Úředníci u soudu s OKD: Privatizaci domlouvali ministři, naše chyba to není

ČTK ČTK
Aktualizováno 9. 10. 2015 16:19
Tři obžalovaní, kteří v pátek vypovídali před soudem kvůli kauze privatizace OKD, odmítli obžalobu. Znalec Rudolf Doucha viněný z křivé výpovědi a zkreslení posudku tvrdí, že neměl ocenit majetek, ale jen akcie ve vlastnictví státu. Podle dalšího obžalovaného, úředníka Jana Škurka, navíc posudek vůbec neměl mít vliv. Cena prý měla vzejít z nabídky tehdejšího majoritního vlastníka Karbon Investu. Při privatizaci vznikla údajně škoda přes 5,7 miliardy korun. Prodej akcií v roce 2004 schválila vláda ČSSD Stanislava Grosse, kde byl ministrem financí současný premiér Bohuslav Sobotka.
Rudolf Doucha (vlevo), Pavel Kuta a Jan Škurek.
Rudolf Doucha (vlevo), Pavel Kuta a Jan Škurek. | Foto: ČTK

Praha - Tři muži vinění ze závažných chyb při privatizaci společnosti OKD z roku 2004 odmítli obžalobu.

Hájí se mimo jiné tím, že prodejní cena státního podílu neměla vzejít ze znaleckého posudku, ale z nabídky tehdejšího majoritního vlastníka Karbon Investu, který nakonec státní podíl získal.

Konkrétní cena se podle obžalovaných domlouvala na úrovni tehdejších ministrů financí a průmyslu, kterými byli Bohuslav Sobotka a Milan Urban (oba ČSSD). Sobotka po jednání soudu reagoval, že cena byla nastavena podle nezávislých ukazatelů.

Uvedli to při pátečních výpovědích u soudu, který se začal privatizací OKD zabývat.

Posudek jsem nezkreslil

Znalec Rudolf Doucha v úvodu odmítl obžalobu, která ho viní z hrubého zkreslení posudku, podle něhož byl před 11 lety prodán státní podíl v těžební firmě OKD. Tvrdí, že neměl ocenit majetek, ale jen akcie ve vlastnictví státu.

Vinu odmítli i úředníci Fondu národního majetku Pavel Kuta a Jan Škurek, kteří měl privatizaci OKD na starosti. Poukazovali na to, že se řídili materiály z ministerstev financí a průmyslu.

Podle obžaloby vznikla škoda nejméně 5,7 miliardy korun.

Podíl za dvě miliardy

Fond národního majetku měl v těžařské firmě zhruba 46procentní podíl. Obviněný Doucha ze společnosti Vox consult vyčíslil hodnotu státní části firmy na dvě miliardy korun.

Podle obžaloby však při svém hodnocení pominul některé složky majetku dolů, mezi které patřily třeba dceřiné firmy a rekreační objekty, a chybně vyčíslil hodnotu téměř 44 000 bytů v majetku OKD.

Podle státního zástupce Tomáše Černého při tvorbě posudku nepostupoval správně a používal špatné informace.

"Na základě takto hrubě zkresleného znaleckého posudku byl připraven a předložen vládě souhrnný materiál, v němž byl navržen prodej podílu OKD," uvedl Černý při čtení obžaloby.

Prodej schválil Gross se Sobotkou

Prodej akcií v roce 2004 schválila vláda ČSSD Stanislava Grosse, kde byl ministrem financí současný premiér Bohuslav Sobotka.

Fond národního majetku státní podíl prodal za 4,1 miliardy korun skupině Karbon Invest. Podle státního zástupce však byla tehdejší cena státního podílu nejméně 9,8 miliardy korun.

Způsobená škoda 5,7 miliardy korun je tak podle žalobce rozdílem těchto částek. K trestnímu řízení se dnes připojil stát, který vymáhá údajně způsobenou škodu včetně úroků.

Doucha při výpovědi zdůraznil, že neměl posuzovat majetkový podíl státu v OKD. "Šlo výhradně o ocenění více než 11 milionů kusů standardních akcií o jmenovité hodnotě 1000 korun," prohlásil Doucha.

