Členové Vězeňské služby jsou mimo ohrožení života. Viníkovi nehody hrozí deset let

ČTK ČTK
Aktualizováno 3. 5. 2019 20:33
Dva zranění příslušníci Vězeňské služby, kteří byli po čtvrteční nehodě na Pražském okruhu převezeni do nemocnice, jsou mimo ohrožení života. Žena, jež utrpěla těžké zranění, zůstává hospitalizovaná, není už ale na oddělení ARO. Muž byl už propuštěn domů. Při srážce vězeňského autobusu a nákladního auta zemřel třiadvacetiletý příslušník Vězeňské služby, dalších 14 lidí bylo zraněno.Oheň způsobil na tancích podle jejich majitele několikamilionové škody.
Při nehodě bylo zraněno 14 lidí, jeden z příslušníků Vězeňské služby zemřel.
Při nehodě bylo zraněno 14 lidí, jeden z příslušníků Vězeňské služby zemřel. | Foto: Hasiči Praha

Bezpečnostní sbor v pátek vyjádřil soustrast rodině zesnulého. "Služba v řadách Vězeňské služby ČR je náročná a těžká, na co se však nelze nikdy připravit, je skutečnost, kdy zemře někdo z kolegů při výkonu povolání. Náš kolega byl mladý muž, který do služby nastoupil před pouhými dvěma lety," uvedla Vězeňská služba na svém facebookovém profilu.

"Včerejší den bude navždy černě zapsán v historii našeho sboru, protože takto závažnou dopravní nehodu nepamatujeme," dodala.

Kromě dvou příslušníků, které záchranáři přepravili do nemocnice, se v eskortním autobusu zranili i další pracovníci bezpečnostního sboru a tři vězni. Všichni jsou po ošetření v pořádku, napsala Vězeňská služba.

Policie nehodu prověřuje kvůli podezření z obecného ohrožení z nedbalosti, řekl mluvčí pražských policistů Tomáš Hulan. Za to může pachateli hrozit v krajním případě až deset let vězení. Podle Hulana je možné, že si vyšetřovatelé nechají zpracovat znalecké posudky.

Srážka s tahačem vezoucím tanky

Nehoda se stala kolem jedné hodiny odpoledne u sjezdu na Řeporyje ve směru na letiště. S autobusem se srazil tahač, který vezl dva americké historické tanky do Plzně na Slavnosti svobody.

Vozy po srážce začaly hořet, autobus shořel úplně, tanky byly ohněm poškozeny. V havarovaném autobusu cestovalo devět odsouzených a deset příslušníků Vězeňské služby.

Policisté kvůli nehodě odklonili dopravu v obou směrech, tvořily se dlouhé kolony. Před 15 hodinou byl obnoven provoz na okruhu ve směru od D5, ale směr na letiště zůstal dál uzavřen. Úplné obnovení provozu oznámilo Ředitelství silnic a dálnic dnes po půlnoci.

Nákladní vůz s tanky jel do Plzně z Muzea obrněné techniky ve Smržovce na Jablonecku. Tahač měl na korbě dva originální válečné americké stroje - stíhač tanků M36 Jackson a tank M3 Stuart. Jackson, který byl blíž korbě tahače, oheň značně poškodil, Stuart byl zasažen méně.

Majitel muzea Jaroslav Janoušek České televizi řekl, že Stuart měl během převozu v nádrži 60 litrů benzinu, v druhém tanku zase byly tlakové lahve. Odhadl, že jen na M36 Jackson vznikla při požáru škoda zhruba 2,5 milionu korun. Věří nicméně, že se obě vozidla podaří opravit. Za největší neštěstí považuje to, že při nehodě zemřel člověk.

Podle mluvčího Ředitelství silnic a dálnic Jana Studeckého nebyla na základě první diagnostiky vozovka poničena tolik, aby byla ohrožena bezpečnost dálničního provozu. "V místě tedy zůstává omezení rychlosti na 80 kilometrů v hodině, které zde platí již od minulé soboty z důvodu opravy mostu nad dálnicí," uvedl mluvčí. Dodal, že podrobná diagnostika silnice bude provedena na začátku příštího týdne.

Záběry z nehody na Pražském okruhu: 

Při srážce vězeňského autobusu a tahače v Praze zemřel člověk | Video: agentura AP
 

Právě se děje

Aktualizováno před 8 minutami

Při požáru vepřína na Rokycansku uhořelo 300 prasnic a 1300 selat

Škodu, způsobenou ohněm v zemědělském objektu u Kladrub na Rokycansku, hasiči předběžně odhadují na 35 milionů korun, řekl dnes jejich krajský mluvčí Petr Poncar. Na místě stále zasahují čtyři jednotky.

K požáru na severu Rokycanska vyjelo deset jednotek v neděli těsně před 23:00. "V době příjezdu první jednotky byl již objekt požárem zcela zasažen," řekl mluvčí. Hasiči se zaměřili na ochranu okolních budov, uchránili majetek za 70 milionů korun. Požár dostali pod kontrolu zhruba hodinu po půlnoci, dosud ale není zcela uhašen.

Zdroj: ČTK
Další zprávy