Ford použije stejnou techniku jako elektrická Škoda. Volkswagenu za to dá nový Amarok

Jan Matoušek Jan Matoušek
11. 6. 2020 16:33
Spolupráci Volkswagenu a Fordu oznámili zástupci obou značek už v minulém roce. Teď, po podpisu dohody, ale dostává vzájemná aliance konkrétní obrysy. A nebude se soustředit jen na užitková auta. Ford totiž na modulární platformě MEB postaví vlastní osobní elektromobil pro evropský trh.
Nový Volkswagen Amarok bude jedním z modelů, který vzejde ze spolupráce s Fordem.
Nový Volkswagen Amarok bude jedním z modelů, který vzejde ze spolupráce s Fordem. | Foto: Volkswagen

Elektrický Ford s technikou Volkswagenu má na trh přijít v roce 2023. Obě automobilky předpokládají, že zatím bezejmenný vůz může zaujmout až 600 tisíc lidí. Přesně tolik platforem MEB totiž modrý ovál chce, spolu s další související technikou, koupit od VW.

Elektromobil má zkombinovat velký vnitřní prostor s dynamikou elektrických motorů. Ford rovněž zmiňuje použití "přitažlivého jména" ve stylu Mustangu Mach-E. Ten se na většině evropských trhů objeví v příštím roce.

Produkce modelu, jehož vývoj bude mít na starosti kolínské designové a technické centrum Fordu, začne v roce 2023. Obě automobilky pak podle tiskového prohlášení nadále hledají i další cesty k tomu, jak v oblasti elektrických modelů spolupracovat.

Připomeňme, že dodávky prvního elektromobilu VW na platformě MEB, kompaktního hatchbacku ID.3, začnou na počátku září letošního roku (více zde). Stejnou platformu bude využívat třeba i chystaná Škoda Enyaq iV. Ta se poprvé představí na podzim a na trh zamíří začátkem příštího roku.

Hlavní součástí dohody obou výrobců je však spolupráce na poli užitkových vozů. Zatím se má týkat celkem tří modelů. Ford vyvine a následně Volkswagenu poskytne středně velkou dodávku s nosností jedné tuny a techniku pro středně velký pick-up, zatímco Volkswagen má na starosti vývoj kompaktní městské dodávky, kterou poskytne Fordu.

"Ve světle pandemie onemocnění covid-19 a jejich dopadů na globální ekonomiku je více než kdy jindy důležité uzavírat aliance mezi silnými společnostmi," prohlásil na konto spolupráce mezi oběma značkami šéf koncernu Volkswagen Herbert Diess.

Na čem všem budou Ford a Volkswagen spolupracovat ukazuje tato grafika.
Na čem všem budou Ford a Volkswagen spolupracovat ukazuje tato grafika. | Foto: Ford

Podle něj i provozního ředitele Fordu Jima Farleye spolupráce přinese snížení nákladů na vývoj a naopak posílení pozic Fordu i Volkswagenu na trhu s elektrickými i užitkovými vozy. V segmentu lehkých užitkových vozů a středních pick-upů se má stát aliance dokonce lídrem trhu.

Zároveň se ale obě automobilky neprovázaly prostřednictvím vlastnických podílů. Naopak jejich společné prohlášení obsahuje dovětek, že na trhu zůstávají i nadále soupeři.

Prvním produktem vzájemné spolupráce na poli užitkových vozů se stane kompaktní městská dodávka. Volkswagen poskytne Fordu pátou generaci modelu Caddy, z níž se v příštím roce stane nový Transit Connect. Produkce Caddy začne v polské Poznani ve druhé polovině letošního roku, na stejné lince bude probíhat také výroba sourozeneckého Fordu.

V roce 2022 se rozběhne výroba nové generace pick-upu Amarok, který bude pro změnu vycházet z techniky Fordu Ranger. Obě auta se budou také vyrábět ve stejném závodě modrého oválu v Jihoafrické republice. Volkswagen nicméně podotýká, že nepůjde jen o pouhý rebranding, Amarok by měl dostat jasně odlišitelnou tvář. Sdílená bude pouze technika.

Posledním produktem společného vývoje bude středně velká dodávka s nosností jedné tuny, tedy v segmentu, kde dnes operují Ford Transit Custom a Volkswagen T6.1 ve variantě Transporter. Jakkoliv však vývoj užitkových verzí bude mít na starosti Ford, osobní varianty (tedy především Multivan) zůstanou nadále v režii Volkswagenu.

Celkem obě značky plánují v rámci životního cyklu vyrobit na osm milionů kusů trojice společných modelů. Jim Farley také oznámil, že mimo dohodu s Volkswagenem představí Ford v následujících dvou letech elektrické verze Transitu a velkého amerického pick-upu F-150.

Obě automobilky také nezávisle na sobě investovaly do amerického start-upu Argo AI, s nímž budou spolupracovat na vývoji technologií autonomního řízení. Ford i Volkswagen nicméně mají tyto technologie vyvíjet i nadále odděleně.

Mimochodem chystaný Volkswagen ID.Buzz má být prvním modelem značky, který se v roce 2022 vydá do reálného provozu s autonomním řízením na úrovni 4 z pěti možných. To znamená vysoký stupeň automatizace a samostatnou jízdu nezávisle na řidiči v celé řadě jízdních režimů.

 

Právě se děje

před 37 minutami

Hokejisté Litvínova se po karanténě dnes vrátili do tréninku

Hokejisté Litvínova se po čtrnáctidenní karanténě kvůli koronavirové nákaze dnes odpoledne vrátili do přípravy na nový ročník extraligy. Přerušit ji museli ve čtvrtek 23. července po předchozím jediném dni tréninku na ledě poté, co byl na covid-19 pozitivně testován hráč A-týmu.

"Nákaza koronavirem samozřejmě ovlivnila naši přípravu, protože jsme ztratili dva týdny. Je to věc, se kterou se musíme vypořádat a jít dále. Hráči se v rámci svých možností připravovali v domácím prostředí i během karantény podle plánů od kondičního trenéra," řekl klubovému webu Vervy trenér Vladimír Országh.

Hráči, realizační tým i část zaměstnanců klubu podstoupili během karantény dva testy. Ty kontrolní v úterý podle klubového serveru u všech potvrdily negativní výsledky. Do přípravy se vrací i nejmenovaný hráč, který byl 23. července pozitivně testován.

Dvanáctý tým uplynulého ročníku extraligy se může začít opět naplno chystat na nový ročník. "Každý den jsme navíc měli on-line porady, kde jsme měli prostor řešit i taktiku. Nyní se vracíme zpátky na led a v příštím týdnu nás už čekají zápasy, takže všechno musí proběhnout ve zrychlené formě, abychom byli na zápasy nachystaní," prohlásil Országh, který po minulé sezoně nahradil na lavičce Severočechů Vladimíra Kýhose.

První přípravný duel sehraje Litvínov v rámci Poháru Generali České pojišťovny v úterý v Karlových Varech. Zápasy z tohoto týdne - z úterka v Liberci a ze čtvrtka proti Mladé Boleslavi - byly odloženy na pozdější termín.

Zdroj: ČTK
Další zprávy