Pocta motorismu: Na oslavě se představují významná auta z historie Československa

Eva Srpová Eva Srpová
27. 10. 2018 21:44
Autoklub ČR si připomíná oslavy vzniku republiky. Akce Pocta motorismu, která se koná v neděli 28. října v Praze před sídlem Autoklubu v Opletalově ulici, láká všechny fanoušky historických aut.
Na akci Pocta motorismu se ukáže také unikátní Aero Minor Sport. Model se úspěšně zúčastnil závodů Le Mans.
Na akci Pocta motorismu se ukáže také unikátní Aero Minor Sport. Model se úspěšně zúčastnil závodů Le Mans. | Foto: Markéta Navrátilová

Před Autoklubem ČR sídlícím v pražské Opletalově ulici se v neděli koná akce Pocta motorismu, která je součástí národních oslavy 100 let republiky. Láká k návštěvě především automobilové fanoušky, protože ze budou k vidění nejzajímavější vozy československé historie.

Ta je ostatně s automobily úzce spjatá. O nejzajímavějších autech z první republiky, která se dala považovat za automobilovou velmoc, jsme ostatně psali také zde

Součástí programu bude také výstava věnovaná české závodnici Elišce Junkové, která ve dvacátých letech patřila k nejrychlejším ženám světa. Celá akce je zdarma a bude probíhat v neděli 28. října od 9 do 17 hodin.

"Mezi vystavenými automobily budou československé značky Tatra, Škoda, Aero, sportovní motocykly Jawa, ČZ, Eso, dále například sportovní vozy Wikov z roku 1928 a Praga Alfa z roku 1932. Nejstarším exponátem bude Praga Grand z roku 1919, která byla v majetku prezidentské kanceláře.

V Opletalce bude k vidění také dakarská Tatra Karla Lopraise, Bugatti T35B, Aero Minor Sport, Tatra 607 Monopost, Škoda Octavia WRC Rally Special a další," řekl Aktuálně.cz tiskový mluvčí Autoklubu ČR Bohumil Pácl.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Armáda vystřídala sedm desítek vojáků v Mali. V čele mise EU zůstává český generál

Česká armáda na misi v Mali vystřídala sedm desítek vojáků, kteří střeží velitelství mise a výcvikovou základnu. Podílí se také na výcviku malijské armády. Nová jednotka v úterý od svých předchůdců převzala operační úkol. Uvedl to mluvčí výcvikové mise EU Jakub Šimíček. Velitelem celé mise Evropské unie i nadále zůstává český generál František Ridzák, svou funkci bude předávat v polovině ledna.

Slavnostní akt předání operačního úkolu mezi 3. a 4. úkolovým uskupením české armády se uskutečnil v úterý. Jednotka, která v Mali působila od května, byla složena především z vojáků 74. mechanizovaného praporu, doplnili je příslušníci 43. výsadkového praporu a dalších útvarů české armády. Nyní je vystřídali vojáci ze 131. dělostřeleckého oddílu z Jinců a specialisté z dalších útvarů.

Česká jednotka má v Mali za úkol chránit samotné velitelství mise v hlavním městě Bamaku, zajišťují také doprovod důležitých osob. Další její část zajišťuje bezpečnost výcvikové základny Koulikoro a chrání její velení. Podílí se také na výcviku. Kromě této jednotky má česká armáda v Mali několik desítek vojáků v čele s Ridzákem, kteří se podílejí na řízení samotné mise. Ridzák je prvním českým vojákem, který spojenecké misi v zahraničí velí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy