Ryanair varuje: zisk bude klesat

alt
4. 2. 2008 14:31
Aerolinky se bojí drahé ropy

Dublin - O více než čtvrtinu klesl v loňském posledním kvartálu zisk firmy Ryanair, největších evropských nízkonákladových aerolinií. Je to první pokles za sedm čtvrtletí - a Ryanair varuje, že ne poslední.

Od října do prosince firma přepravila 12,4 milionu pasažérů, o pětinu více než před rokem, a zvýšila tržby. Ani to ale nezabránilo poklesu zisku o 27 procent na 35 milionů eur.

"Evropské letectví teď zažívá jeden z cyklických poklesů, a může dokonce přijít 'dokonalá bouře' v podobě vyšších cen paliva, slabé poptávky spotřebitelů a slabší libry," komentoval finanční výsledky ředitel firmy Michael O'Leary. Postěžoval si také na neustále rostoucí poplatky na letištích v Dublinu a Londýně-Stanstedu.

Za celý fiskální rok, který končí v dubnu, Ryanair předpovídá zisk 470 milionů eur. V dalším roce ale v závislosti na vývoji cen ropy může čistý zisk poklesnout až na 235 milionů eur, uvedla společnost.

Akcie Ryanairu na londýnské burze v reakci na zprávu ztratily 12 procent.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Slovenští autodopravci oznámili ukončení blokád hranic

Unie autodopravců Slovenska ve středu večer oznámila, že ukončila protestní shromáždění na hraničních přechodech. Uvedla, že tak učinila po zákroku policie. Dopravci od úterý znovu blokovali mimo jiné některé hraniční přechody s Českem. Jejich protesty na hranicích zkomplikovaly například výrobu ve slovenské továrně francouzské automobilky PSA, které vázly dodávky ze zahraničí.

Slovenská vláda nepřistoupila v plné míře na požadavky unie ohledně výrazného snížení silniční daně a také zvýšení slev z mýtného. V obou těchto oblastech ale učinila ústupky, na nichž se dnes zástupci ministerstev dopravy a financí dohodli s větší organizací autodopravců Česmad Slovakia.

Zdroj: ČTK
Další zprávy