Trumf pro Nečesaného: Kadeřnice přišla o vzpomínky, útok si nepamatuje, řeknou znalci soudu

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
23. 2. 2016 5:30
Advokáti Lukáše Nečesaného, který je obviněný z pokusu o vraždu kadeřnice, mají další důkaz, jenž má prokázat Nečesaného nevinu. Znalecký posudek, který nechal vypracovat soudce Krajského soudu v Hradci Králové, tvrdí, že kadeřnice si na napadení nemůže kvůli těžkým poraněním hlavy pamatovat. A není tak jisté, do jaké míry je její loňská výpověď, při níž označila Nečesaného za pachatele, relevantní. „To, že jedinec udává, že si na událost vzpomíná, ještě neznamená, že jde o skutečnost,“ tvrdí lékaři v posudku.
Lukáš Nečesaný (uprostřed) u soudu mezi svými advokáty
Lukáš Nečesaný (uprostřed) u soudu mezi svými advokáty | Foto: ČTK

Praha - Obhajoba Lukáše Nečesaného, mladíka obžalovaného z pokusu o vraždu kadeřnice, dostala do rukou silný argument, který by mohl rozhodnout o jeho nevině. Na středečním líčení totiž zazní výsledky podrobného znaleckého posudku, který napadá věrohodnost výpovědi napadané Ludmily B.

Kadeřnice si po vážném poranění hlavy totiž napadení nemůže pořádně pamatovat. Podle znalců tak není jisté, do jaké míry je její loňská výpověď, při níž označila Lukáše Nečesaného za pachatele, relevantní.

Tvrdí to ústavní znalecký posudek z oboru zdravotnictví, který zadal soudce Krajského soudu v Hradci Králové Jiří Vacek a který má Aktuálně.cz celý k dispozici. Podle advokátů Lukáše Nečesaného je to další z důkazů, jenž mluví v Nečesaného nevinu. "Ten posudek potvrzuje to, co říkali už předešlí znalci, které nikdo nechtěl poslouchat," řekl Aktuálně.cz jeden z Nečesaného advokátů Oldřich Chudoba.

Chybí jí vzpomínky

"Není a nebyla plně zachována epizodická paměť na událost,“ píše se ve znaleckém posudku. Miloslav Kopeček, který bude znalecký posudek ve středu prezentovat u soudu, ale nechtěl lékařské závěry dopředu vysvětlovat. "Jsem primárně zavázán soudu a nebudu to komentovat před samotným líčením," řekl Kopeček z Národního ústavu duševního zdraví a nechtěl komentovat ani zářijovou výpověď napadené kadeřnice Ludmily B.

Při ní označila Lukáše Nečesaného, který byl před událostí v Liberci známý jako protěžovaný syn ředitele místní nemocnice, za útočníka. Napadená vyšetřovatelům řekla, že si na útok vzpomněla.

Podle znalců přesto nemusela žena mluvit pravdu, aniž by to dělala vědomě. "To, že jedinec udává, že si na událost vzpomíná, ještě neznamená, že jde o skutečnost," tvrdí lékaři v posudku. Ztrátu paměti podle znalců dokazují měnící se základní informace ve výpovědích napadené. Kadeřnice průběžně "mění barvu vlasů útočníka od tmavých na černé až po světle hnědé nebo také nijak nevysvětluje stopy zápasu, které byly nalezené na místě."

Právníci Nečesaného už na začátku září minulého roku výpověď Ludmily B. zpochybnili. Podle jejich verze napadenou ženu pár dní před stáním u soudu navštívil vyšetřovatel případu a pokusil se ji tak ovlivnit.

Na vyšetření ji přivezla policie

Podobně negativně v souvislosti s novým zdravotním posudkem právníci reagují na to, že na vyšetření napadenou dovezli policisté.

"Je zcela zřejmé, že se policie snaží paní Ludmilu B. ovlivňovat, když ji na vyšetření doprovází. Je to zcela nestandardní postup policie a jen to dokazuje to, co jsem celou dobu říkal. Pan vyšetřovatel Justa se snaží, aby byl Lukáš Nečesaný odsouzen i přesto, že ví, že pachatelem není," vysvětluje druhý z Nečesaného advokátů Petr Dítě.

