Ruší vás hluk z ulice, nebo od sousedů? Izolujte

Andrea Berniová
24. 9. 2012 9:19
Hluk nepůsobí příznivě na vaše zdraví. Proto si ho nenechte líbit a postarejte se o akustickou izolaci svého domova
Zbavte se hluku u vás doma
Zbavte se hluku u vás doma | Foto: Ondřej Besperát

Vadí vám hluk z ulice? Nemůžete si doma pořádně odpočinout, protože vás ruší zvuky zvenčí, anebo ze sousedních bytů? Pak je potřeba dům či byt akusticky izolovat. Musíte postupovat důkladně.

Obzvlášť v bytových domech se totiž zvuky mohou nést celou konstrukcí. Je proto třeba odhlučnit všechny stěny, ale i podlahu a strop. Ať už vás ruší hluk od sousedů, anebo z rušné ulice, kterou máte pod okny, vše se dá vyřešit akustickou izolací.

Pokud hluk stále vnímáte a v noci kvůli němu nemůžete spát, měli byste jednat. Hluk totiž může škodit vašemu zdraví. Doma nemůžete relaxovat, bolí vás hlava a nedokážete se soustředit.

Od hluku vám pomůže zateplení

Dům odhlučníte, pokud ho zateplíte. Tepelná izolace totiž v tomto případě izoluje i akusticky. Navíc ušetříte peníze za vytápění. Hluk k vám ale proniká také okny a dveřmi. Pokud máte už starší okna, která příliš netěsní, vyměňte je za nová, třeba plastová.

Ta už zvuk tak snadno nepropustí, navíc opět udrží teplo v interiéru. Jestli to stále nestačí a máte pocit, že k vám hluk dál proniká přes okna, pořiďte si do nich venkovní neboli předokenní rolety. Ty pomohou od hluku, ale také mohou odradit zloděje, nebo mu alespoň ztížit přístup.

Nezapomeňte na dveře a strop

Nezapomeňte odhlučnit i vstup do bytu nebo domu - pořiďte si silné domovní dveře, které k vám nepustí tolik hluku. Obzvlášť na chodbách v bytových domech totiž může být rušno. Jestli jsou hluční i vaši spolubydlící, bude potřeba koupit také dobře izolující interiérové dveře.

Akusticky izolovat se samozřejmě dají i stěny a strop, ten třeba díky sádrokartonovým podhledům. Co se týče sousedů pod vámi, už je neuslyšíte, když si pořídíte dobře izolující podlahu. Třeba korkovou.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Johaugová suverénně ovládla severskou Ski Tour

Norská běžkyně na lyžích Therese Johaugová s naprostou převahou vyhrála stíhací závod na 15 kilometrů klasickou technikou na závěr severské Ski Tour. Vedoucí závodnice Světového poháru dorazila v Trondheimu do cíle s náskokem tří minut a 40 sekund před krajankou Heidi Wengovou, nadvládu domácích závodnic podtrhla třetím místem Ingvild Flugstad Östbergová.

Jednatřicetiletá Johaugová byla ve finále premiérové Ski Tour i při výrazném vstupním náskoku podle očekávání nejrychlejší ženou na trati. Nejvíce se k ní časem přiblížila další Norka Astrid Uhrenholdt Jacobsenová, jež byla o 44,8 sekundy pomalejší a cílem proběhla na pátém místě za Švédkou Ebbou Anderssonovou. Jediná česká účastnice v ženské kategorii Kateřina Janatová Ski Tour plánovaně ukončila po bodovaném 21. místě v úterním sprintu v Aare.

před 23 minutami

Na Karlovarsku spadl strom na autobus, lehce zraněni byli dva lidé

V Krásném Jezu na Karlovarsku spadl vinou silného větru strom na autobus v zastávce u železniční stanice. Lehce zraněni byli dva lidé, řekl krajský policejní mluvčí Jakub Kopřiva. Záchranáři je ošetřili na místě.

Muž údajně upadl ve vozidle a na ženu spadla větev při vystupování z vozidla. "Autobus stál v zastávce. Místo na silnici I/20 (hlavní tah z Plzně na Karlovy Vary) je průjezdné," dodal.

Další zprávy