EasyJet prodělává kvůli drahé ropě

alt
7. 5. 2008 12:50
Slabší firmy nepřežijí, říká šéf evropské dvojky
Foto: easyJet

Londýn - Více než 57 milionů liber prodělaly v prvním pololetí nízkonákladové aerolinky easyJet.

Firma sice dokázala zvýšit počet pasažérů o 15 procent na 18,9 milionu, potýkala se ale s drahým palivem. Menší část ztráty tvoří náklady spojené s koupí britského konkurenta GB Airways.

Tržby za pololetí do 31. března stouply o 24 procent na 892 milionů liber. Obsazenost letadel se meziročně nezměnila, byla 81 procent.

Palivové příplatky easyJet zvýšil téměř o čtvrtinu. A ceny ropy budou problémem i letos: do druhého pololetí má firma 40 procent spotřeby leteckého paliva nasmlouváno za 750 dolarů za tunu. Teď se ale ceny pohybují nad tisícem dolarů.

Zamáváme konkurenci na rozloučenou

Podle šéfa firmy Andyho Harrisona slabší konkurenti růst cen paliva nepřežijí, easyJet naopak posílí díky nové úsporné flotile a síle svojí sítě.

Firmy v potížích Harrison nehodlá skupovat. "Rádi jim zamáváme na rozloučenou," řekl podle agentury Reuters.

"Pokračujeme v expanzi po Evropě, především v Itálii a Francii, kde jsme otevřeli nové základny v první polovině roku," doplnil Harrison. V Praze zatím společnost základnu nezřídila, i když o tom dlouhodobě uvažuje.

EasyJet je podle počtu pasažérů druhým největším nízkonákladovým dopravcem v Evropě po irském Ryanairu. Firma provozuje flotilu 157 letadel na 391 linkách mezi 26 zeměmi včetně Česka.

Čtěte dále:
easyJet zaútočí na Prahu. Zvažuje zde i základnu
Ryanair varuje: zisk bude klesat
Kellner se chce zapojit do privatizace ČSA

 

Právě se děje

před 38 minutami

Halové mistrovství světa v atletice se kvůli koronaviru odkládá na příští rok

Halové mistrovství světa v atletice se letos neuskuteční. Mezinárodní federace se kvůli epidemii nového typu koronaviru v Číně dohodla s pořadateli v Nan-ťingu na odložení šampionátu na rok 2021. Světová atletika to oznámila na svém webu. V Nan-ťingu se mělo o světové medaile bojovat od 13. do 15. března.

Federace dala přednost radikálnímu řešení a šampionát rovnou zrušila, místo aby jej přeložila do jiného dějiště. Vysvětlila to nejistou situací a obavami z šíření viru mimo Čínu, což by později mohlo vést k dalšímu odkladu termínu. Světová atletika učinila rozhodnutí na doporučení lékařské komise, jež situaci konzultovala se světovou zdravotnickou organizací WHO.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Slovenští autodopravci oznámili ukončení blokád hranic

Unie autodopravců Slovenska ve středu večer oznámila, že ukončila protestní shromáždění na hraničních přechodech. Uvedla, že tak učinila po zákroku policie. Dopravci od úterý znovu blokovali mimo jiné některé hraniční přechody s Českem. Jejich protesty na hranicích zkomplikovaly například výrobu ve slovenské továrně francouzské automobilky PSA, které vázly dodávky ze zahraničí.

Slovenská vláda nepřistoupila v plné míře na požadavky unie ohledně výrazného snížení silniční daně a také zvýšení slev z mýtného. V obou těchto oblastech ale učinila ústupky, na nichž se dnes zástupci ministerstev dopravy a financí dohodli s větší organizací autodopravců Česmad Slovakia.

Zdroj: ČTK
Další zprávy