patří podobně jako mezi muži Barcelona a Atlético Madrid. Real Madrid bude mít svůj ženský tým od příští sezony.

Ženský fotbal zažívá ve Španělsku boom od roku 2015, kdy se národní tým poprvé představil na mistrovství světa. Do ženského fotbalu začali poté proudit sponzoři a výrazně se zvýšil mediální zájem. Na zápas žen Atlética proti Barceloně přišlo v minulé sezoně na stadion Wanda Metropolitano přes 60 tisíc diváků.

Další zprávy