Ruší vás hluk z ulice, nebo od sousedů? Izolujte

Andrea Berniová
24. 9. 2012 9:19
Hluk nepůsobí příznivě na vaše zdraví. Proto si ho nenechte líbit a postarejte se o akustickou izolaci svého domova
Zbavte se hluku u vás doma
Zbavte se hluku u vás doma | Foto: Ondřej Besperát

Vadí vám hluk z ulice? Nemůžete si doma pořádně odpočinout, protože vás ruší zvuky zvenčí, anebo ze sousedních bytů? Pak je potřeba dům či byt akusticky izolovat. Musíte postupovat důkladně.

Obzvlášť v bytových domech se totiž zvuky mohou nést celou konstrukcí. Je proto třeba odhlučnit všechny stěny, ale i podlahu a strop. Ať už vás ruší hluk od sousedů, anebo z rušné ulice, kterou máte pod okny, vše se dá vyřešit akustickou izolací.

Pokud hluk stále vnímáte a v noci kvůli němu nemůžete spát, měli byste jednat. Hluk totiž může škodit vašemu zdraví. Doma nemůžete relaxovat, bolí vás hlava a nedokážete se soustředit.

Od hluku vám pomůže zateplení

Dům odhlučníte, pokud ho zateplíte. Tepelná izolace totiž v tomto případě izoluje i akusticky. Navíc ušetříte peníze za vytápění. Hluk k vám ale proniká také okny a dveřmi. Pokud máte už starší okna, která příliš netěsní, vyměňte je za nová, třeba plastová.

Ta už zvuk tak snadno nepropustí, navíc opět udrží teplo v interiéru. Jestli to stále nestačí a máte pocit, že k vám hluk dál proniká přes okna, pořiďte si do nich venkovní neboli předokenní rolety. Ty pomohou od hluku, ale také mohou odradit zloděje, nebo mu alespoň ztížit přístup.

Nezapomeňte na dveře a strop

Nezapomeňte odhlučnit i vstup do bytu nebo domu - pořiďte si silné domovní dveře, které k vám nepustí tolik hluku. Obzvlášť na chodbách v bytových domech totiž může být rušno. Jestli jsou hluční i vaši spolubydlící, bude potřeba koupit také dobře izolující interiérové dveře.

Akusticky izolovat se samozřejmě dají i stěny a strop, ten třeba díky sádrokartonovým podhledům. Co se týče sousedů pod vámi, už je neuslyšíte, když si pořídíte dobře izolující podlahu. Třeba korkovou.

 

Právě se děje

před 38 minutami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

První fáze obchodní dohody USA a Číny možná letos nebude. Rozhovory se podle Reuters komplikují

Spojené státy a Čína možná nedokončí první fázi obchodní dohody letos, ale až v příštím roce. Agentuře Reuters to řekli experti na obchod a lidé blízcí Bílému domu. Zpráva způsobila, že se okamžitě prohloubil pokles na amerických akciových trzích, o zisky přišel dolar, zatímco zájem se zvedl o dluhopisy americké vlády.

Americký prezident Donald Trump a ministr financí Steven Mnuchin na tiskové konferenci 11. listopadu uvedli, že první fáze obchodní dohody by mohla být podepsána během pěti týdnů. Tato doba již uplynula, na podpis dohody se ale stalé čeká a rozhovory se podle zdrojů Reuters možná komplikují. Peking totiž požaduje výraznější snížení cel, na což Washington reaguje zvyšováním vlastních požadavků.

Dokončení dohody by mohly komplikovat rovněž diplomatické spory související s protesty v Hongkongu proti omezování svobod ze strany pevninské Číny. Americký Senát schválil zákon, jehož cílem je chránit v Hongkongu lidská práva. Čínské ministerstvo zahraničí si následně předvolalo představitele amerického velvyslanectví v Pekingu a vyzvalo Spojené státy, aby se do situace v Hongkongu přestaly vměšovat.

Další zprávy