Napadená v kauze Nečesaný má výpadky paměti, výpověď nemůže být věrohodná, řekl soudu znalec

ČTK Domácí ČTK, Domácí
24. 2. 2016 11:11
Kadeřnice, která v únoru 2013 v Hořících utrpěla po napadení těžké zranění hlavy, si nemůže útok vybavovat zcela přesně. Vlivem úrazu má poruchy paměti, řekl ve středu u Krajského soudu v Hradci Králové Miloslav Kopeček, který se podílel na zpracování znaleckého posudku. Napadená žena loni v září před soudem vypověděla, že útočil Lukáš Nečesaný, který však obžalobu opakovaně odmítá. Závěry znaleckého posudku zveřejnilo Aktuálně.cz v úterý.
Lukáš Nečesaný u soudu.
Lukáš Nečesaný u soudu. | Foto: ČTK

Hradec Králové - Soud s Lukášem Nečesaným, mladíkem obžalovaným z pokusu o vraždu kadeřnice, pokračoval výpovědí znalce Miroslava Kopečka. Jak Aktuálně.cz napsalo dříve, podle Kopečka si kadeřnice nemůže útok vybavovat zcela přesně.

Napadená Ludmila B. loni označila Nečesaného za pachatele, Kopeček ale jako spoluautor znaleckého posudku tvrdí, že její výpověď nemůže být zcela věrohodná.

"Vlivem úrazu, který byl, jistě došlo k poruchám paměti, diskutabilní je, jak jsou rozsáhlé, na to nikdo nedovede odpovědět," řekl znalec. Podle něj u ženy mohlo nastat zkreslení. "Není a nebyla zachována takzvaná epizodická paměť, jiné druhy paměti jsou zachovány," řekl Kopeček. Dodal, že lékaři u ženy nezjistili, že by měla sklony si vymýšlet.

Kadeřnice v únoru 2013 v Hořících utrpěla po napadení těžké zranění hlavy. Loni v září před soudem vypověděla, že útočil Lukáš Nečesaný. Ten obžalobu opakovaně odmítá.

Znalec připustil, že do ženiny paměti se mohly promítnout dodatečně získané informace například z médií či od dalších lidí. "O tom můžeme spekulovat, může to mít roli takovou či onakou. Je to spekulativní, pohybujeme se na tenkém ledě," řekl znalec.

Krajský soud v Hradci Králové ve středu dopoledne hlavní líčení odročil na 24. března, kdy vyslechne jednoho znalce a další svědky. Předseda senátu Jiří Vacek předpokládá, že zazní i závěrečné řeči i rozsudek.

Mění barvu vlasů útočníka

Podle znalců žena nemusela mluvit pravdu, aniž by to dělala vědomě. "To, že jedinec udává, že si na událost vzpomíná, ještě neznamená, že jde o skutečnost," tvrdí lékaři v posudku. Ztrátu paměti podle znalců dokazují měnící se základní informace ve výpovědích napadené. Kadeřnice průběžně "mění barvu vlasů útočníka od tmavých na černé až po světle hnědé nebo také nijak nevysvětluje stopy zápasu, které byly nalezené na místě".

Posudek z oboru zdravotnictví zadal vypracovat soudce. "Tento posudek potvrzuje to, co říkali už předešlí znalci, které nikdo nechtěl poslouchat," řekl Aktuálně.cz jeden z Nečesaného advokátů Oldřich Chudoba.

Právníci Nečesaného už na začátku září minulého roku výpověď Ludmily B. zpochybnili. Podle jejich verze napadenou ženu pár dní před stáním u soudu navštívil vyšetřovatel případu a pokusil se ji tak ovlivnit. Vadí jim také, že na vyšetření ženu dovezli policisté.

Ve středu dopoledne vypovídali také znalci, kteří se podíleli na zpracování jednoho z předchozích posudků. Například psychiatr Petr Kozelek potvrdil, že je možné, aby se člověku po úrazu vrátila paměť. "Závisí to na rozsahu poškození mozku," řekl Kozelek.

Soud četl také další listinné důkazy, například lékař záchranné služby uvedl, že žena po útoku nebyla schopná komunikace, pouze sténala. Další ze zasahujících záchranářek uvedla, že u ženy, která měla velké rány na hlavě, zajistili životní funkce a přenesli ji do sanitky. "Řešili jsme velkou ztrátu krve a prochladnutí napadené," citoval soud.

Nečesaný se sám přihlásil jako svědek

Královéhradecký krajský soud Nečesanému původně uložil 16 let vězení. Z trestu si odseděl ve vězení dva a půl roku, když jej propustil Nejvyšší soud. Ten původní rozsudek Královéhradeckého soudu zrušil a nařídil nové projednání.

Senát Nejvyššího soudu tehdy prohlásil, že soudy přehlížely vše, co bylo ve prospěch obžalovaného a využily jen to, co bylo v jeho neprospěch. "Skutková zjištění obou soudů jsou v extrémním rozporu s důkazy. A vylučují obviněného jako možného pachatele," řekl loni předseda senátu Jan Bláha.

Napadení se stalo 21. února 2013 v kadeřnictví v Hořicích v Podkrkonoší těsně před koncem pracovní doby. Útočník ženu nejméně šestkrát udeřil tupým předmětem do hlavy a z peněženky jí ukradl 10 tisíc korun. Život jí tehdy zachránili lékaři.

Nečesaný byl před událostmi v Liberci a okolí známý jako nekontrolovatelný grázl, který bral drogy, k čemuž se i veřejně přiznal. Vinu za napadení kadeřnice vždy popíral.

V době činu byl Lukáš Nečesaný v posledním ročníku střední školy a sám se přišel na policii ohlásit jako svědek, když o napadení slyšel. Uvedl, že v kadeřnictví chvíli před činem byl - chtěl se nechat ostříhat před schůzkou se svou přítelkyní. Kadeřnice už prý ale provozovnu zavírala, a tak odešel.

 

Právě se děje

Další zprávy