Trumf pro Nečesaného: Kadeřnice přišla o vzpomínky, útok si nepamatuje, řeknou znalci soudu

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
23. 2. 2016 5:30
Advokáti Lukáše Nečesaného, který je obviněný z pokusu o vraždu kadeřnice, mají další důkaz, jenž má prokázat Nečesaného nevinu. Znalecký posudek, který nechal vypracovat soudce Krajského soudu v Hradci Králové, tvrdí, že kadeřnice si na napadení nemůže kvůli těžkým poraněním hlavy pamatovat. A není tak jisté, do jaké míry je její loňská výpověď, při níž označila Nečesaného za pachatele, relevantní. „To, že jedinec udává, že si na událost vzpomíná, ještě neznamená, že jde o skutečnost,“ tvrdí lékaři v posudku.
Lukáš Nečesaný (uprostřed) u soudu mezi svými advokáty
Lukáš Nečesaný (uprostřed) u soudu mezi svými advokáty | Foto: ČTK

Praha - Obhajoba Lukáše Nečesaného, mladíka obžalovaného z pokusu o vraždu kadeřnice, dostala do rukou silný argument, který by mohl rozhodnout o jeho nevině. Na středečním líčení totiž zazní výsledky podrobného znaleckého posudku, který napadá věrohodnost výpovědi napadané Ludmily B.

Kadeřnice si po vážném poranění hlavy totiž napadení nemůže pořádně pamatovat. Podle znalců tak není jisté, do jaké míry je její loňská výpověď, při níž označila Lukáše Nečesaného za pachatele, relevantní.

Tvrdí to ústavní znalecký posudek z oboru zdravotnictví, který zadal soudce Krajského soudu v Hradci Králové Jiří Vacek a který má Aktuálně.cz celý k dispozici. Podle advokátů Lukáše Nečesaného je to další z důkazů, jenž mluví v Nečesaného nevinu. "Ten posudek potvrzuje to, co říkali už předešlí znalci, které nikdo nechtěl poslouchat," řekl Aktuálně.cz jeden z Nečesaného advokátů Oldřich Chudoba.

Chybí jí vzpomínky

"Není a nebyla plně zachována epizodická paměť na událost,“ píše se ve znaleckém posudku. Miloslav Kopeček, který bude znalecký posudek ve středu prezentovat u soudu, ale nechtěl lékařské závěry dopředu vysvětlovat. "Jsem primárně zavázán soudu a nebudu to komentovat před samotným líčením," řekl Kopeček z Národního ústavu duševního zdraví a nechtěl komentovat ani zářijovou výpověď napadené kadeřnice Ludmily B.

Při ní označila Lukáše Nečesaného, který byl před událostí v Liberci známý jako protěžovaný syn ředitele místní nemocnice, za útočníka. Napadená vyšetřovatelům řekla, že si na útok vzpomněla.

Podle znalců přesto nemusela žena mluvit pravdu, aniž by to dělala vědomě. "To, že jedinec udává, že si na událost vzpomíná, ještě neznamená, že jde o skutečnost," tvrdí lékaři v posudku. Ztrátu paměti podle znalců dokazují měnící se základní informace ve výpovědích napadené. Kadeřnice průběžně "mění barvu vlasů útočníka od tmavých na černé až po světle hnědé nebo také nijak nevysvětluje stopy zápasu, které byly nalezené na místě."

Právníci Nečesaného už na začátku září minulého roku výpověď Ludmily B. zpochybnili. Podle jejich verze napadenou ženu pár dní před stáním u soudu navštívil vyšetřovatel případu a pokusil se ji tak ovlivnit.

Na vyšetření ji přivezla policie

Podobně negativně v souvislosti s novým zdravotním posudkem právníci reagují na to, že na vyšetření napadenou dovezli policisté.

"Je zcela zřejmé, že se policie snaží paní Ludmilu B. ovlivňovat, když ji na vyšetření doprovází. Je to zcela nestandardní postup policie a jen to dokazuje to, co jsem celou dobu říkal. Pan vyšetřovatel Justa se snaží, aby byl Lukáš Nečesaný odsouzen i přesto, že ví, že pachatelem není," vysvětluje druhý z Nečesaného advokátů Petr Dítě.

Státní zástupkyně Lenka Faltusová i krajské ředitelství policie se ale nařčení z možného ovlivňování brání. Nevidí ani problém v tom, že policie Ludmilu B. na obě vyšetření dovezla a přišla v jejich doprovodu.

"Policistka, která nebyla v případu vedena jako vyšetřovatelka, doprovázela poškozenou na vyšetření proto, že od počátku byla v případu ve směru k poškozené aktivně angažovaná jako krizová interventka a vystupovala jako kontaktní osoba mezi Policií ČR a poškozenou," řekla mluvčí krajské policie Ivana Ježková, podle které napadenou kadeřnici doprovázeli také kvůli krátkodobé policejní ochraně, kterou jí zajišťovali kvůli jejímu špatnému psychickému stavu.

Státní zástupkyně Lenka Faltusová, která je u případu od jeho začátku, také tvrdí, že nejde o nic ojedinělého. "Je naprosto běžné, aby policie dovezla poškozenou na vyšetření," vysvětlila Faltusová, která nechtěla znalecký posudek dále komentovat, dokud nebude projednán u soudu.

Ředitel liberecké nemocnice a otec Lukáše Nečesaného Luděk, kterého policie stíhá z korupce v jiném případu, Aktuálně.cz řekl, že posudek mluví v jejich prospěch. "Je pro nás vypovídající a předpokládám, že soud brzy skončí,“ řekl Nečesaný.

Z vězení ho propustil Nejvyšší soud

Královéhradecký krajský soud Nečesanému původně uložil 16 let vězení. Z trestu si odseděl ve vězení dva a půl roku, když jej propustil Nejvyšší soud. Ten původní rozsudek Královéhradeckého soudu zrušil a nařídil nové projednání.

Senát Nejvyššího soudu tehdy prohlásil, že soudy přehlížely vše, co bylo ve prospěch obžalovaného a využily jen to, co bylo v jeho neprospěch. "Skutková zjištění obou soudů jsou v extrémním rozporu s důkazy. A vylučují obviněného jako možného pachatele," řekl loni předseda senátu Jan Bláha.

Napadení se stalo 21. února 2013 v kadeřnictví v Hořicích v Podkrkonoší těsně před koncem pracovní doby. Útočník ženu nejméně šestkrát udeřil tupým předmětem do hlavy a z peněženky jí ukradl 10 tisíc korun. Život jí tehdy zachránili lékaři.

Nečesaný byl před událostmi v Liberci a okolí známý jako nekontrolovatelný grázl, který bral drogy, k čemuž se i veřejně přiznal. Vinu za napadení kadeřnice vždy popíral.

V době činu byl Lukáš Nečesaný v posledním ročníku střední školy a sám se přišel na policii ohlásit jako svědek, když o napadení slyšel. Uvedl, že v kadeřnictví chvíli před činem byl - chtěl se nechat ostříhat před schůzkou se svou přítelkyní. Kadeřnice už prý ale provozovnu zavírala, a tak odešel.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Zaorálkův odhad: Muzea a galerie otevřou v půlce února, kina a divadla v březnu

Pokud se epidemická situace v Česku bude zlepšovat, muzea a galerie by mohly otevřít v polovině února, kina a divadla pak nejdřív v půlce března. V pondělním pořadu Události, komentáře České televize to řekl ministr kultury Lubomír Zaorálek z ČSSD.

Vláda ve středu představí upravený protiepidemický systém známý pod zkratkou PES. V pátém stupni nově umožní zprovoznit výdejní okénka pro knihovny, sdělil ministr. Ve čtvrtém stupni se teoreticky otevře šance pro hudbu či divadlo, avšak maximálně pro 20 procent kapacity hlediště a ne více než 300 lidí, kteří budou muset mít respirátory a prokázat se negativním testem. "Bude to pro mimořádné akce," naznačil Zaorálek. Fungování v takto omezeném režimu uplynulé dny kritizovali ředitelé pražského Národního divadla či ostravského Národního divadla moravskoslezského, podle nich se za těchto okolností nevyplatí hrát.

Zaorálek tomu v Událostech, komentářích přitakal, když řekl, že tato opatření jsou pro běžný provoz příliš tvrdá. Podle něj by se tak koncerty a divadla mohly ve větší míře vrátit až po přechodu Česka do třetího stupně protiepidemického systému. "Tam by byla možnost jít bez negativních testů, bylo by to pouze s respirátory, a tam se otevře šance pro 30 procent diváků. První šance pro divadla a kina tak svitne v tom třetím stupni, což bude při pozitivním vývoji epidemie nejdříve v polovině března," odhaduje ministr kultury.

před 2 hodinami

Getafe vstřelilo v Bilbau rekordně rychlý gól, ale utrpělo debakl

Fotbalisté Getafe sice skórovali v Bilbau už v 18. sekundě a vstřelili svůj nejrychlejší gól ve španělské lize v historii, z Baskicka ale nakonec odjeli s debaklem 1:5. Athletic se po vysokém vítězství posunul z třináctého místa tabulky na deváté, na třinácté místo kleslo Getafe.

Hosté šli do vedení hned z první akce zápasu díky hlavičce Marca Cucurelly. Už ve 13. minutě však podobně zblízka, ale akrobaticky nohou, srovnal Raúl García. Athletic skóre otočil pět minut po přestávce díky hlavičce Yeraye Álvareze a pojišťovací trefu přidal po hodině hry také hlavou opět García. Další dvě branky domácí vstřelili v závěrečné čtvrthodině.

Španělská fotbalová liga - 20. kolo:

Bilbao - Getafe 5:1 (12. a 61. R. García, 50. Álvarez, 75. Berenguer, 82. De Marcos - 1. Cucurella).

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Zemřel designér a keramik Václav Šerák

Ve věku 89 let zemřel designér a sochař Václav Šerák. Byl autorem mnoha keramických plastik a designérem výrobků několika keramických závodů. Svůj monumentální expresivní styl uplatnil také v architektuře nebo při tvorbě plastik z ledu a sněhu. O jeho sobotním úmrtí v pondělí informovala kurátorka Dita Hálová, která mu roku 2014 v pražském Uměleckoprůmyslovém museu připravila retrospektivní výstavu.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Hvězdou týdne v NHL je díky pěti gólům Toffoli

Hvězdou týdne v NHL byl vyhlášen útočník Tyler Toffoli z Montrealu. Osmadvacetiletý Kanaďan byl ve sledovaném období nejlepším střelcem soutěže s pěti góly ze čtyř zápasů, během nichž si připsal celkově osm bodů.

Toffoli pomohl Canadiens stát se teprve druhým týmem v historii NHL, jenž získal alespoň bod v prvních šesti utkáních sezony. Montreal je navíc všechny odehrál na ledě soupeře.

Druhou hvězdou byl vyhlášen veterán Joe Pavelski. Šestatřicetiletý centr dovedl Dallas ke dvěma vítězstvím v úvodních dvou zápasech sezony sedmi body za tři góly a čtyři asistence, v obou případech navíc vstřelil vítězné branky.

Jako třetí byl oceněn brankář John Gibson z Anaheimu, který minulý týden zlikvidoval 95 z 99 střel. Ve třech utkáních měl průměr 1,33 inkasované branky na zápas a úspěšnost zásahů 96 procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy