Mohou mít očkovaní těžký průběh covidu? Viroložka vysvětluje klíčové faktory

Kristýna Pružinová Blahoslav Baťa Kristýna Pružinová, Blahoslav Baťa
28. 10. 2021 7:30
Dle mého názoru je důležité vědět, že i když se v současné době očkovaný člověk nakazí, tak pokud se nebude jednat o rizikového pacienta a nebude mít dlouhý odstup od první vakcinace, neměl by skončit hospitalizovaný v nemocnici. Symptomy může mít při nákaze covidem-19 opravdu mírné, uvádí pro Aktuálně.cz viroložka Ruth Tachezy.
Život v pandemii - viroložka Ruth Tachezy o riziku vážného průběhu covidu-19 u očkovaných lidí | Video: Kristýna Pružinová, Blahoslav Baťa

Riziko vážného průběhu covidu-19 u očkovaných je podle viroložky závislé na odstupu od ukončené vakcinace, věku nebo chronických onemocněních. “Víme, že s odstupem šesti až osmi měsíců klesá účinnost vakcín. Proto se doporučuje podávání třetí dávky,” podotýká Tachezy, členka Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSES).

“A to jednak rizikovým jedincům i v mladší věkové kategorii. To jsou ti, kteří obecně špatně reagují na vakcinaci. A potom starším lidem, u nichž se obecně hůře tvoří protilátky,” dodává.

Zájem o vakcínu proti covidu-19 v Česku v posledních dnech rychle roste. Zdravotníci v pondělí aplikovali 29 072 dávek vakcíny. To je o 15 300 více než minulé pondělí. V současné době má v tuzemsku zhruba 6 milionů obyvatel ukončené očkování.

Za posledních sedm dní nyní v Česku připadá na 100 tisíc obyvatel 217 nakažených, takzvané incidenční číslo tak od pondělí vzrostlo o 16. Aktuálně je v nemocnicích hospitalizováno něco málo přes tisíc pacientů s covidem-19. V těžkém stavu je zhruba 150 z nich.

Podívejte se na video z pořadu Život v pandemii v úvodu článku, kde Tachezy také uvádí, zda je potřebné si udělat test protilátek proti covidu-19.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy