Na skládkách končí 75 kilo rtuti z úsporných zářivek

Pavel Baroch
16. 9. 2012 12:30
Jen 40 procent domácností nechává recyklovat vypálené žárovky, zbytek končí v popelnici
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Většina Čechů se zatím nenaučila třídit úsporné zářivky, které od září z rozhodnutí Evropské unie zcela nahrazují klasické žárovky.

Podle společnosti Ekolamp, která v zemi organizuje sběr a recyklaci zářivek, žárovek a dalších osvětlovacích zařízení, sice úsporné osvětlovací zdroje recyklují téměř všechny firmy, ale jenom asi 40 procent domácností.

Znamená to, že v popelnicích končí ročně i desítky kilogramů jedovaté rtuti. Úsporné žárovky sice mají mnohem větší účinnost než klasické "edisonky", u nichž se využívá jen osm procent elektřiny na svícení a zbytek se přemění na teplo, ale obsahují malé množství rtuti.

Jenže až 60 procent úsporných zářivek neskončí na recyklačních linkách, ale na skládkách.

"To představuje značnou ekologickou zátěž více než tisíce tun směsi skla, plastů, kovů a hlavně zhruba 75 kilogramů toxické rtuti ročně," konstatoval Radoslav Chmela z Ekolampu.

Ochráněno 80 Máchových jezer

Loni se přitom podařilo zpracovat jen něco přes 25 kilo rtuti z úsporných zářivek.

"Pokud by se toto množství dostalo do přírody, mohlo by znečistit vodu v objemu více než jedné vodní nádrže Lipno nebo téměř 80 Máchových jezer," upozornil Chmela.

Dodal, že rtuť ze zářivek je nutné recyklovat, přestože v jedné "úsporce" jí je pouze asi 2 až 5 miligramů. Třeba v klasickém teploměru je rtuti 500krát víc.

Větší množství rtuti může znečistit půdu i vodu, v níž se rtuť může přeměnit do nebezpečné formy, která ohrožuje především nervovou soustavu.

Krabice na vysloužilé zářivky.
Krabice na vysloužilé zářivky. | Foto: Ekolamp

"Zářivku je potřeba považovat za elektroodpad, který do komunálního odpadu nepatří. Rovněž mobily, počítače nebo televize obsahují toxické látky, které musí být odborně recyklovány," připomněl Chmela.

Nejvíce se třídí v Praze

Lidé zatím odevzdávají k recyklaci málo úsporných zářivek, přestože je v zemi už více než 3 tisíce sběrných míst a použitou žárovku musí převzít i každá elektroprodejna.

Nejvíce zářivek na jednoho obyvatele odevzdali loni lidé v Praze a Královéhradeckém kraji. Naopak nejméně v Libereckém a Karlovarském kraji.

Celkem se loni sebralo 801 tun úsporných zářivek a 287 tun průmyslových svítidel, což je o 9 procent víc než v roce 2010.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Soud ve Štrasburku připustil klimatickou žalobu na 33 zemí, včetně Česka

Za přípustnou označil Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku klimatickou žalobu šesti dětí a mladých lidí z Portugalska, kterou podali na 33 zemí včetně Česka. Informovala o tom agentura DPA, podle které tak padla první velká překážka ve snaze přimět evropské vlády ke zlepšení boje proti klimatickým změnám. Žalobu podala skupina, jejíž nejmladší člence je teprve osm let, v září. Žalované státy se k ní budou muset vyjádřit do konce února příštího roku.

"Cílem žaloby je získat právně závazné rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva, který bude po vládách v Evropě vyžadovat, aby podnikly potřebné naléhavé kroky a zastavily klimatickou krizi," stojí na stránkách věnovaných žalobě.

Šestice mladých lidí z portugalského hlavního města Lisabonu a z města Leiria a jeho okolí, kterým je od osmi do 21 let, podala žalobu v reakci na ničivé požáry v roce 2017, při kterých v jihoevropské zemi zemřelo přes 120 lidí. Vědci podle stěžovatelů potvrdili, že klimatické změny hrály při vzniku a šíření požárů roli.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pražští radní nesouhlasí se změnou územního plánu k nové ranveji na letišti

Pražští radní nedoporučili změnu územního plánu nutnou pro stavbu nové ranveje, kterou plánuje státem vlastněné ruzyňské letiště. Změna byla původně navržena ke schválení, radní však většinou hlasů byli pro nedoporučující stanovisko. O změnách s konečnou platností rozhodne zastupitelstvo. S výstavbou paralelní dráhy chce letiště začít zhruba za pět let.

Nová ranvej má doplnit stávající, a tím navýšit kapacitu až na 30 milionů cestujících ročně. Loni jich terminály na Ruzyni odbavily rekordních 17,8 milionu, což bylo podle zástupců letiště na hraně kapacity. Letos kvůli koronaviru provoz klesl na minimum. Podle dřívějších plánů by letiště chtělo získat stavební povolení ke stavbě v roce 2025 a stavbu dokončit o tři roky později. Náklady jsou odhadovány na zhruba devět miliard korun.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Skokani vynechají i další závody SP, řeší se návrat z Finska

Čeští skokani na lyžích neabsolvují po nedělním závodu ve finské Ruce ani Světový pohár v Nižním Tagilu v tomto týdnu. Zatímco ostatní týmy dnes odletěly speciálem do Ruska, Češi po pozitivním testu Filipa Sakaly na koronavirus zůstávají ve Finsku v karanténě a řeší se jejich přesun domů.

Sakala, který v létě nemoc covid-19 prodělal, měl pozitivní test v neděli. Ostatní závodníci Viktor Polášek, Vojtěch Štursa a Čestmír Kožíšek sice byli negativní, ale museli také do karantény.

"Jsou na hotelu, každý musel do svého pokoje a jednáme, kdy je finská hygiena pustí do Česka. Snad to vyjde. Situace se vyvíjí každou hodinu," řekl ČTK za vedení skokanského úseku lyžařského svazu Jan Baier.

Další zprávy