reklama
 
 

EasyJet prodělává kvůli drahé ropě

7. 5. 2008 12:50
Slabší firmy nepřežijí, říká šéf evropské dvojky

Londýn - Více než 57 milionů liber prodělaly v prvním pololetí nízkonákladové aerolinky easyJet.

Firma sice dokázala zvýšit počet pasažérů o 15 procent na 18,9 milionu, potýkala se ale s drahým palivem. Menší část ztráty tvoří náklady spojené s koupí britského konkurenta GB Airways.

Tržby za pololetí do 31. března stouply o 24 procent na 892 milionů liber. Obsazenost letadel se meziročně nezměnila, byla 81 procent.

Palivové příplatky easyJet zvýšil téměř o čtvrtinu. A ceny ropy budou problémem i letos: do druhého pololetí má firma 40 procent spotřeby leteckého paliva nasmlouváno za 750 dolarů za tunu. Teď se ale ceny pohybují nad tisícem dolarů.

Zamáváme konkurenci na rozloučenou

Podle šéfa firmy Andyho Harrisona slabší konkurenti růst cen paliva nepřežijí, easyJet naopak posílí díky nové úsporné flotile a síle svojí sítě.

Firmy v potížích Harrison nehodlá skupovat. "Rádi jim zamáváme na rozloučenou," řekl podle agentury Reuters.

"Pokračujeme v expanzi po Evropě, především v Itálii a Francii, kde jsme otevřeli nové základny v první polovině roku," doplnil Harrison. V Praze zatím společnost základnu nezřídila, i když o tom dlouhodobě uvažuje.

EasyJet je podle počtu pasažérů druhým největším nízkonákladovým dopravcem v Evropě po irském Ryanairu. Firma provozuje flotilu 157 letadel na 391 linkách mezi 26 zeměmi včetně Česka.

Čtěte dále:
easyJet zaútočí na Prahu. Zvažuje zde i základnu
Ryanair varuje: zisk bude klesat
Kellner se chce zapojit do privatizace ČSA

autor: alt | 7. 5. 2008 12:50

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama