Mohou mít očkovaní těžký průběh covidu? Viroložka vysvětluje klíčové faktory

Kristýna Pružinová Blahoslav Baťa Kristýna Pružinová, Blahoslav Baťa
28. 10. 2021 7:30
Dle mého názoru je důležité vědět, že i když se v současné době očkovaný člověk nakazí, tak pokud se nebude jednat o rizikového pacienta a nebude mít dlouhý odstup od první vakcinace, neměl by skončit hospitalizovaný v nemocnici. Symptomy může mít při nákaze covidem-19 opravdu mírné, uvádí pro Aktuálně.cz viroložka Ruth Tachezy.
Život v pandemii - viroložka Ruth Tachezy o riziku vážného průběhu covidu-19 u očkovaných lidí | Video: Kristýna Pružinová, Blahoslav Baťa

Riziko vážného průběhu covidu-19 u očkovaných je podle viroložky závislé na odstupu od ukončené vakcinace, věku nebo chronických onemocněních. “Víme, že s odstupem šesti až osmi měsíců klesá účinnost vakcín. Proto se doporučuje podávání třetí dávky,” podotýká Tachezy, členka Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSES).

“A to jednak rizikovým jedincům i v mladší věkové kategorii. To jsou ti, kteří obecně špatně reagují na vakcinaci. A potom starším lidem, u nichž se obecně hůře tvoří protilátky,” dodává.

Zájem o vakcínu proti covidu-19 v Česku v posledních dnech rychle roste. Zdravotníci v pondělí aplikovali 29 072 dávek vakcíny. To je o 15 300 více než minulé pondělí. V současné době má v tuzemsku zhruba 6 milionů obyvatel ukončené očkování.

Za posledních sedm dní nyní v Česku připadá na 100 tisíc obyvatel 217 nakažených, takzvané incidenční číslo tak od pondělí vzrostlo o 16. Aktuálně je v nemocnicích hospitalizováno něco málo přes tisíc pacientů s covidem-19. V těžkém stavu je zhruba 150 z nich.

Podívejte se na video z pořadu Život v pandemii v úvodu článku, kde Tachezy také uvádí, zda je potřebné si udělat test protilátek proti covidu-19.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 11 minutami

O funkci předsedy ČSSD se budou ucházet Jukl, Krejčík, Maláčová, Turoňová či Šmarda. Sjezd bude 10. prosince

O funkci předsedy ČSSD se plánují na prosincovém sjezdu opětovně ucházet ředitel městské knihovny v Poličce Jan Jukl a bývalý šéf Vojenského zpravodajství Miroslav Krejčík. Kandiduje i pardubický sociální demokrat Jaromír Landsman. Již dříve kandidaturu oznámili ministryně práce v demisi Jana Maláčová, někdejší místopředseda ČSSD Michal Šmarda a členka odborné právní komise sociální demokracie Jana Turoňová.

Mimořádný sjezd ČSSD se uskuteční 10. prosince on-line poté, co koncem října rezignoval předseda strany Jan Hamáček. Ke dni sjezdu skončí i zbytek užšího vedení. Rezignace jsou reakcí na volební výsledek ČSSD, která v říjnových volbách do Sněmovny se ziskem 4,65 procenta hlasů nepřekročila zákonnou pětiprocentní hranici a do dolní komory se nedostala poprvé za dobu samostatné ČR

Zdroj: ČTK
před 36 minutami

Nový majitel Aera už ve Vodochodech neplánuje mezinárodní letiště

Nový majitel výrobce letecké techniky Aero Vodochody nepočítá s vybudováním mezinárodního civilního letiště pro osobní ani nákladní přepravu. Letiště bude sloužit hlavně pro firemní potřeby. Uvedl to mluvčí Aera Vodochody Tobiáš Tvrdík. Vytvořit ve Vodochodech mezinárodní letiště, které by mohlo konkurovat Ruzyni, plánoval předchozí majitel Aera, investiční skupina Penta.

Majitelem Aera Vodochody je od září společnosi HSC Aerojet, v níž má většinu maďarský finančník Szalay-Bobrovniczky. Menší podíl vlastní česká skupina Omnipol. "Po změně majitelů Aera Vodochody se s vybudováním mezinárodního civilního letiště pro osobní ani nákladní přepravu už nepočítá. Noví vlastníci společnosti jsou přesvědčení, že letiště ve Vodochodech má sloužit zejména potřebám Aera," uvedl Tvrdík.

Zdroj: ČTK
Další zprávy