Státní zástupkyně Lenka Faltusová i krajské ředitelství policie se ale nařčení z možného ovlivňování brání. Nevidí ani problém v tom, že policie Ludmilu B. na obě vyšetření dovezla a přišla v jejich doprovodu.

"Policistka, která nebyla v případu vedena jako vyšetřovatelka, doprovázela poškozenou na vyšetření proto, že od počátku byla v případu ve směru k poškozené aktivně angažovaná jako krizová interventka a vystupovala jako kontaktní osoba mezi Policií ČR a poškozenou," řekla mluvčí krajské policie Ivana Ježková, podle které napadenou kadeřnici doprovázeli také kvůli krátkodobé policejní ochraně, kterou jí zajišťovali kvůli jejímu špatnému psychickému stavu.

Státní zástupkyně Lenka Faltusová, která je u případu od jeho začátku, také tvrdí, že nejde o nic ojedinělého. "Je naprosto běžné, aby policie dovezla poškozenou na vyšetření," vysvětlila Faltusová, která nechtěla znalecký posudek dále komentovat, dokud nebude projednán u soudu.

Ředitel liberecké nemocnice a otec Lukáše Nečesaného Luděk, kterého policie stíhá z korupce v jiném případu, Aktuálně.cz řekl, že posudek mluví v jejich prospěch. "Je pro nás vypovídající a předpokládám, že soud brzy skončí,“ řekl Nečesaný.

Z vězení ho propustil Nejvyšší soud

Královéhradecký krajský soud Nečesanému původně uložil 16 let vězení. Z trestu si odseděl ve vězení dva a půl roku, když jej propustil Nejvyšší soud. Ten původní rozsudek Královéhradeckého soudu zrušil a nařídil nové projednání.

Senát Nejvyššího soudu tehdy prohlásil, že soudy přehlížely vše, co bylo ve prospěch obžalovaného a využily jen to, co bylo v jeho neprospěch. "Skutková zjištění obou soudů jsou v extrémním rozporu s důkazy. A vylučují obviněného jako možného pachatele," řekl loni předseda senátu Jan Bláha.

Napadení se stalo 21. února 2013 v kadeřnictví v Hořicích v Podkrkonoší těsně před koncem pracovní doby. Útočník ženu nejméně šestkrát udeřil tupým předmětem do hlavy a z peněženky jí ukradl 10 tisíc korun. Život jí tehdy zachránili lékaři.

Nečesaný byl před událostmi v Liberci a okolí známý jako nekontrolovatelný grázl, který bral drogy, k čemuž se i veřejně přiznal. Vinu za napadení kadeřnice vždy popíral.

V době činu byl Lukáš Nečesaný v posledním ročníku střední školy a sám se přišel na policii ohlásit jako svědek, když o napadení slyšel. Uvedl, že v kadeřnictví chvíli před činem byl - chtěl se nechat ostříhat před schůzkou se svou přítelkyní. Kadeřnice už prý ale provozovnu zavírala, a tak odešel.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Prezidentem lékařské komory se stal její dosavadní šéf Kubek

Českou lékařskou komoru (ČLK) povede dalších pět let její dosavadní šéf Milan Kubek. Na sobotním sjezdu v Praze získal post prezidenta již počtvrté. Kubek ve volbě porazil současného viceprezidenta stavovské organizace lékařů Zdeňka Mrozka.

Kubek získal 176 hlasů, Mrozek 108. Nikdo další nekandidoval. Volba trvala téměř tři hodiny, delegáti si nového šéfa odhlasovali až ve třetím kole.

Staronový prezident ČLK stojí v čele komory 15 let, organizaci vede od roku 2006, Předtím byl Kubek, který má angiologickou ambulanci na poliklinice v Praze 9, předsedou Lékařského odborového klubu. Podle Kubka by ČLK měla poskytovat svým členům co nejlepší servis.

Zdroj: ČTK
Další zprávy