Infektoložka Roháčová: Promoření omikronem může být příznivé, lockdown nechci

Kristýna Pružinová Martin Krepindl Jakub Zuzánek Kristýna Pružinová, Martin Krepindl, Jakub Zuzánek
30. 12. 2021 7:00
Osobně nejsem příznivcem dramatických lockdownů. Nová varianta omikron a i virus obecně se zkrátka šíří a šířit se budou. Na začátku pandemie, kdy populace byla ještě naivní, čili neměla protilátky a nebyla očkovaná, samozřejmě opatření směřovala k tomu, aby výbuch nakažených byl co nejmenší. Myslím si, že ale teď už v takové situaci nejsme, uvádí pro Aktuálně.cz primářka Hana Roháčová.
Život v pandemii - primářka Hana Roháčová o případném zavedení lockdownu při rozšíření varianty omikron | Video: Kristýna Pružinová, Jakub Zuzánek

Dosavadní informace o variantě omikron se podle Roháčové, primářky Kliniky infekčních nemocí Fakultní nemocnice Bulovka, v některých oblastech prozatím liší. "Převažují názory, že průběh této varianty je lehčí a nevede ke zvýšenému počtu hospitalizací a úmrtí," uvádí Roháčová, která je také členkou v říjnu ustaveného Národního institutu pro zvládnutí pandemie.

"Nemůžeme na to ale určitě spoléhat. I proto doporučujeme co nejmasivnější a nejrychlejší očkování, protože také víme, že monoklonální protilátky, které podáváme u varianty delta, v případě omikronu nemají účinnost," dodává Roháčová.

Podívejte se na video z pořadu Život v pandemii v úvodu článku, kde primářka také zmiňuje, jak se na případné rozšíření varianty omikron připravují v nemocnici na Bulovce.

 

Právě se děje

Další zprávy