Vlastní dílna přináší spoustu výhod. Jak ji zařídit?

Andrea Berniová
13. 8. 2012 9:35
Stabilní stůl, spousta polic a skříněk a dobré osvětelní. To by v dílně nemělo chybět
Nářadí a součástky si v dílně můžete konečně uspořádat
Nářadí a součástky si v dílně můžete konečně uspořádat | Foto: Roman Staněk, Aktuálně.cz

Máte spoustu nářadí, ale je věčně rozmístěné všude po domě i zahradě, takže nikdy nemůžete nic najít? Veškeré opravy čehokoli provádíte u kuchyňského stolu? Možná je načase zařídit si dílnu. Pokud máte v domě volnou alespoň malou místnost, neváhejte. Pořádek v nářadí a součástkách, klid na práci a pořádný stůl, který se jen tak nezničí, to všechno správný kutil zkrátka potřebuje.

Skříňky, nebo police?

Jak by dílna měla vypadat? Základem je pevný a odolný nábytek. Budete potřebovat spoustu polic, případně skříněk s dvířky. Záleží na tom, co vám vyhovuje víc. Se zavíracími skříňkami vypadá dílna uspořádaně a uklizeně. Nevýhodou ale je, že kvůli každému kusu nářadí budete muset skříňku otevírat a pak zase zavírat. Jinak vám její dvířka budou překážet. Pokud si dílnu zařídíte v opravdu malé místnosti, skříňky s dvířky se do ní spíš nehodí. Nářadí položené v policích nevypadá tak elegantně, ale zase bude vždy po ruce.

Nesmí chybět dobré osvětlení a stabilní stůl

Potřebujete také velmi stabilní stůl, který můžete případně i trochu poničit, nebo ho (neúmyslně) pokapat barvou. Hodí se dřevěná deska z masivu a k ní pevně přimontované železné nohy. Důležité je i kvalitní osvětlení. Pokud na svou práci sotva uvidíte, nejen že se vám nemusí povést, ale hlavně může dojít k úrazu. Osvětlení tak pečlivě vybírejte. Nejdůležitější je silná lampa u pracovního stolu.

V dílně se často nacházejí různé chemikálie a barvy, ke kterým by se neměly dostat děti. Podobné je to s nářadím. Dílnu vždy zamykejte - budete mít jistotu, že je dobře zajištěná a že se do ní nedostane nikdo, pro koho by její vybavení mohlo být nebezpečné.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Živnostníci budou moci využít dobrovolně paušální daň, novelu podepsal prezident

Živnostníci a další osoby samostatně výdělečně činné budou moci od příštího roku platit dobrovolně takzvanou paušální daň. Zahrne odvod na sociální i zdravotní pojištění a daň z příjmů. Využít ji budou moci podnikatelé s ročními příjmy do jednoho milionu korun. Počítá s tím novela o daních z příjmů, kterou dnes podepsal prezident Miloš Zeman.

Pro příští rok by měla podle dosavadních informací činit paušální daň 5469 korun za měsíc. Živnostníkům má ušetřit papírování a podle ministerstva financí také odpadne důvod k většině kontrol.

Paušální daň bude složena z minimálního odvodu na zdravotní pojištění, navýšeného minimálního odvodu na sociální pojištění o 15 procent a daně 100 korun. Nejvýhodnější bude paušální daň podle odborníků pro živnostníky s výdajovým paušálem, kteří ale zároveň neuplatňují daňové slevy na děti a manželku.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Řidiči za první tři dny koupili přes 9000 elektronických známek

Řidiči za první tři dny od spuštění prodeje koupili přes 9000 elektronických dálničních známek. Na twitteru to dnes uvedl ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO). Systém po prvním dnu, kdy měl výpadek až do odpoledních hodin, v současnosti funguje bez problémů. Elektronické viněty od příštího roku nahradí dosavadní papírové kupony.

Stát spustil systém pro prodej nových dálničních známek v úterý ráno. Krátce na to však systém přestal fungovat, znovu zprovozněn byl po 16:00. Důvodem byla technická chyba, kterou vývojáři podle Cendisu, jenž má systém na starosti, opravili. Společnost však varovala před možnými útoky zvenčí. Výpadek systému vyvolal vlnu kritiky politiků i odborníků.

Zdroj: ČTK
Další zprávy