Zároveň hájil postup, jak posudek vypracoval, a odmítl i tvrzení, že vycházel ze špatných informací. Při čtení obžaloby vyšlo najevo, že vyhotovení kontroverzního posudku trvalo jen necelý měsíc.

Podle Douchy to byla dostatečně dlouhá doba, jelikož na posudku pracoval i s dalšími experty. "Trvám na tom, že ten posudek byl naprosto správný," řekl Doucha.

Při výpovědi také odmítl výsledky jiných posudků, podle nichž byla cena státního podílu mnohem vyšší, než stanovil on. Soudu navrhl, aby byl vypracován revizní posudek. Obžaloba Douchu viní z křivé výpovědi a nepravdivého znaleckého posudku, za což mu hrozí až deset let vězení.

Před soudem je i Kuta a Škurek

Před soudem stanuli také dva bývalí místopředsedové Fondu národního majetku Pavel Kuta a Jan Škurek, kteří měli privatizaci na starosti. Podle obžaloby jim muselo být jasné, že prodejní cena OKD vychází z nesprávných závěrů znaleckého posudku, který si nechal fond vypracovat. Hrozí jim za to až osm let vězení.

Podle Škurka se fond řídil písemnými pokyny tehdejšího šéfa resortu Sobotky. Při privatizaci se používaly materiály vlády, které pocházely také od ministerstva průmyslu, v jehož čele byl sociální demokrat Milan Urban.

"Rozhodnutí vlády jasně deklaruje, že cena vzejde z nabídky Karbon Investu," uvedl Škurek. Posudek podle něj vznikl kvůli tomu, aby se mohla porovnat nabídka Karbon Investu. Česko v té době také vstupovalo do EU a hrozilo riziko nedovolené státní podpory. Podle Škurka kolem OKD kroužily také další investiční skupiny, jejichž nabídky však byly nižší.

Cenu měli určit ministři

Kuta doplnil, že se cena domlouvala na ministerské a vládní úrovni. "Na nás nebylo zpochybňovat cenu, která byla dohodnuta na úrovni ministrů," podotkl Kuta.

Podle obou úředníků navíc neměl posudek Douchy na privatizaci vliv, protože její příprava začala mnohem dříve. Cenu obchodu prý také limitovalo rozhodnutí vlády o prodeji akcií předem vybranému zájemci. "Je na každém z nás, abychom si udělali obrázek, kde leží odpovědnost," řekl Kuta.

Sobotka: postup hodnotila kladně i Evropská komise

Sobotka po jednání soudu řekl, že cena byla nastavena podle nezávislých ukazatelů. "V okamžiku, kdy vláda rozhodla o ceně, která se týkala prodeje podílu OKD, tak byla nad třemi indikátory, které signalizovaly, jaká je tržní cena," řekl novinářům Sobotka.

Vláda podle něj rozhodovala podle znaleckého posudku, odhadu Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) a nabídky společnosti, která měla o vládní podíl zájem. Premiér doplnil, že postup vlády hodnotila také Evropská komise. "Evropská komise v roce 2011 konstatovala, že nedošlo k nedovolené veřejné podpoře," řekl Sobotka.

Původně vláda schválila prodej OKD za 2,25 miliardy korun, ale Úřad pro ochranu hospodářské soutěže privatizaci zamítl s tím, že je cena příliš nízká. Tržní cena se údajně pohybovala kolem 3,5 miliardy korun.

Karbon Invest patřil Viktoru Koláčkovi a Petru Otavovi a byl majoritním vlastníkem firmy už před odkupem státního podílu OKD. Koláček s Votavou o dva měsíce později celé OKD prodali investiční skupině RPG Industries, kterou vedl Zdeněk Bakala. Tehdejší prodejní cena firmy se podle různých zdrojů pohybovala od devíti do 12 miliard korun.

Obžaloba Douchu viní z křivé výpovědi a nepravdivého znaleckého posudku, za což mu hrozí až deset let vězení. Zbývající dva muži jsou viněni z porušení povinností při správě cizího majetku, za což jim hrozí až osm let vězení. Soud bude pokračovat 20. listopadu.

