Muž tvrdí, že mu OKD ukradla "zlepšovák", chce 2,4 miliardy

ČTK ČTK
27. 5. 2015 17:12
Těžební společnost OKD se podle Otakara Černého obohacuje na jeho nápadu.
OKD, ilustrační foto
OKD, ilustrační foto | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Přes 2,4 miliardy korun chce Otakar Černý po těžební společnosti OKD. V žalobě tvrdí, že firma neoprávněně používá zlepšovací návrh, ve kterém má Černý podíl, a firma se tak při těžbě uhelných kalů bezdůvodně obohacuje.

Žalobu ve středu projednával pražský městský soud, který se k případu kvůli doplnění důkazů vrátí 2. září.

Černý chtěl původně po těžební firmě přes miliardu, ale u soudu svůj návrh rozšířil o dalších více než 1,4 miliardy korun. Tyto peníze jsou za období mezi roky 2009 a 2013, kdy se podle jeho žalobního návrhu firma na zlepšováku neoprávněně obohatila.

Starší muž, jenž firmu zažaloval, se s médii o případu nechtěl bavit. Snažil se také o to, aby nemohla být v soudní síni veřejnost, aby se neprozradily principy zlepšovacího návrhu. Soudkyně mu nevyhověla, ale zároveň slíbila, že se před veřejností nebudou bavit o principech zlepšováku.

V části žaloby si Černý stěžuje, že firma těží uhelné kaly z nádrže Doubrava 1. Poté se vytěžený kal zpracuje a OKD ho podle žaloby prodává se ziskem.

Nároky jsou neoprávněné

Podle advokáta Richarda Doláka, který zastupuje OKD, jsou však nároky Černého neoprávněné, protože se zlepšovák od roku 2007 nepoužívá. Navíc je prý znám již z přelomu 80. a 90. let.

"Chce peníze za dobu, kdy zlepšovací návrh vůbec nefungoval," řekl u soudu Dolák, který požaduje, aby byla žaloba na OKD zamítnuta.

Muž s OKD v minulosti vedl podobné spory. Justice některá řízení pravomocně zastavila, v dalším případu Černý stáhl žalobu sám.

"Kvůli protahování jednání už jsem na to neměl nervy," řekl soudu Černý. Kvůli této žalobě pražský soud musel dlouho čekat, aby mohl v jednání pokračovat.

OKD letos novinářům ukázala, jak se kaly těží. Podílí se na tom sací bagr vybavený těžebním zařízením, které narušuje sediment a kal na dně nádrže. Pomocí kalového čerpadla je narušený sediment dopravován na břeh nebo do dalších technologií.

Firma z nádrží ročně vytěží okolo 300.000 tun uhelné hmoty, což je více než pět procent roční produkce.

Černouhelné doly OKD vlastní těžební společnost New World Resources (NWR). OKD má v současné době zhruba 11.000 zaměstnanců.

Poznámka: Spolumajitel NWR Zdeněk Bakala vlastní i společnost Economia, která vydává Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Maďarská opozice míří k vítězství v Budapešti, ve volbách zřejmě porazila Orbánovu stranu

V nedělních volbách starosty maďarské metropole Budapešti podle předběžných výsledků míří za vítězstvím kandidát sjednocené opozice Gergely Karácsony. S lehce nadpolovičním ziskem hlasů (50,1 procenta) poráží po sečtení bezmála tří čtvrtin hlasů kandidáta vládní strany Fidesz Istvána Tarlóse, jemuž vyjádřilo podporu 44,8 procenta budapešťských voličů. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž by se jednalo o největší vítězství maďarské opozice za posledních deset let.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Brazilci nedokázali porazit ani Nigérii, Neymar se zranil

Fotbalisté Brazílie ani ve druhém přípravném utkání v Singapuru nedokázali porazit soupeře z Afriky. S Nigérií dnes remizovali 1:1 stejně jako ve čtvrtek se Senegalem. Zápas nedohrála jejich největší hvězda, útočník Neymar odkulhal ze hřiště už ve 12. minutě se zraněným levým stehnem.

Sedmadvacetiletý Neymar ve čtvrtek odehrál stý reprezentační zápas a stal se sedmým brazilským fotbalistou, který to dokázal. Dnes ho ale už krátce po zahájení duelu musel vystřídat Philippe Coutinho.

Nigerijci v poločase vedli po brance Johna Ariba, který nebojácně vběhl do vápna, obhodil si stopera Marquinhose a prostřelil gólmana Edersona. Krátce po přestávce vyrovnal Casemiro, jenž zblízka doklepl do sítě míč odražený od břevna.

Brazilci po červencovém triumfu na Copě América ještě nezvítězili. Ve třech ze čtyř přípravných zápasů remizovali a s Peru prohráli.

Argentina bez potrestaného Lionela Messiho rozstřílela Ekvádor 6:1. Proti jihoamerickému soupeři si zahráli také Slováci, tým českého kouče Pavla Hapala remizoval v Bratislavě s Paraguayí 1:1.

Další zprávy