Infektoložka Roháčová: Promoření omikronem může být příznivé, lockdown nechci

Kristýna Pružinová Martin Krepindl Jakub Zuzánek Kristýna Pružinová, Martin Krepindl, Jakub Zuzánek
30. 12. 2021 7:00
Osobně nejsem příznivcem dramatických lockdownů. Nová varianta omikron a i virus obecně se zkrátka šíří a šířit se budou. Na začátku pandemie, kdy populace byla ještě naivní, čili neměla protilátky a nebyla očkovaná, samozřejmě opatření směřovala k tomu, aby výbuch nakažených byl co nejmenší. Myslím si, že ale teď už v takové situaci nejsme, uvádí pro Aktuálně.cz primářka Hana Roháčová.
Život v pandemii - primářka Hana Roháčová o případném zavedení lockdownu při rozšíření varianty omikron | Video: Kristýna Pružinová, Jakub Zuzánek

Dosavadní informace o variantě omikron se podle Roháčové, primářky Kliniky infekčních nemocí Fakultní nemocnice Bulovka, v některých oblastech prozatím liší. "Převažují názory, že průběh této varianty je lehčí a nevede ke zvýšenému počtu hospitalizací a úmrtí," uvádí Roháčová, která je také členkou v říjnu ustaveného Národního institutu pro zvládnutí pandemie.

"Nemůžeme na to ale určitě spoléhat. I proto doporučujeme co nejmasivnější a nejrychlejší očkování, protože také víme, že monoklonální protilátky, které podáváme u varianty delta, v případě omikronu nemají účinnost," dodává Roháčová.

Podívejte se na video z pořadu Život v pandemii v úvodu článku, kde primářka také zmiňuje, jak se na případné rozšíření varianty omikron připravují v nemocnici na Bulovce.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 minutami

Fanoušci Slavie se na zápas Konferenční ligy v Istanbulu nepodívají

Fanoušci Slavie se nedostanou na první zápas úvodního kola vyřazovací fáze fotbalové Konferenční ligy na stadionu Fenerbahce Istanbul (17. února). Podle pražského klubu v Turecku kvůli pandemii covidu-19 platí na všechna utkání zákaz vstupu pro hostující příznivce.

Slavia vzhledem k vysokému počtu nakažených nepředpokládá, že by se aktuální opatření v Turecku ještě do začátku vzájemného duelu změnila. Čeští mistři tak na svém webu vyzvali fanoušky, aby do Istanbulu na zápas necestovali. Odveta v Edenu je na programu ve čtvrtek 24. února.

před 39 minutami

Štrasburk odsoudil Turecko za roční věznění novináře německého deníku Yücela

Evropský soud pro lidská práva (ESLP) odsoudil Turecko za to, že v letech 2017 a 2018 věznilo bývalého dopisovatele německého deníku Die Welt, německo-tureckého novináře Denize Yücela. Novinář tehdy nebyl z ničeho obviněn, na svobodu se dostal po dlouhých politických sporech a po propuštění odjel do Německa. Jeho případ zhoršil vztahy mezi Berlínem a Ankarou.

Podle verdiktu ESLP Turecko porušilo Yücelovo "právo na svobodu" a "svobodu projevu a tisku" a novináře zadržovalo "bez přesvědčivého důkazu", který by dokládal jakékoliv provinění.

Odškodné, které mu turecký soud za roční vazbu přiřkl, je podle štrasburského soudu "zjevně nedostatečné a Yücel se může nadále považovat za oběť". ESLP nařídil Ankaře zaplatit Yücelovi odškodné 13 300 eur (325 tisíc korun).

Zdroj: ČTK
Další zprávy