Mimořádná zpráva

Na skládkách končí 75 kilo rtuti z úsporných zářivek

Pavel Baroch
16. 9. 2012 12:30
Jen 40 procent domácností nechává recyklovat vypálené žárovky, zbytek končí v popelnici
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Většina Čechů se zatím nenaučila třídit úsporné zářivky, které od září z rozhodnutí Evropské unie zcela nahrazují klasické žárovky.

Podle společnosti Ekolamp, která v zemi organizuje sběr a recyklaci zářivek, žárovek a dalších osvětlovacích zařízení, sice úsporné osvětlovací zdroje recyklují téměř všechny firmy, ale jenom asi 40 procent domácností.

Znamená to, že v popelnicích končí ročně i desítky kilogramů jedovaté rtuti. Úsporné žárovky sice mají mnohem větší účinnost než klasické "edisonky", u nichž se využívá jen osm procent elektřiny na svícení a zbytek se přemění na teplo, ale obsahují malé množství rtuti.

Jenže až 60 procent úsporných zářivek neskončí na recyklačních linkách, ale na skládkách.

"To představuje značnou ekologickou zátěž více než tisíce tun směsi skla, plastů, kovů a hlavně zhruba 75 kilogramů toxické rtuti ročně," konstatoval Radoslav Chmela z Ekolampu.

Ochráněno 80 Máchových jezer

Loni se přitom podařilo zpracovat jen něco přes 25 kilo rtuti z úsporných zářivek.

"Pokud by se toto množství dostalo do přírody, mohlo by znečistit vodu v objemu více než jedné vodní nádrže Lipno nebo téměř 80 Máchových jezer," upozornil Chmela.

Dodal, že rtuť ze zářivek je nutné recyklovat, přestože v jedné "úsporce" jí je pouze asi 2 až 5 miligramů. Třeba v klasickém teploměru je rtuti 500krát víc.

Větší množství rtuti může znečistit půdu i vodu, v níž se rtuť může přeměnit do nebezpečné formy, která ohrožuje především nervovou soustavu.

Krabice na vysloužilé zářivky.
Krabice na vysloužilé zářivky. | Foto: Ekolamp

"Zářivku je potřeba považovat za elektroodpad, který do komunálního odpadu nepatří. Rovněž mobily, počítače nebo televize obsahují toxické látky, které musí být odborně recyklovány," připomněl Chmela.

Nejvíce se třídí v Praze

Lidé zatím odevzdávají k recyklaci málo úsporných zářivek, přestože je v zemi už více než 3 tisíce sběrných míst a použitou žárovku musí převzít i každá elektroprodejna.

Nejvíce zářivek na jednoho obyvatele odevzdali loni lidé v Praze a Královéhradeckém kraji. Naopak nejméně v Libereckém a Karlovarském kraji.

Celkem se loni sebralo 801 tun úsporných zářivek a 287 tun průmyslových svítidel, což je o 9 procent víc než v roce 2010.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Rumunský fotbalový brankář Nita bude hostovat ze Sparty v Pardubicích

Do posledního týmu tabulky fotbalové ligy Pardubic přišel rumunský brankář Florin Nita. Ve východočeském klubu bude hostovat ze Sparty, za niž naposledy nastoupil v lize v listopadu 2021. Pětatřicetiletý gólman opouští Letnou po pěti letech, Sparta o jeho odchodu informovala na svém webu.

Bývalý brankář rumunských týmů Concordia Chiajna a FCSB od příchodu v roce 2018 odchytal za Spartu 92 ligových zápasů, býval jasnou týmovou jedničkou a získal s ní domácí pohár v sezoně 2019/20. V závěru roku 2021 ale v době působení trenéra Pavla Vrby o pozici přišel a postupně vypadl z kádru. Letenský dres oblékl naposledy vloni v lednu v přípravném utkání.

Další zprávy