I plynové kotle mohou šetřit energií, vybírejte pečlivě

td
10. 2. 2012 11:23
Během mrazů se nejlépe ukáže kvalita plynového kotle, který vytápí celý dům
Jeden kotel je hlavní, druhý záložní. Luděk Bobek, příležitostný kotelník v jednom kroměřížském paneláku, je s oběma spokojen už 11 let.
Jeden kotel je hlavní, druhý záložní. Luděk Bobek, příležitostný kotelník v jednom kroměřížském paneláku, je s oběma spokojen už 11 let. | Foto: Karel Toman

V mrazivém počasí, které momentálně sužuje celé Česko i svět se nejlépe ukáže, zda jste zvolili správný typ plynového kotle. V takto specifickém počasí, kdy teploty sahají hluboko pod nulu, totiž vyplavou na povrch i sebemenší závady nebo nedostatky topného zařízení. Co ale sledovat při výběru plynového kotle a co trh vlastně nabízí? Přinášíme několik rad a tipů, které vám pomohou.

Vybírejte nejvhodnější konstrukci

U plynových kotlů se nejčastěji setkáváme s nástěnnou variantou, která šetří podlahovou plochu. Dříve byla poměrně běžná i stacionární konstrukce, která se vzhledem podobá myčce nádobí - tento kotel totiž stojí na podlaze, není zavěšen na zdi. Nástěnný kotel má výhodu ve výrazně větší účinnosti, ale spotřebuje také mnohem méně energie. Daleko nejvýhodnější koupí je ovšem plynový kondenzační kotel. Ten nevyužívá pouze spalování plynu, ale topí také pomocí par, které při spalování vznikají. Efektivita těchto kotlů se ještě zvýší, pokud máte v domě vytápěné podlahy.

Nevíte si rady? Pomůže veletrh

Samotný výběr plynového kotle není jednoduchou záležitostí a vyplatí se konzultovat možnosti domu a požadavky kupujícího s odborníkem. Nejlepší možností, jak se dostat k uceleným informacím, je návštěva některého specializovaného veletrhu, na kterém firmy prezentují své produkty a výrobky. Při volbě kotle by se mělo přihlížet k oblasti, ve které se dům nachází, a tomu přizpůsobit i výkon zařízení, aby nedocházelo ke zbytečným ztrátám.

 

Právě se děje

před 45 minutami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

První fáze obchodní dohody USA a Číny možná letos nebude. Rozhovory se podle Reuters komplikují

Spojené státy a Čína možná nedokončí první fázi obchodní dohody letos, ale až v příštím roce. Agentuře Reuters to řekli experti na obchod a lidé blízcí Bílému domu. Zpráva způsobila, že se okamžitě prohloubil pokles na amerických akciových trzích, o zisky přišel dolar, zatímco zájem se zvedl o dluhopisy americké vlády.

Americký prezident Donald Trump a ministr financí Steven Mnuchin na tiskové konferenci 11. listopadu uvedli, že první fáze obchodní dohody by mohla být podepsána během pěti týdnů. Tato doba již uplynula, na podpis dohody se ale stalé čeká a rozhovory se podle zdrojů Reuters možná komplikují. Peking totiž požaduje výraznější snížení cel, na což Washington reaguje zvyšováním vlastních požadavků.

Dokončení dohody by mohly komplikovat rovněž diplomatické spory související s protesty v Hongkongu proti omezování svobod ze strany pevninské Číny. Americký Senát schválil zákon, jehož cílem je chránit v Hongkongu lidská práva. Čínské ministerstvo zahraničí si následně předvolalo představitele amerického velvyslanectví v Pekingu a vyzvalo Spojené státy, aby se do situace v Hongkongu přestaly vměšovat.

Další zprávy