Úředníci u soudu s OKD: Privatizaci domlouvali ministři, naše chyba to není

ČTK ČTK
Aktualizováno 9. 10. 2015 16:19
Tři obžalovaní, kteří v pátek vypovídali před soudem kvůli kauze privatizace OKD, odmítli obžalobu. Znalec Rudolf Doucha viněný z křivé výpovědi a zkreslení posudku tvrdí, že neměl ocenit majetek, ale jen akcie ve vlastnictví státu. Podle dalšího obžalovaného, úředníka Jana Škurka, navíc posudek vůbec neměl mít vliv. Cena prý měla vzejít z nabídky tehdejšího majoritního vlastníka Karbon Investu. Při privatizaci vznikla údajně škoda přes 5,7 miliardy korun. Prodej akcií v roce 2004 schválila vláda ČSSD Stanislava Grosse, kde byl ministrem financí současný premiér Bohuslav Sobotka.
Rudolf Doucha (vlevo), Pavel Kuta a Jan Škurek.
Rudolf Doucha (vlevo), Pavel Kuta a Jan Škurek. | Foto: ČTK

Praha - Tři muži vinění ze závažných chyb při privatizaci společnosti OKD z roku 2004 odmítli obžalobu.

Hájí se mimo jiné tím, že prodejní cena státního podílu neměla vzejít ze znaleckého posudku, ale z nabídky tehdejšího majoritního vlastníka Karbon Investu, který nakonec státní podíl získal.

Konkrétní cena se podle obžalovaných domlouvala na úrovni tehdejších ministrů financí a průmyslu, kterými byli Bohuslav Sobotka a Milan Urban (oba ČSSD). Sobotka po jednání soudu reagoval, že cena byla nastavena podle nezávislých ukazatelů.

Uvedli to při pátečních výpovědích u soudu, který se začal privatizací OKD zabývat.

Posudek jsem nezkreslil

Znalec Rudolf Doucha v úvodu odmítl obžalobu, která ho viní z hrubého zkreslení posudku, podle něhož byl před 11 lety prodán státní podíl v těžební firmě OKD. Tvrdí, že neměl ocenit majetek, ale jen akcie ve vlastnictví státu.

Vinu odmítli i úředníci Fondu národního majetku Pavel Kuta a Jan Škurek, kteří měl privatizaci OKD na starosti. Poukazovali na to, že se řídili materiály z ministerstev financí a průmyslu.

Podle obžaloby vznikla škoda nejméně 5,7 miliardy korun.

Podíl za dvě miliardy

Fond národního majetku měl v těžařské firmě zhruba 46procentní podíl. Obviněný Doucha ze společnosti Vox consult vyčíslil hodnotu státní části firmy na dvě miliardy korun.

Podle obžaloby však při svém hodnocení pominul některé složky majetku dolů, mezi které patřily třeba dceřiné firmy a rekreační objekty, a chybně vyčíslil hodnotu téměř 44 000 bytů v majetku OKD.

Podle státního zástupce Tomáše Černého při tvorbě posudku nepostupoval správně a používal špatné informace.

"Na základě takto hrubě zkresleného znaleckého posudku byl připraven a předložen vládě souhrnný materiál, v němž byl navržen prodej podílu OKD," uvedl Černý při čtení obžaloby.

Prodej schválil Gross se Sobotkou

Prodej akcií v roce 2004 schválila vláda ČSSD Stanislava Grosse, kde byl ministrem financí současný premiér Bohuslav Sobotka.

Fond národního majetku státní podíl prodal za 4,1 miliardy korun skupině Karbon Invest. Podle státního zástupce však byla tehdejší cena státního podílu nejméně 9,8 miliardy korun.

Způsobená škoda 5,7 miliardy korun je tak podle žalobce rozdílem těchto částek. K trestnímu řízení se dnes připojil stát, který vymáhá údajně způsobenou škodu včetně úroků.

Doucha při výpovědi zdůraznil, že neměl posuzovat majetkový podíl státu v OKD. "Šlo výhradně o ocenění více než 11 milionů kusů standardních akcií o jmenovité hodnotě 1000 korun," prohlásil Doucha.

