reklama
 
 

Uzemnění Boeingů 737 Max se protahuje. Firma dál ladí software, dopravci vrší ztráty

4. 4. 2019 12:31
Boeing odsunul vydání nové verze leteckého softwaru o několik týdnů. Až poté program dostane ke schválení Federální letecký úřad (FAA). Americký výrobce letounů nechal ukončit provoz všech letounů s cestujícími po dvou nehodách, při kterých zemřelo 346 lidí.

Podle původních zpráv měl Boeing předat nový software FAA pro testování do konce března. Úřad ovšem nyní přišel s informací, že výrobce letounů potřebuje na programu, který upravuje funkci stabilizačního systému MCAS, ještě pracovat. Vydání finální verze tak má přijít až v řádu několika týdnů. O zprávě informoval server Financial Times.

Vydání nové verze softwaru ovšem musí schválit FAA, který má celý systém testovat, a teprve pokud jej certifikuje, může ho Boeing nahrát do letadel. "FAA očekává finální verzi od Boeingu ke schválení úpravy softwaru během příštích týdnů," oznámil úřad.

"Boeing dál spolupracuje s Federálním leteckým úřadem a dalšími regulátory ve světě na vývoji a certifikaci MCAS i tréninkového programu," oznámili zástupci výrobce letadel na tiskové konferenci. "Hodláme dokázat, že jsme splnili všechny certifikační náležitosti, a výsledek poté zašleme FAA k posouzení během příštích týdnů," uvedl Boeing bez dalšího upřesnění, kdy by měl být software hotový.

V praxi rozhodnutí znamená, že potrvá déle, než aerolinky budou moci stroje znovu uvést do provozu. Odstavení letounů přitom může vyjít firmu velice draho. Aerolinky, včetně českých Smartwings, budou žádat kompenzace v řádech milionů dolarů.

Na konci minulého měsíce navíc zrušila indonéská letecká společnost Garuda objednávku na 49 letadel 737 Max 8 v hodnotě 111 miliard korun. Odůvodnila to "ztrátou důvěry".

Boeing nechal "uzemnit" letouny z řady Max po dvou nehodách, které se staly během pěti měsíců. Nové stroje se zřítily jen pár minut po startu a v obou případech zemřeli všichni cestující i celá posádka.

autor: on | 4. 4. 2019 12:31

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama