Na skládkách končí 75 kilo rtuti z úsporných zářivek

Pavel Baroch
16. 9. 2012 12:30
Jen 40 procent domácností nechává recyklovat vypálené žárovky, zbytek končí v popelnici
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Většina Čechů se zatím nenaučila třídit úsporné zářivky, které od září z rozhodnutí Evropské unie zcela nahrazují klasické žárovky.

Podle společnosti Ekolamp, která v zemi organizuje sběr a recyklaci zářivek, žárovek a dalších osvětlovacích zařízení, sice úsporné osvětlovací zdroje recyklují téměř všechny firmy, ale jenom asi 40 procent domácností.

Znamená to, že v popelnicích končí ročně i desítky kilogramů jedovaté rtuti. Úsporné žárovky sice mají mnohem větší účinnost než klasické "edisonky", u nichž se využívá jen osm procent elektřiny na svícení a zbytek se přemění na teplo, ale obsahují malé množství rtuti.

Jenže až 60 procent úsporných zářivek neskončí na recyklačních linkách, ale na skládkách.

"To představuje značnou ekologickou zátěž více než tisíce tun směsi skla, plastů, kovů a hlavně zhruba 75 kilogramů toxické rtuti ročně," konstatoval Radoslav Chmela z Ekolampu.

Ochráněno 80 Máchových jezer

Loni se přitom podařilo zpracovat jen něco přes 25 kilo rtuti z úsporných zářivek.

"Pokud by se toto množství dostalo do přírody, mohlo by znečistit vodu v objemu více než jedné vodní nádrže Lipno nebo téměř 80 Máchových jezer," upozornil Chmela.

Dodal, že rtuť ze zářivek je nutné recyklovat, přestože v jedné "úsporce" jí je pouze asi 2 až 5 miligramů. Třeba v klasickém teploměru je rtuti 500krát víc.

Větší množství rtuti může znečistit půdu i vodu, v níž se rtuť může přeměnit do nebezpečné formy, která ohrožuje především nervovou soustavu.

Krabice na vysloužilé zářivky.
Krabice na vysloužilé zářivky. | Foto: Ekolamp

"Zářivku je potřeba považovat za elektroodpad, který do komunálního odpadu nepatří. Rovněž mobily, počítače nebo televize obsahují toxické látky, které musí být odborně recyklovány," připomněl Chmela.

Nejvíce se třídí v Praze

Lidé zatím odevzdávají k recyklaci málo úsporných zářivek, přestože je v zemi už více než 3 tisíce sběrných míst a použitou žárovku musí převzít i každá elektroprodejna.

Nejvíce zářivek na jednoho obyvatele odevzdali loni lidé v Praze a Královéhradeckém kraji. Naopak nejméně v Libereckém a Karlovarském kraji.

Celkem se loni sebralo 801 tun úsporných zářivek a 287 tun průmyslových svítidel, což je o 9 procent víc než v roce 2010.

 

Právě se děje

teď

Produkce medu loni klesla o 40 procent, vyrobilo se ho nejméně od roku 1993

Produkce medu loni klesla o 40 procent na 4997 tun, uvedl Český statistický úřad (ČSÚ). To je nejméně od vzniku Česka v roce 1993. Podle Českého svazu včelařů může jít o nejhorší rok za půl století.

Zdroj: ČTK
před 18 minutami

Soud v Senegalu obvinil opozičního politika ze znásilnění. Zemi zaplavily protesty

Senegalský soud v pondělí obvinil opozičního politika Ousmana Sonka ze znásilnění a na kauci ho propustil. Oznámila to agentura Reuters, podle níž by mohlo Sonkovo propuštění pomoci uvolnit napětí, které v zemi panuje od minulého týdne.

Sonkovi příznivci považují obvinění za vyřizování politických účtů. Několik dní proti Sonkově uvěznění protestovali a v pondělí měl začít další třídenní protest. Senegal byl dosud považován za stabilní zemi v jinak neklidné oblasti. Současné nepokoje jsou největší za mnoho let.

Sonko vznesená obvinění odmítl a řekl, že jsou motivovaná politicky. Jeho případ obrací pozornost na prezidenta Mackyho Salla. Podle opozice se bezdůvodně zaměřuje na politické soupeře. Panuje podezření, že bude chtít své působení ve funkci prodloužit nad ústavně povolený dvojí mandát.

Zdroj: ČTK
před 58 minutami

Basketbalistky čeká na ME Francie, Rusko a Chorvatsko

České basketbalistky se na červnovém mistrovství Evropy utkají v základní skupině D ve Štrasburku s domácí Francií, Ruskem a Chorvatskem. Rozhodl o tom dnešní los ve Valencii, kde turnaj vyvrcholí. V případě úspěchu se tam svěřenkyně trenéra Štefana Svitka budou stěhovat na semifinále či zápasy o konečné umístění.

před 1 hodinou

Praha poskytne šest bytů Bělorusům pronásledovaným režimem

Pražský magistrát poskytne šest bytů běloruským občanům, kteří se stali obětí represí režimu prezidenta Alexandra Lukašenka. Čtyři byty jsou určeny pro rodiny a dva byty pro jednotlivce. Nájemné bude 180 korun za metr čtvereční měsíčně. Vyplývá to z dokumentu, který v pondělí schválili pražští radní. Praha v minulosti podpořila opozici v Bělorusku například vyvěšením vlajky na magistrátu a nasvícením Petřínské rozhledny. O byty město požádal odbor azylové a migrační politiky ministerstva vnitra.

"Stojím za svobodným Běloruskem a demokratickými hodnotami a odsuzuji násilí proti tamním obyvatelům. Teď se navíc ze symbolické roviny posouváme ke konkrétním krokům," uvedl primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Ve většině případů se podle dokumentu jedná o rodiny v mladším produktivním věku. Stát běloruským občanům nabídne podporu sociálních pracovníků, tlumočníka nebo pomůže se zaplacením prvních nájmů a základním vybavením bytů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy