Americká desetidolarovka změní podobu, objeví se na ní žena

ČTK ČTK
18. 6. 2015 10:15
O tom, kdo nahradí prvního ministra financí, který je na bankovce nyní, rozhodne veřejnost.
Desetidolarová bankovka
Desetidolarová bankovka | Foto: Wikipedia

Washington - Na americké desetidolarové bankovce bude od roku 2020 namísto politika Alexandera Hamiltona vyobrazena žena. S odvoláním na ministerstvo financí USA o tom dnes informovala agentura AFP. Která významná Američanka se na platidle objeví, však zatím není jasné.

Nová bankovka s vyobrazením ženy se do oběhu dostane za pět let u příležitosti stého výročí přijetí 19. dodatku americké ústavy, který zaručuje ženám volební právo. Na výběru konkrétní osobnosti by se podle ministra financí Jacoba Lewa měla podílet široká veřejnost, a to prostřednictvím speciální internetové stránky, kde je možné své nápady sdílet. Výsledek ankety by měl být znám ještě letos.

Kromě nového obličeje, jenž nahradí prvního ministra financí USA Hamiltona, se na desetidolarovce objeví také lepší ochranné prvky.

Naposledy byla žena na americké bankovce v letech 1891 až 1896, kdy dolarovku zdobila podobizna manželky prvního amerického prezidenta Marthy Washingtonové. Kromě ní se na papírových platidlech USA objevila v letech 1865 až 1869 už jen indiánka Pocahontas.

Lewovo prohlášení dnes ocenila senátorka Jeanne Shaheenová, která dlouhodobě usilovala o umístění ženské postavy na bankovku. "Mladé dívky po celé zemi budou moci brzy vidět inspirující ženu na desetidolarové bankovce," uvedla.

V průzkumu, který nedávno na internetu provedla jedna z nevládních organizací, zvítězila jako kandidátka na zvěčnění na americkém platidle černošská bojovnice proti otrokářství Harriett Tubmanová. Na dalších místech se umístily například někdejší první dáma Eleanor Rooseveltová či bojovnice za práva černochů Rosa Parksová.

 

Právě se děje

Další zprávy