Poznámka: Spolumajitel NWR, která je mateřskou společností OKD, Zdeněk Bakala vlastní i společnost Economia, která vydává online deník Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

před 30 minutami

Sanitka srazila v Praze na přechodu chodkyni, žena je vážně zraněná

Vážná zranění utrpěla ve středu večer chodkyně, kterou na pražských Vinohradech srazila převozová sanitka, řekla mluvčí pražské zdravotnické záchranné služby Jana Poštová. Policisté zjišťují okolnosti nehody a žádají případné svědky, aby se jim přihlásili, uvedla mluvčí pražské policie Violeta Siřišťová.

Auto osmadvacetiletou chodkyni srazilo na křižovatce Anglické a Londýnské ulice kolem 19:40, řekla policejní mluvčí. Neupřesnila, zda se nehoda odehrála na přechodu.

Záchranáři sraženou ženu odvezli do nemocnice. "Utrpěla mnohočetná poranění," uvedla Poštová. Zdůraznila, že se nejednalo o vozidlo pražských záchranářů.

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

Při útoku u amerického Pentagonu zemřel policista i útočník, motiv je nejasný

Na autobusové zastávce uvnitř komplexu amerického ministerstva obrany v úterý zaútočil muž na člena ochranky Pentagonu a zabil ho. Sedmadvacetiletý pachatel pak následně zemřel při přestřelce. Podrobnosti incidentu, který si vynutil dočasné uzavření celého sídla amerického ministerstva obrany, zatím nejsou jasné, federální vyšetřovatelé nicméně sestavují profil útočníka a snaží se přijít na motiv jeho činu, napsala agentura AP.

Pachatelem byl podle několika vyšetřovatelů zřejmě Austin William Lanz. Podle nejmenovaných zdrojů AP se rozběhl na člena ochranky Pentagonu George Gonzaleze a pobodal ho do krku. Další policisté na místě útočníka následně zastřelili.

K útoku došlo na zastávce v bezprostřední blízkosti budovy Pentagonu, která je přestupní stanicí mezi metrem a řadou autobusových linek, a jíž denně prochází tisíce zaměstnanců ministerstva.

Mluvčí ministerstva obrany na úterní tiskové konferenci nechtěl médiím sdělit ani základní okolnosti útoku, jen zmínil, že byl napaden policista a že došlo k přestřelce. Nevyloučil také teroristický ani jiný motiv s tím, že nechce zasahovat do probíhajícího vyšetřování. Bližší informace neposkytl ani Federální úřad pro vyšetřování (FBI).

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 57 minutami

U Kralup nad Vltavou vykolejil nákladní vlak, koridor bude stát až do čtvrtečního rána

U Kralup nad Vltavou vykolejil ve středu brzy ráno nákladní vlak. Mimo trať skončily tři vozy. Při nehodě se nikdo nezranil, škoda na vlaku dosáhla tří milionů korun, na trati je škoda za jeden milion korun, uvedl mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal. Provoz na trati je zastavený. Omezení se dotkne desítek spojů včetně mezinárodních, uvedly na svém webu České dráhy (ČD). V úseku je náhradní autobusová doprava.

Podle mluvčího Správy železnic Dušana Gavendy potrvá omezení zřejmě do čtvrtečních brzkých ranních hodin, nyní na místě pokračuje odklízení vykolejených vozů, řekl Gavenda po 20:00.

Nehoda se stala krátce před 05:00 v úseku mezi Kralupy - Libčice nad Vltavou. Podle ČD vykolejil vlak jiného dopravce. "Vykolejil v prostoru výhybky," řekl Drápal. Drážní inspekce na místě zjišťovala příčiny a okolnosti nehody, vyšetřování pokračovalo celé odpoledne. Po jeho skončení na místě začalo odklízení vagonů.

"Je předpoklad, že ještě v noci, odhadem kolem půlnoci, začne oprava trati," popsal Gavenda. Mluvčí Správy železnic Radka Pistoriusová už dnes ráno uvedla, že není poškozené trakční vedení. Podle předběžných informací Českých drah by provoz po jedné koleji mohl být obnoven kolem 4:00.

V úseku Praha-Holešovice - Kralupy nad Vltavou funguje náhradní autobusová doprava, ovšem v omezeném počtu autobusů. Cestující mohou také využít linku Pražské integrované dopravy číslo 370.

Zdroj: ČTK
Další zprávy