Na skládkách končí 75 kilo rtuti z úsporných zářivek

Pavel Baroch
16. 9. 2012 12:30
Jen 40 procent domácností nechává recyklovat vypálené žárovky, zbytek končí v popelnici
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Většina Čechů se zatím nenaučila třídit úsporné zářivky, které od září z rozhodnutí Evropské unie zcela nahrazují klasické žárovky.

Podle společnosti Ekolamp, která v zemi organizuje sběr a recyklaci zářivek, žárovek a dalších osvětlovacích zařízení, sice úsporné osvětlovací zdroje recyklují téměř všechny firmy, ale jenom asi 40 procent domácností.

Znamená to, že v popelnicích končí ročně i desítky kilogramů jedovaté rtuti. Úsporné žárovky sice mají mnohem větší účinnost než klasické "edisonky", u nichž se využívá jen osm procent elektřiny na svícení a zbytek se přemění na teplo, ale obsahují malé množství rtuti.

Jenže až 60 procent úsporných zářivek neskončí na recyklačních linkách, ale na skládkách.

"To představuje značnou ekologickou zátěž více než tisíce tun směsi skla, plastů, kovů a hlavně zhruba 75 kilogramů toxické rtuti ročně," konstatoval Radoslav Chmela z Ekolampu.

Ochráněno 80 Máchových jezer

Loni se přitom podařilo zpracovat jen něco přes 25 kilo rtuti z úsporných zářivek.

"Pokud by se toto množství dostalo do přírody, mohlo by znečistit vodu v objemu více než jedné vodní nádrže Lipno nebo téměř 80 Máchových jezer," upozornil Chmela.

Dodal, že rtuť ze zářivek je nutné recyklovat, přestože v jedné "úsporce" jí je pouze asi 2 až 5 miligramů. Třeba v klasickém teploměru je rtuti 500krát víc.

Větší množství rtuti může znečistit půdu i vodu, v níž se rtuť může přeměnit do nebezpečné formy, která ohrožuje především nervovou soustavu.

Krabice na vysloužilé zářivky.
Krabice na vysloužilé zářivky. | Foto: Ekolamp

"Zářivku je potřeba považovat za elektroodpad, který do komunálního odpadu nepatří. Rovněž mobily, počítače nebo televize obsahují toxické látky, které musí být odborně recyklovány," připomněl Chmela.

Nejvíce se třídí v Praze

Lidé zatím odevzdávají k recyklaci málo úsporných zářivek, přestože je v zemi už více než 3 tisíce sběrných míst a použitou žárovku musí převzít i každá elektroprodejna.

Nejvíce zářivek na jednoho obyvatele odevzdali loni lidé v Praze a Královéhradeckém kraji. Naopak nejméně v Libereckém a Karlovarském kraji.

Celkem se loni sebralo 801 tun úsporných zářivek a 287 tun průmyslových svítidel, což je o 9 procent víc než v roce 2010.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Mugabeho zabila rakovina, lékaři krátce před jeho smrtí zastavili chemoterapii

Příčinou úmrtí bývalého prezidenta Zimbabwe Roberta Mugabeho, který zemřel 6. září ve věku 95 let, byla rakovina. Lékaři v Singapuru, kde se dlouhodobě léčil, krátce před jeho smrtí zastavili chemoterapii. Důvodem byl Mugabeho vysoký věk, rozšíření nádorů a nízká účinnost léčby. O přesné příčině smrti zimbabwského exprezidenta poprvé promluvil současný prezident této jihoafrické země Emmerson Mnangagwa, informoval server BBC.

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

Velšští ragbisté zahájili MS pohodlnou výhrou nad Gruzií

Velšští ragbisté vstoupili do mistrovství světa v Japonsku pohodlnou výhrou nad Gruzií 43:14. Vítězové Turnaje šesti národů vedli po první půli díky čtyřem položeným pětkám 29:0 a po změně stran si náskok bezpečně pohlídali. Velšský kapitán Alun Wyn Jones vyrovnal 129. startem národní rekord.

Spolufavorité skupiny D Velšané vlétli do utkání ve velkém stylu a už po dvou minutách otevřeli skóre. Gruzínci, kterým chybí zraněný kapitán Merab Šarikadze, postupně vyrovnali hru, ale bodů se dočkali až ve druhém poločase.

V neděli čeká Wales ostrý test v podobě obhájců stříbra Australanů, kteří si na úvod poradili s Fidži. Gruzie narazí na Uruguay.

Další zprávy