Zraněný voják v Afghánistánu má za sebou čtvrtou operaci

ČTK ČTK
Aktualizováno 10. 7. 2014 16:45
Muž je nyní ve stabilizovaném stavu, do Česka bude převezen asi za deset dnů.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha - Voják zraněný v Afghánistánu prodělal čtvrtou operaci, jeho stav je stabilizovaný. Novinářům to řekla mluvčí generálního štábu Jana Růžičková.

Těžce zraněný voják bude do Česka převezen v okamžiku, kdy to dovolí jeho zdravotní stav. Armáda předpokládá, že to bude asi za deset dnů.

"Prodělal čtvrtou náročnou operaci. Musím říct, že ten voják prokazuje extrémní odolnost, protože vydržel tolik, co by stačilo na několik lidských životů. Jeho stav je nadále velice vážný, ale stabilizovaný a vykazuje známky zlepšení," řekl novinářům náčelník generálního štábu Petr Pavel. Doufá proto, že bude možné ho brzy přepravit do Česka.

V Praze ve čtvrtek ve 13:30 přistálo letadlo s ostatky čtyř jeho padlých kolegů. Na jejich počest zněly v poledne po celém Česku sirény a zvony.

Čeští vojáci zemřeli v úterý ráno při sebevražednému útoku poblíž vojenské základny Bagrám v Afghánistánu, když vyšetřovali odpálení raket povstalci.

Čtyři příslušníci dvacetičlenné hlídky zemřeli, pátý utrpěl mnohačetná zranění. Starají se o něj američtí a čeští lékaři ve vojenské nemocnici. Zemřeli také dva místní policisté a několik civilistů.

Na letištní ploše se uskutečnil pietní ceremoniál s vojenskými poctami. Rakve zahalené do české vlajky byly uloženy na katafalk, poté promluvil vojenský kaplan.

Účast přislíbili mimo jiné prezident Miloš Zeman, premiér Bohuslav Sobotka a ministr obrany Martin Stropnický.

 

Právě se děje

Další zprávy