Zároveň hájil postup, jak posudek vypracoval, a odmítl i tvrzení, že vycházel ze špatných informací. Při čtení obžaloby vyšlo najevo, že vyhotovení kontroverzního posudku trvalo jen necelý měsíc.

Podle Douchy to byla dostatečně dlouhá doba, jelikož na posudku pracoval i s dalšími experty. "Trvám na tom, že ten posudek byl naprosto správný," řekl Doucha.

Při výpovědi také odmítl výsledky jiných posudků, podle nichž byla cena státního podílu mnohem vyšší, než stanovil on. Soudu navrhl, aby byl vypracován revizní posudek. Obžaloba Douchu viní z křivé výpovědi a nepravdivého znaleckého posudku, za což mu hrozí až deset let vězení.

Před soudem je i Kuta a Škurek

Před soudem stanuli také dva bývalí místopředsedové Fondu národního majetku Pavel Kuta a Jan Škurek, kteří měli privatizaci na starosti. Podle obžaloby jim muselo být jasné, že prodejní cena OKD vychází z nesprávných závěrů znaleckého posudku, který si nechal fond vypracovat. Hrozí jim za to až osm let vězení.

Podle Škurka se fond řídil písemnými pokyny tehdejšího šéfa resortu Sobotky. Při privatizaci se používaly materiály vlády, které pocházely také od ministerstva průmyslu, v jehož čele byl sociální demokrat Milan Urban.

"Rozhodnutí vlády jasně deklaruje, že cena vzejde z nabídky Karbon Investu," uvedl Škurek. Posudek podle něj vznikl kvůli tomu, aby se mohla porovnat nabídka Karbon Investu. Česko v té době také vstupovalo do EU a hrozilo riziko nedovolené státní podpory. Podle Škurka kolem OKD kroužily také další investiční skupiny, jejichž nabídky však byly nižší.

Cenu měli určit ministři

Kuta doplnil, že se cena domlouvala na ministerské a vládní úrovni. "Na nás nebylo zpochybňovat cenu, která byla dohodnuta na úrovni ministrů," podotkl Kuta.

Podle obou úředníků navíc neměl posudek Douchy na privatizaci vliv, protože její příprava začala mnohem dříve. Cenu obchodu prý také limitovalo rozhodnutí vlády o prodeji akcií předem vybranému zájemci. "Je na každém z nás, abychom si udělali obrázek, kde leží odpovědnost," řekl Kuta.

Sobotka: postup hodnotila kladně i Evropská komise

Sobotka po jednání soudu řekl, že cena byla nastavena podle nezávislých ukazatelů. "V okamžiku, kdy vláda rozhodla o ceně, která se týkala prodeje podílu OKD, tak byla nad třemi indikátory, které signalizovaly, jaká je tržní cena," řekl novinářům Sobotka.

Vláda podle něj rozhodovala podle znaleckého posudku, odhadu Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) a nabídky společnosti, která měla o vládní podíl zájem. Premiér doplnil, že postup vlády hodnotila také Evropská komise. "Evropská komise v roce 2011 konstatovala, že nedošlo k nedovolené veřejné podpoře," řekl Sobotka.

Původně vláda schválila prodej OKD za 2,25 miliardy korun, ale Úřad pro ochranu hospodářské soutěže privatizaci zamítl s tím, že je cena příliš nízká. Tržní cena se údajně pohybovala kolem 3,5 miliardy korun.

Karbon Invest patřil Viktoru Koláčkovi a Petru Otavovi a byl majoritním vlastníkem firmy už před odkupem státního podílu OKD. Koláček s Votavou o dva měsíce později celé OKD prodali investiční skupině RPG Industries, kterou vedl Zdeněk Bakala. Tehdejší prodejní cena firmy se podle různých zdrojů pohybovala od devíti do 12 miliard korun.

Obžaloba Douchu viní z křivé výpovědi a nepravdivého znaleckého posudku, za což mu hrozí až deset let vězení. Zbývající dva muži jsou viněni z porušení povinností při správě cizího majetku, za což jim hrozí až osm let vězení. Soud bude pokračovat 20. listopadu.

Poznámka: Spolumajitel NWR, která je mateřskou společností OKD, Zdeněk Bakala vlastní i společnost Economia, která vydává online deník Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

Další zprávy