Zvrat v kauze Nečesaný? K napadení kadeřnice se mi přiznal, řekl u soudu spoluvězeň

Martin Biben
Aktualizováno 24. 3. 2016 15:33
Spoluvězeň Lukáše Nečesaného Jiří Funda u hradeckého soudu uvedl, že se mu Nečesaný ve věznici doznal k útoku na kadeřnici v Hořicích. Krajský soud se pokusem o vraždu zabývá znovu, protože Nejvyšší soud loni zrušil původní rozsudek a propustil Nečesaného z vězení. Hradecký soud hlavní líčení odročil na 1. dubna, kdy mají zaznít závěrečné návrhy a padnout rozsudek.
Lukáš Nečesaný u soudu
Lukáš Nečesaný u soudu | Foto: ČTK

Hradec Králové - Byl to v poněkud ospalém průběhu čtvrtečního procesu s Lukášem Nečesaným první silný moment. Při čtení zápisu výpovědi Jiřího Fundy, který strávil s Nečesaným březen a duben roku 2014 ve vyšetřovací vazbě v Pankráci, v soudní síni postupně zavládlo napjaté ticho. Takový obrat nikdo nečekal.

V policejním zápise z 8. června 2015 totiž Funda hovořil nejen o záchvatech vzteku Nečesaného po prohraných karetních partiích, jeho občasné agresivitě, ale zejména o přiznání. Jedné noci se prý sám Nečesanému svěřil, proč je odsouzený a popsal mu vraždu dívky, za kterou ho soud poslal na 25 let do vězení.

"Nečesaného to přimělo se mi také otevřít. Říkal, že byl nafetovaný pervitinem, kadeřnice ho prý naštvala, že ho nechtěla ostříhat, tak ji začal mlátit. Dostal prý amok, neví, proč to udělal. Nicméně věřil, že se z toho dostane, protože táta mu prý zařídil skvělé advokáty a ti to prý navléknou na někoho jiného," četl soudce Jiří Vacek zápis z výpovědi Fundy.

Královéhradeckému kriminalistovi Juštovi, který případ vyšetřoval, prý poslal dopis sám od sebe proto, že ho naštvalo, když si v novinách přečetl, že byl Nečesaný propuštěn. Ještě, než se zaskočení advokáti Nečesaného stačili poradit, následovalo čtení výpovědi Fundova spoluvězně Zikmunda (křestní jméno nezaznělo - poznámka redakce), který policistům potvrdil, že se mu Funda s Nečesaného přiznáním svěřil.

U soudu už mluvný nebyl

Obhájci pak reagovali návrhem na Fundovu a Zikmundovu výpověď před soudem. Netušili však, že na to je obžaloba připravena. Po krátké pauze se v soudní síni objevili maskovaní těžkooděnci z Vězeňské stráže se samopaly v rukou a přivedli vězně Fundu s kuklou na hlavě. Ve stísněné atmosféře svojí výpovědí příliš nepřesvědčil. Na rozdíl od policejního zápisu pouze tichým hlasem uvedl, že mu Nečesaný řekl jedinou, nicméně důležitou větu.

"Říkal mi jen, že neví, proč to udělal," opakoval na dotazy soudce i advokátů několikrát. Rozpor, proč policistům řekl mnohem více a u soudu je tak stručný, nedokázal uspokojivě vysvětlit. "Když jsem to uvedl, tak je to pravda, už si to přesně nepamatuji," odpověděl zaražený vězeň soudci. Na otázku, zda by dokázal říct Nečesanému do očí, že se mu přiznal, ale odpověděl bez zaváhání. "Určitě."

Sám Nečesaný, sedící mezi svými dvěma advokáty a kroutící nesouhlasně hlavou, reagoval jednoznačně. "Není to pravda, nikdy jsem se k ničemu, co jsem neudělal nepřiznal, ani nepřiznám,¨ řekl a připomněl dopisy, ve kterých údajně Funda své tehdejší manželce Nečesaného případ a spoluvězňovu nevinu popisoval.

Další v poutech přivedený vězeň Zikmund potvrdil, že mu Funda o přiznání Nečesaného vyprávěl. "Štvalo ho, že on sedí za vraždu a Nečesaný je propuštěný. Přitom mu říkal, že se mu zatmělo v hlavě a tu kadeřnici seřezal. Myslím, že mi také říkal, že kvůli tomu kontaktoval policii," řekl Zikmund.

Konfrontace? Nadbytečná, řekl soudce

Advokáti poté navrhovali konfrontaci Fundy s Nečesaným, ale soudce ji zamítl. "Je to nadbytečné, nebudeme dělat stejnou výpověď dvakrát," řekl, ukončil dokazování a po domluvě s advokáty stanovil datum líčení, kde by měly proběhnout už jen závěrečné řeči a padnout rozsudek, na pátek 1. dubna.

Nečesaného rodina i právníci byli vývojem znechucení. "Napsal vězeň z vězení. Jistě, možná pan Funda, který dostal takový trest, ví, proč to udělal. Myslíme si, že takový vězeň by měl být podroben například detektoru lži, aby se zjistilo, zda to, co napsal, nebylo účelové. Ze spisu ale v žádném případě nezmizely důkazy, které Lukáše jako pachatele vylučují. Navíc Lukáš byl podroben testům, existuje zápis, že v té době žádné drogy nebral. Je také velmi zvláštní, že se až nyní dostaly na světlo listiny a výpovědi, které vznikly už v polovině loňského roku," řekl otec obviněného Luděk Nečesaný a rozladěně opustil soudní budovu.

"Státní zastupitelství tuto informaci vědělo od června loňského roku a zatajilo ji. Jde o velmi nestandardní postup, kterým porušili právo na obhajobu," zlobil se advokát Oldřich Chudoba.

Státní zástupkyně Lenka Faltusová vysvětlila, že důkazy může předkládat v kterékoli fázi trestního řízení. "Já jsem ty úřední záznamy předložila 16. března, soud svědky předvolal, více se k tomu vyjadřovat nebudu," řekla.

Hradecký soud Nečesaného původně poslal na 16 let do vězení, vrchní soud trest o tři roky zmírnil. Nejvyšší soud loni v květnu původní verdikt zrušil a propustil Nečesaného z vězení. Královéhradecký krajský soud se případem začal znovu zabývat loni v září.

Napadená kadeřnice Nečesaného u soudu nově označila za útočníka, předtím si tím nebyla zcela jistá. Nečesaný, který tvrdí, že žena musela být napadena až po jeho odchodu, před soudem vinu znovu odmítl. Obžaloba uvádí, že se pokus o vraždu stal v únoru 2013 v kadeřnictví těsně před koncem pracovní doby. Útočník ženu nejméně šestkrát udeřil do hlavy a z peněženky jí ukradl 10 000 korun. Život jí zachránili lékaři.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Sýrie ohlásila sestřelení izraelských raket nad svým územím

Syrská protivzdušná obrana sestřelila izraelské rakety nad syrským Homsem. Informovala o tom syrská televize i agentura SANA. Podle televize izraelská letadla vypálila rakety, když byla nad libanonským územím. Izrael tradičně tyto informace nekomentuje. Podle syrských médií si operace nevyžádala mrtvé ani raněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy