Praha získá od státu data o pronajímatelích Airbnb. Chce až 100 milionů na poplatcích

Jan Úšela Jan Úšela
31. 8. 2018 10:58
Praha získá od finanční správy data o pronajímatelích Airbnb. Může od nich vymáhat až 100 milionů na nezaplacených městských poplatcích.
Foto: Reuters

Praha - Generální finanční ředitelství (GFŘ) podepsalo s pražským magistrátem dohodu o výměně informací o pražských pronajímatelích bytů přes aplikaci Airbnb. Finanční správa Hospodářským novinám již dříve potvrdila, že má informace o identitách a příjmech všech Airbnb pronajímatelů v zemi. Řada z nich neplatí daně, proto už finanční úřady začaly takové lidi obesílat s výzvami o jejich doplacení za poslední tři roky.

Vedle zanedbávání daňové povinnosti vlastníci bytů a domů využívaných ke krátkodobým turistickým pobytům rovněž v mnoha případech neplatí příslušné místní poplatky městům, kde své nemovitosti mají. Podle pražského radního Jana Wolfa (Trojkoalice) může sdílení údajů o totožnosti vlastníků bytů dát Praze páku na to, aby nevybrané poplatky ve výši až sto milionů korun ročně získala.

"Finanční správa oceňuje snahu Prahy podílet se na řešení problematiky zdanění internetových platforem," uvedl generální ředitel finanční správy Martin Janeček po podpisu dohody o sdílení informací o Airbnb pronajímatelích s hlavním městem.

Zdroj dat je utajený

Stát ani města doposud neměly šanci se k datům z Airbnb dostat. Pokud se pronajímatelé úřadům sami nepřihlásili, zůstávala jejich identita skrytá. Z aplikace Airbnb nelze jména vlastníků pronajímaných nemovitostí vyčíst a americká firma odmítá jejich totožnost a výši výdělků, která by posloužila ke zdanění, sdílet. Finanční správa se přesto k údajům o vlastnících Airbnb bytů nedávno dostala, i když stále odmítá říci, jakým způsobem.

Nejpravděpodobnější variantou je, že si berní úředníci vyžádali potřebné údaje u českých bank. Airbnb svým tuzemským pronajímatelům platí z českého účtu. A finanční správa si od bank může ze zákona vyžádat informace, komu a kolik zaplatily.

Sdílení? Tvrdý byznys

Airbnb je v Česku rozšířené především v Praze. Studie poradenské společnosti Colliers International přitom ukazuje, že v případě hlavního města nejde ani tak o sdílené ubytování, jako spíše o tvrdý byznys. Podle Colliers je téměř 70 procent pražských pronájmů přes Airbnb provozováno subjekty s více než jednou nabídkou a téměř dvě pětiny z nich mají nabídek více než 10.

Podle loňské vládní studie by se v Praze na daních z Airbnb mohlo ročně vybrat až 460 milionů korun. Finanční správa upozorňuje, že vlastníky Airbnb bytů již předem upozornila na jejich daňové povinnosti a své nynější daňové kontroly zahájila až poté, co pronajímatelé na předešlá upozornění nereagovali.

Podle Jiřího Fojtíka z Generálního finančního ředitelství jsou pronajímatelé Airbnb nemovitostí povinni státu odvést daň z příjmů i DPH. Pokud přitom daňová přiznání podávají se zpožděním, musí ze strany finančních úřadů počítat s uvalením sankcí z prodlení.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Francouzský obránce Varane odchází z Realu do Manchesteru United

Fotbalový mistr světa Raphaël Varane odchází z Realu Madrid do Manchesteru United. Podle britských médií se oba kluby dohodly na transferu, odstupné by mělo činit 50 milionů eur (zhruba 1,3 miliardy korun) a bonusy. Varane měl v Madridu smlouvu ještě na nadcházející sezonu, španělský klub původně požadoval údajně 80 milionů eur.

Osmadvacetiletý Varane přišel do Realu v roce 2011 z Lensu, nastoupil od té doby do 350 utkání a získal s "Bílým baletem" tři španělské tituly a čtyři trofeje v Lize mistrů. S francouzskou reprezentací vyhrál v roce 2018 titul mistra světa, na letošním evropském šampionátu odehrál všechny čtyři zápasy do vyřazení od Švýcarska v osmifinále. V Manchesteru je pro něj připravená pětiletá smlouva.

před 44 minutami

Američané do konce roku ukončí bojovou misi v Iráku, působí tam přes 18 let

Americký prezident Joe Biden s iráckým premiérem Mustafou Kázimím v pondělí ve Washingtonu formálně uzavřel dohodu o ukončení americké bojové mise v Iráku do konce letošního roku, píše agentura Reuters. Děje se tak více než 18 let poté, co USA své vojáky do Iráku vyslaly.

Spojené státy mají v Iráku nyní asi 2500 příslušníků ozbrojených sil, kteří se soustředí na potírání zbytků teroristické organizace Islámský stát (IS). Už v dubnu se obě země dohodly, že USA bojové operace v Iráku ukončí a mise pak bude pokračovat jako výcviková a poradní. Tehdy ale nebyl dohodnut rozvrh stažení.

Biden se v pondělí s Kázimím setkal v Oválné pracovně Bílého domu. Šlo o jejich první osobní jednání v rámci strategického dialogu mezi USA a Irákem. Americký prezident řekl, že USA budou v Iráku nadále k dispozici a budou poskytovat výcvik i pomoc při potírání radikálů z IS. Zdůraznil však, americké síly přestanou do konce letošního roku v Iráku působit v bojových zónách.

Zdroj: ČTK
před 45 minutami

U Libye se převrátila loď, zemřelo nejméně 57 migrantů

Na západě Libye, nedaleko od města Chums, se v neděli převrátila loď s nejméně 75 migranty na palubě. Při neštěstí jich přinejmenším 57 zahynulo a dalších 18 lidí zachránili rybáři a libyjská pobřežní hlídka, uvedla Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). Ta již delší dobu varuje, že počet migrantů, kteří letos zahynuli při cestě přes Středozemní moře do Evropy, se výrazně zvýšil.

Podle přeživších se plavidlo muselo zastavit v moři, mělo problém s motorem. Kvůli silným vlnám a špatnému počasí se převrátilo. Podle jejich svědectví mezi je oběťmi nejméně 20 žen a dvě děti.

Podle IOM se počet migrantů, kteří zahynuli ve Středozemním moři, ve srovnání s loňským rokem více než zdvojnásobil. Vloni podle údajů IOM zahynulo ve Středozemním moři 427 osob, letos jich už nyní je přes 1100. Podle údajů Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky letos přes Středozemní moře doplulo do států Evropské unie přes 44 000 uprchlíků. Počet se výrazně zvýšil od května, kdy se zlepšilo počasí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy