Zraněný voják v Afghánistánu má za sebou čtvrtou operaci

ČTK ČTK
Aktualizováno 10. 7. 2014 16:45
Muž je nyní ve stabilizovaném stavu, do Česka bude převezen asi za deset dnů.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha - Voják zraněný v Afghánistánu prodělal čtvrtou operaci, jeho stav je stabilizovaný. Novinářům to řekla mluvčí generálního štábu Jana Růžičková.

Těžce zraněný voják bude do Česka převezen v okamžiku, kdy to dovolí jeho zdravotní stav. Armáda předpokládá, že to bude asi za deset dnů.

"Prodělal čtvrtou náročnou operaci. Musím říct, že ten voják prokazuje extrémní odolnost, protože vydržel tolik, co by stačilo na několik lidských životů. Jeho stav je nadále velice vážný, ale stabilizovaný a vykazuje známky zlepšení," řekl novinářům náčelník generálního štábu Petr Pavel. Doufá proto, že bude možné ho brzy přepravit do Česka.

V Praze ve čtvrtek ve 13:30 přistálo letadlo s ostatky čtyř jeho padlých kolegů. Na jejich počest zněly v poledne po celém Česku sirény a zvony.

Čeští vojáci zemřeli v úterý ráno při sebevražednému útoku poblíž vojenské základny Bagrám v Afghánistánu, když vyšetřovali odpálení raket povstalci.

Čtyři příslušníci dvacetičlenné hlídky zemřeli, pátý utrpěl mnohačetná zranění. Starají se o něj američtí a čeští lékaři ve vojenské nemocnici. Zemřeli také dva místní policisté a několik civilistů.

Na letištní ploše se uskutečnil pietní ceremoniál s vojenskými poctami. Rakve zahalené do české vlajky byly uloženy na katafalk, poté promluvil vojenský kaplan.

Účast přislíbili mimo jiné prezident Miloš Zeman, premiér Bohuslav Sobotka a ministr obrany Martin Stropnický.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 47 minutami

Rubl po volbách v Rusku spadl na nejnižší úroveň za dva týdny

Rubl po víkendových parlamentních volbách v Rusku sestoupil k americkému dolaru nejníže za téměř dva týdny, oslabily také akcie. Ruská vládní strana Jednotné Rusko si ve volbách v dolní komoře parlamentu zřejmě udržela dvoutřetinovou většinu, která je nezbytná pro přijímání ústavních změn.

Mezi povolební rizika pro rubl patří podle makléřské společnosti Alor Broker nárůst protestní nálady mezi lidmi a neuznání volebních výsledků ze strany západních zemí, uvedla dnes agentura Reuters.

Krátce před polednem si dolar vůči rublu připisoval zhruba 0,6 procenta na 73,40 RUB/USD. K poklesu rublu přispěl omezený zájem o riziková aktiva v době, kdy investoři čekají na dvoudenní zasedání americké centrální banky (Fed), které začne v úterý. Negativní vliv měla na ruskou měnu také zpráva o střelbě na Permské státní univerzitě, která si podle předběžných informací vyžádala osm mrtvých.

před 48 minutami

Počet lidí léčených s Alzheimerovou nemocí se za deset let zdvojnásobil

Počet lidí, kteří se v Česku léčí s Alzheimerovou chorobou, se za posledních deset let více než zdvojnásobil. Loni se podle dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) léčilo s touto nemocí 68 120 lidí. Odborníci ale upozorňují, že onemocnění zůstává u velké části pacientů neodhaleno a bývá zaměňováno za náladovost, nešikovnost či jiné projevy stáří. Péče o pacienty s Alzheimerovou chorobou stojí ročně miliardy korun. Podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) nemoc postihuje i čtyřicátníky, riziko jejího nástupu lze omezit zdravou stravou, pravidelným pohybem a činnostmi, při kterých se musí přemýšlet. SZÚ to v pondělí uvedl při příležitosti mezinárodního dne této nemoci, který připadá na 21. září.

Zdroj: ČTK
Další zprávy