Uzemnění Boeingů 737 Max se protahuje. Firma dál ladí software, dopravci vrší ztráty

on on
4. 4. 2019 12:31
Boeing odsunul vydání nové verze leteckého softwaru o několik týdnů. Až poté program dostane ke schválení Federální letecký úřad (FAA). Americký výrobce letounů nechal ukončit provoz všech letounů s cestujícími po dvou nehodách, při kterých zemřelo 346 lidí.
Kokpit Boeingu 737 MAX 8
Kokpit Boeingu 737 MAX 8 | Foto: Reuters

Podle původních zpráv měl Boeing předat nový software FAA pro testování do konce března. Úřad ovšem nyní přišel s informací, že výrobce letounů potřebuje na programu, který upravuje funkci stabilizačního systému MCAS, ještě pracovat. Vydání finální verze tak má přijít až v řádu několika týdnů. O zprávě informoval server Financial Times.

Vydání nové verze softwaru ovšem musí schválit FAA, který má celý systém testovat, a teprve pokud jej certifikuje, může ho Boeing nahrát do letadel. "FAA očekává finální verzi od Boeingu ke schválení úpravy softwaru během příštích týdnů," oznámil úřad.

"Boeing dál spolupracuje s Federálním leteckým úřadem a dalšími regulátory ve světě na vývoji a certifikaci MCAS i tréninkového programu," oznámili zástupci výrobce letadel na tiskové konferenci. "Hodláme dokázat, že jsme splnili všechny certifikační náležitosti, a výsledek poté zašleme FAA k posouzení během příštích týdnů," uvedl Boeing bez dalšího upřesnění, kdy by měl být software hotový.

V praxi rozhodnutí znamená, že potrvá déle, než aerolinky budou moci stroje znovu uvést do provozu. Odstavení letounů přitom může vyjít firmu velice draho. Aerolinky, včetně českých Smartwings, budou žádat kompenzace v řádech milionů dolarů.

Na konci minulého měsíce navíc zrušila indonéská letecká společnost Garuda objednávku na 49 letadel 737 Max 8 v hodnotě 111 miliard korun. Odůvodnila to "ztrátou důvěry".

Boeing nechal "uzemnit" letouny z řady Max po dvou nehodách, které se staly během pěti měsíců. Nové stroje se zřítily jen pár minut po startu a v obou případech zemřeli všichni cestující i celá posádka.

 

Právě se děje

před 37 minutami

Filmy z přehlídky Tady Vary vidělo přes 36 tisíc diváků

Přehlídku filmů Tady Vary, kterou v termínu zrušeného karlovarského festivalu uspořádali jeho pořadatelé, navštívilo 36 645 diváků. Loni bylo na devítidenní akci prodáno 139 271 vstupenek. Letošní přehlídka, která kvůli koronaviru nahradila tradiční festival s účastí zahraničních tvůrců, se uskutečnila v 96 kinech a zahrnovala 16 titulů, s nimiž se původně počítalo pro festival. Na podzim pořadatelé plánují uspořádat nesoutěžní přehlídku v Karlových Varech. Příští řádný ročník festivalu by se pak měl uskutečnit 2. až 10. července 2021. Největším divácký zájem na akci Tady Vary provázel domácího zástupce v přehlídce, hudební dokument režiséra Šimona Šafránka Meky, věnovaný zpěváku a muzikantovi Miroslavu Žbirkovi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy