Sedíme tu místo Béma a jeho party, řekl soudu exradní Nosek

Přenos skončil
První den soudu s radními a úředníky kvůli opencard jsme sledovali v online přenosu.
Bývalí pražští radní u soudu kvůli opencard.
Bývalí pražští radní u soudu kvůli opencard. | Foto: ČTK

Praha - S třičtvrtěhodinovým zpožděním začal soud s desítkou pražských radních a dalšími pěti lidmi z magistrátu a hodnoticí komise, kteří čelí obžalobě kvůli projektu Opencard.

Mezi obžalovanými jsou například někdejší primátoři Bohuslav Svoboda (ODS) a Tomáš Hudeček (dříve TOP 09). Druhý jmenovaný se ale k soudu nedostavil, protože je na cestě v USA. O jednání v nepřítomnosti požádala i bývalá radní Helena Chudomelová.

Během prvního dne soudce Alexander Sotolář vyslechl pětici členů komise a část bývalých radních. Na středu mu tak zbývá Nosek, Lohynský, Manhart, Kabický, Svoboda a Vorlíčková.

První den soudu s radními a úředníky kvůli opencard jsme sledovali v online přenosu.

Přenos skončil
16:15

Dnešní online přenos končí. Děkujeme za pozornost a přejeme vám pěkný zbytek dne.

16:10

"Pokud bude i nadále docházet k tomu, že soudy budou neustále zpochybňovat rozhodnutí volených komunálních politiků, považuji to za cestu do pekel, která zdestruuje českou demokracii," uvedl poslanec Svoboda v prohlášení, které rozeslal médiím.


Foto: Vojtěch Marek
16:06

Soudce Sotolář na tuto otázku vzápětí odpověděl: přerušil hlavní líčení do zítřejší deváté hodiny.

16:00

Ačkoliv je místnost 101 největší jednací síní pražského městského soudu, i v tomto prostoru s vysokými stropy a secesními štuky přestává být kvůli vysokým venkovním teplotám dýchatelno. Soudu zbývá dovyslechnout Noska a vyslechnout Lohynského, Manharta, Kabického, Svobodu a Vorlíčkovou. Není zřejmé, zda to stihne dnes, či zda budou výslechy obžalovaných pokračovat i zítra. Pravděpodobnější je druhá varianta.

15:47

Soudce vyhlásil na žádost obžalovaných pětiminutovou zdravotní pauzu.

15:46

Na otázku žalobkyně, kdo na jednání radních zdůvodňoval cenu zakázky, Nosek odpověděl, že si to moc nepamatuje, ale že z logiky věci zřejmě šéf IT odboru - tedy spoluobžalovaný Teska.

15:45

K opčnímu právu O2 na opencard se už na Twitteru vyjádřil i generální ředitel společnosti O2 Tomáš Budník.

15:43

Nosek tvrdí, že nevěděl, že projekt opencard je předmětem šetření policie a Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže.

15:42

Nyní se poprvé od přednesu obžaloby dostala ke slovu státní zástupkyně Máchová. Také ona klade Noskovi otázky. Ptá se mimo jiné na to, zda znal pravidla hlavního města Prahy pro zadávání veřejných zakázek. Nosek odpovídá, že ne, protože to nebylo jeho úkolem.

15:38

Soudce Sotolář využívá toho, že se Nosek na rozdíl od jiných obviněných nebránil dotazům, a obžalovaného v horké soudní síni doslova griluje. Opakovaně žádá odpověď na to, zda Nosek považoval projednávanou otázku ohledně opencard za významnou a zásadní pro hlavní město. "Já vím, že to vypadá blbě, že jsme jednali jenom půl hodiny, ale pokud je na programu 60 bodů, je půl hodiny docela dost," hájí se Nosek.

15:35

"Prostě na to nemáme odbornost a i kdybychom ji měli, znamenalo by to vzít si ty materiály a vyhradit si půlden, den na studium," vysvětluje Nosek s tím, že tolik času nešlo jednomu materiálu vyhradit. Jako radní měl totiž řadu jiných povinností, mimo jiné "potkávat se s občany a řešit šílence".

15:25

Po dalších dotazech soudce Nosek připustil, že zkoumat věc podrobněji nebyl čas, protože příslušné materiály dostali radní v pátek a jednání bylo v úterý.

15:24

Soudce Sotolář se Noska opakovaně ptá, zda si ohledně opencard ověřoval informace z médií. Nosek odpovídá, že toto není v silách radních.

15:18

"Já jsem to nezkoumal do hloubky, šlo to mimo mě," doplnil někdejší radní pro dopravu. "Jestli opencard obecně byla špatně, nebo ne, to neposoudím," podotkl.

15:16

Výši ceny zakázky pro Haguess prý šéf IT odboru Teska odůvodňoval rozumně. "Nezbylo nám nic jiného, než mu věřit," řekl Nosek na dotaz soudce.

15:11

Výše škody, která by nastala po neschválení smluv tím, že by Pražané jezdili hromadnou dopravou prakticky zdarma, by se podle Noskova odhadu pohybovala v řádu 300 až 400 milionů korun.

15:02

"Sedíme tady my, kteří se tu situaci snažili napravit, a ne Pavel Bém a jeho parta," podivil se Nosek. Právě za exprimátora Béma (ODS) projekt opencard vznikl.

14:53

Na rozpracování materiálů má magistrát 2500 zaměstnanců, radní podle Noska nemají šanci tyto věci ověřovat. "Nikdo z nás neměl pochybnosti o tom, že po formální stránce neděláme nic nezákonného," sdělil. Nosek měl jako radní na starosti dopravu, předem prý proto zjišťoval na dopravním podniku, jaké by mělo neschválení smluv praktické důsledky. Podle něj nešlo jen o jízdenky. Tisíce studentů by se prý například nedostalo k učebnicím, protože výpadek by paralyzoval Národní technickou knihovnu.

14:50

Následuje výslech exnáměstka primátora Svobody Josefa Noska (ODS).

Foto: Ludvík Hradilek
14:44

Novotný ukončil svou výpověď a požádal soudce, aby se zbytek jednání uskutečnil v jeho nepřítomnosti. Soudce odvětil, že je to jeho právo, ale že by uvítal, aby byli všichni obžalovaní přítomni po dobu výpovědi ostatních obviněných. Novotný poté uvedl, že do konce dnešního jednání v soudní síni setrvá.

14:42

"Diskuse k materiálu byla podle mého soudu velmi důkladná, velmi obšírná a velmi kvalifikovaná. Vyplynulo z ní, že rozhodnutí, které jsme přijali, je jediné možné. Jsem si jist, že jsme tenkrát rozhodli správně," prohlásil Novotný a poukázal na to, že datové centrum opencard letos v létě zkolabovalo, protože nyní nemá zajištěnou podporu. Škoda podle něj vzniká až teď, tehdejší radní ji nezpůsobili.


14:38

Novotný svou vinu odmítl. Konstatoval, že v dubnu 2012 byl radním pro kulturu a památkovou péči. Stejně jako jeho předřečník Richter poznamenal, že není expertem na IT ani na zadávání veřejných zakázek. Materiálu, o kterém hlasovali, prý věnoval dostatečnou pozornost. "Neměl jsem žádné pochybnosti o jeho obsahu. Mimo jiné proto, že tam byl podpis ředitele IT odboru a ředitelky odboru legislativy," řekl.

Zastupitel TOP 09 Václav Novotný a za ním Adriana Krnáčová (ANO)
Zastupitel TOP 09 Václav Novotný a za ním Adriana Krnáčová (ANO) | Foto: ČTK
14:35

Za řečnický pultík zamířil další současný zastupitel Václav Novotný (TOP 09). Také on pouze učiní prohlášení a na otázky odpovídat nebude.

14:30

V přípravném řízení Richter uvedl, že diskuse na radě před hlasováním trvala minimálně půl hodiny a byla velmi podrobná.

14:28

"My jsme šli na magistrát s vědomím, že jsou tam problémy a že je chceme napravovat," řekl Richter. Ten dříve přišel s tvrzením, že vyšetřovatel kauzy opencard při psaní policejní zprávy opsal pasáže ze studentské práce Richterova syna.

14:22

Richter stejně jako ředitel IT odboru Teska zpochybnil posudek státního zastupitelství. "Jednali jsme na základě stanoviska právní kanceláře," uvedl k tomu, že zakázka byla zadána v jednacím řízení bez uveřejnění.

14:18

"Jiné řešení nebylo v tu dobu připravené, a nebylo tedy možné," argumentuje Richter. Alternativou podle něj bylo pouze systém opencard vypnout, nebo ho nechat zkolabovat.

14:16

"Do dnešního dne nemám pochybnosti o rozhodnutí, které jsme tenkrát učinili. Nebyl stín pochybnosti, že bychom někde porušovali zákon," prohlásil Richter. Dodal, že není ani IT odborník, ani právník, ale inženýr - strojař.

14:14

Richter zdůraznil, že materiály, o kterých hlasoval, studoval velmi pečlivě. Předložil soudu velmi obsáhlou složku materiálů, které radní museli vyřídit 3. dubna 2012, kdy podle obžaloby spáchali svým hlasováním trestnou činnost.

14:08

Začíná vypovídat pražský zastupitel Pavel Richter (TOP 09). Předeslal, že nebude odpovídat na dotazy.

Foto: Ludvík Hradilek
14:03

Bývalý ředitel magistrátního odboru IT Teska na chodbě debatuje s někdejší radní pro informatiku Vorlíčkovou.

14:01

Obžalovaní už čekají před soudní síní na odpolední část jednání. Poslanec Svoboda vtipkuje se svým advokátem Sokolem.

13:56

Operátor O2 získal od firmy eMoneyServices opční právo na problematický systém opencard. Potvrdila to primátorka Adriana Krnáčová (ANO) a její náměstek Petr Dolínek (ČSSD). Celý článek čtěte ZDE.

12:29

Po pauze na oběd už budou vypovídat jednotliví radní. Exprimátor Hudeček a bývalá radní pro školství Chudomelová k soudu nepřišli, prostor k vyjádření tak dostane celkem osm z deseti obžalovaných politiků.

12:25

Soudce nyní přerušil hlavní líčení do 14:00.

12:19

Dotazy zbytku senátu a státní zástupkyně ovšem Teska nepřipustil a vrací se na lavici obžalovaných.

12:16

Předseda senátu Sotolář klade Teskovi doplňující dotazy. Teska je zatím jediný z obžalovaných, který s tímto souhlasil.

12:05

Někteří obžalovaní radní se u Teskovy dlouhé výpovědi plné odborných detailů neklidně vrtí. Ivan Kabický vytáhl tablet.

11:57

Teska zpochybňuje i znalecký posudek dodaný obžalobou. Podle něj postrádá odůvodnění i věcné argumenty a vychází ze subjektivního hodnocení výpovědi spoluobžalovaného Aleše Němečka.

11:48

"Město stálo před velkým problémem - hrozilo to, co se několikrát stalo v poslední době: že bez té podpory systém začne kolabovat," upozornil Teska.

11:40

Zadávací řízení bez uveřejnění bylo podle Tesky sice mimořádným, ale jediným logickým řešením. "Není pravda, že jsem vypracoval zadávací dokumentaci, jak se v obžalobě tvrdí," podotkl také. Vytváření dokumentace podle něj bylo týmovou prací.

11:32

Státní zástupkyně Máchová pozorně poslouchá a z Teskovy výpovědi si dělá výpisky.

11:29

Ani Teska se necítí být vinen. Rozporuje některá faktická tvrzení v obžalobě, předčítá soudu ze svých poznámek.

11:27

K mikrofonu přistupuje exředitel magistrátního IT odboru Jan Teska. Jeho právník Richard Maleček si předtím u soudce vyžádal krátkou poradu s klientem.

11:25

Kučera dále odmítl vypovídat, takže ani jemu nebude moci státní zástupkyně, soudní senát a advokáti pokládat dotazy.

11:20

"Jednání hodnoticí komise bylo standardní. Všichni členové se snažili dojednat co nejvýhodnější podmínky pro magistrát, snažili jsme se srazit tu cenu," tvrdí Kučera.

11:18

Kučera jakožto advokátní koncipient vypracoval návrh zadávací dokumentace. Obhajuje zvolený způsob zadávacího řízení, podle něj byl možný. Z obžaloby podle něj nevyplývá žádné konkrétní jednání, kterým by ovlivnil hodnotu veřejné zakázky. "Jako externí poradce jsem vůbec neměl přístup ke konkrétním informacím z odboru informatiky," řekl.

11:14

Na řadu přišel obžalovaný David Kučera, další externí člen hodnoticí komise. S obžalobou rovněž nesouhlasí. Přinesl si papír s poznámkami, nahlíží do nich.

11:11

V přípravném řízení zaměstnankyně magistrátního IT odboru Pražáková řekla, že plnila zadání svého šéfa Tesky. Dodala, že ohledně ceny zakázky se s firmou Haguess jednalo, přičemž ona se zúčastnila jen některých schůzek.

11:09

Slovo dostala další členka hodnoticí komise, obžalovaná Veronika Pražáková. "S obžalobou naprosto nesouhlasím. Pro tuto chvíli bych ráda využila svého práva nevypovídat," uvedla.

11:05

Hladíkovým úkolem byla technická stránka migrace dat. Když se stal členem hodnoticí komise, ptal se ředitele IT odboru Tesky, jaká rizika mu z toho plynou, protože "okolo opencard už tehdy byli někteří obvinění". Řešení, které komise zvolila, bylo podle Hladíka jediné možné.

11:02

Do dřevěné ohrádky před pětičlenným soudním senátem vstoupil další obžalovaný, technik z magistrátu Štěpán Hladík. Odmítl však vypovídat. Sotolář čte protokol s Hladíkovou výpovědí z přípravného řízení.

11:00

Soudce Sotolář čte Němečkovu výpověď z přípravného řízení. Němeček v ní zrekapituloval, že na projektu Opencard pracoval od ledna 2011, kdy zajišťoval migraci centra datových služeb. "Byli jsme si vědomi rizik nezabezpečení servisního systému, proto jsem se rozhodl doporučit uzavření servisní smlouvy," uvedl k obžalobě. Výběr dodavatele prý nepovažoval za neobvyklý, v minulosti se s obdobnými veřejnými zakázkami setkal.

10:53

Dál zatím Němeček vypovídat nechce, k dalším okolnostem se prý vyjádří v průběhu hlavního líčení.

10:50

Němeček se necítí být vinen žádným bodem obžaloby. Odmítl, že by nesprávně stanovil výši ceny veřejné zakázky. Podklady prý prostudoval s maximální péčí, vycházel mimo jiné z dřívějších smluv s firmou Haguess. Důrazně se ohradil proti tomu, že by Praze způsobil škodu.

10:46

Soudní líčení pokračuje. Začnou vypovídat jednotliví obžalovaní, jako první je na řadě externí člen hodnoticí komise Aleš Němeček.

10:24

Soudce vyhlašuje patnáctiminutovou přestávku. Líčení přitom probíhalo necelých 45 minut.

10:23

Radní a Tesku viní obžaloba z porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže a porušení povinnosti při správě cizího majetku. Magistrátní úředníky Štěpána Hladíka a Veroniku Pražákovou pak z porušení povinnosti při správě cizího majetku a externí členy hodnoticí komise Davida Kučeru s Alešem Němečkem z pomoci k tomuto trestnému činu.

Bývalí pražští radní u soudu kvůli opencard.
Bývalí pražští radní u soudu kvůli opencard. | Foto: Radek Nohl
10:21

Zástupce hlavního města Prahy Jan Lžičař vznesl nárok na náhradu škody ve výši 24,9 milionu korun, a to společně a nerozdílně od všech obžalovaných.

10:17

Postup radních tak byl podle státního zastupitelství v rozporu s povinností úředníků řádně hospodařit s prostředky, které jim Praha svěřila. Údajně narušili soutěžní prostředí, společnosti Haguess opatřili neoprávněné výhody a Praze způsobili škodu ve výši nejméně 24,9 milionu korun.

10:17

Postup radních tak byl podle státního zastupitelství v rozporu s povinností úředníků řádně hospodařit s prostředky, které jim Praha svěřila. Údajně narušili soutěžní prostředí, společnosti Haguess opatřili neoprávněné výhody a Praze způsobili škodu ve výši nejméně 24,9 milionu korun.

10:15

Obviněný Teska na základě hlasování podepsal 6. dubna 2012 jménem hlavního města Prahy s Haguess "Smlouvu o poskytování základní podpory programového vybavení" a "Smlouvu o poskytování rozšířené podpory programového vybavení". Podle obžaloby byly smlouvy nevýhodné.

10:13

Žalobkyně dále uvádí, že žalobci přistoupili na nepříznivé podmínky, i když věděli, že ÚOHS vede s Prahou řízení kvůli zakázkám na provoz karty opencard.

10:11

Nyní se státní zástupkyně dostává k hlasování, kterým radní 3. dubna 2012 souhlasili s uzavřením dvou nových smluv s firmou Haguess za celkem 73,7 milionu korun. Prý přitom věděli, že nabídnutá cena výrazně přesáhla plánovanou hodnotu veřejné zakázky a že nebyl vypracován znalecký či oponentní posudek. Mělo jim prý také být známo, že důvod uváděný pro vedení jednacího řízení bez uveřejnění je nepravdivý.

10:09

"Obviněná Ing. Eva Vorlíčková jako radní zodpovědná za odbor informatiky předložila a potvrdila dne 23. 3. 2012 Radě hlavního města Prahy Tisk R-6527 včetně jeho příloh zpracovaný členy hodnoticí komise, v němž jednomyslně doporučili přijmout nabídku společnosti Haguess," pokračuje žalobkyně Máchová.

10:07

"Obviněný Jan Teska jako zadavatel veřejné zakázky odeslal výzvu k jednání v jednacím řízení bez uveřejnění pouze společnosti Haguess, ač pro tento druh zadávacího řízení neměl zákonem požadované podmínky," tvrdí obžaloba.

10:03

Máchová se nejprve věnuje údajné trestné činnosti exředitele magistrátního odboru informatiky Jana Tesky, zaměstnanců magistrátu Štěpána Hladíka a Veroniky Pražákové a externích členů hodnoticí komise Davida Kučery a Aleše Němečka.

10:02

Státní zástupkyně Máchová přednáší obžalobu.

10:01

Soudce Sotolář ještě před přednesem obžaloby konstatuje, že část obviněných podala ústavní stížnost proti rozhodnutí pražského vrchního soudu, v jehož důsledku dostal kauzu přidělenou právě Sotolář. Ústavní soud však prý neshledal zákonné důvody pro to, aby dnešní hlavní líčení nebylo konáno.

9:56

Na lavici advokátů se shodou okolností sešli právní zástupci, kteří figurovali v kauze exhejtmana Davida Ratha. Magistrátní úřednici Veroniku Pražákovou zastupuje Roman Jelínek, exnáměstka primátora Josefa Noska pak Michal Pacovský, strýc soudce Roberta Pacovského, který Rathovu kauzu rozhodoval.

9:54

Obžalovaní radní v jedné soudní lavici.

9:50

Sotolář konstatuje, že exprimátor Tomáš Hudeček a bývalá radní Helena Chudomelová požádali o konání jednání v jejich nepřítomnosti.

9:46

Předseda senátu ověřuje totožnost obžalovaných, po jednom přistupují do svědecké ohrádky a uvádějí svá jména a data narození.

9:43

Na svém místě je i státní zástupkyně Dagmar Máchová.

9:42

Jednání začíná, obžalovaní si sedají do lavic.

9:35

"Myslím si, že je to od začátku vymyšlená konstrukce, která je v rozporu se zdravým rozumem. Obžaloba nedává smysl, není postavena na jasných základech. Vše, co jsme dělali, bylo transparentní a vše proběhlo tak, jak má," uvedl bývalý ředitel magistrátního odboru informatiky Jan Teska. Muž je jedním z pětice obžalovaných, kteří nejsou bývalými radními a kteří podle obžaloby nesprávně stanovili předpokládanou hodnotu veřejné zakázky a jednomyslně doporučili přijmout nabídku Haguess.

9:33

Od Béma až po první tresty. Hlavní momenty kauzy Opencard si můžete prohlédnout v této grafice.

 

Foto: Václav Vašků/Economia
9:30

Obžalované z TOP 09 přišel k soudu podpořit poslanec a stranický kolega Daniel Korte.

9:25

"Považuji proces za absurdní. Jsme svědky toho, jak opakovaně kolabuje kartové centrum, protože nemá nasmlouvanou podporu, která nejde vysoutěžit, protože nikdo jiný než EMS nemá zdrojové kódy. Jediná cesta je ta, kterou jsme zvolili my, a byli jsme za ni obžalováni. Proto si touto cestou nikdo jiný netroufá jít a městu neustále vznikají škody," sdělil ČTK zastupitel Václav Novotný (TOP 09).

9:19

"Je neuvěřitelné, že něco od samého začátku tak vykonstruovaného se dostalo před soud," uvedl bývalý radní pro životní prostředí Radek Lohynský (ODS).

9:17

"Myslím, že tento proces je obrazem české společnosti a predikuji obdobný vývoj do budoucnosti," řekl Svobodův exnáměstek Ivan Kabický (ODS).

Foto: Magistrát hl. m. Prahy
9:16

"Je to absurdní. Do dnešního dne není možné zadat správu dat opencard komukoliv jinému než EMS (nástupce firmy Haguess - pozn. red.). Kriminalizovat naše rozhodnutí, ač bylo jediné možné, je pro mě nepochopitelné," řekl pro ČTK zastupitel Pavel Richter (TOP 09).

9:15

Hlavní líčení kvůli velkému množství obžalovaných stále nezačalo. Zapisovatelka kontroluje na chodbě občanské průkazy účastníků řízení. Obžalovaných je celkem 15, vedle desítky radních čelí obvinění i magistrátní úředníci a další lidé.

9:14

Bývalý primátor Prahy a poslanec za ODS Bohuslav Svoboda přichází k soudu.

9:13

"Z mého pohledu je paradoxní, že kvůli Bémově kartě stojí před soudem lidi, kteří se ten problém snažili řešit. Věřím ve spravedlnost. Jsem přesvědčen, že před soudem se prokáže naše nevina," řekl ČTK zastupitel Lukáš Manhart (TOP 09).

9:10

Podle dostupných informací dnes k soudu nedorazí obžalovaný exprimátor a zastupitel Tomáš Hudeček (dříve TOP 09), a to kvůli svému pobytu v USA.

9:08

"Věřím ve spravedlnost a ve spravedlivý soudní proces, protože nejsme před rokem 89. Věřím i panu soudci," řekla médiím zastupitelka Vorlíčková (bezpartijní).

9:06

Tak vypadal happening před budovou soudu.

9:05

Obžaloba je podle Svobody účelová. "Má za cíl zlikvidovat někoho, kdo se pokusil vnést do systému v Praze nějaký řád. Někoho, kdo si dovolil vztáhnout ruku na dopravní podnik," prohlásil poslanec.

9:03

Svobodu na schodech obklopil dav novinářů. "Jsem rád, že se konečně u soudu prokáže, jak nesmyslné je obvinění mě a celé rady," řekl jim.

9:01

Detekčním rámem právě prochází obžalovaný poslanec a bývalý primátor Bohuslav Svoboda (ODS).

8:59

Dalším příchozím je obžalovaný zastupitel Václav Novotný (TOP 09).

8:55

Právě přišel i další obžalovaný exnáměstek primátora Svobody, letňanský starosta Ivan Kabický (ODS). Dorazila také bývalá radní Eva Vorlíčková.

8:54

Na místě už jsou i další obžalovaní, například exnáměstek primátora Svobody Josef Nosek, někdejší radní pro životní prostředí Radek Lohynský či současní pražští zastupitelé Lukáš Manhart a Pavel Richter.

8:48

Koncentrace elitních advokátů na soudní chodbě vzrůstá. Přišel Tomáš Sokol.

Foto: Ludvík Hradilek
8:47

Před jednací síň dorazil i advokát Tomáš Gřivna, který za exprimátora Tomáše Hudečka a bývalé radní za TOP 09 podal ústavní stížnost kvůli tomu, že hlavní líčení bude řídit soudce Alexander Sotolář.

8:45

Před soudní budovou se právě uskutečnil happening, který chtěl poukázat na to, že vinu za předražený projekt nese někdo jiný, než tvrdí obžaloba. Hlavními aktéry krátkého představení byli slepá spravedlnost, herec představující exprimátora Pavla Béma (ODS), za jehož vlády vznikl projekt Opencard, a herečka ztvárňující někdejší radní pro IT Vorlíčkovou.

8:40

Shrnutí případu, ve kterém je kvůli kartě Pražana obžalováno deset radních a dalších pět lidí, si můžete přečíst v tomto článku.

8:37

V prosinci 2014 poslal Vrchní soud v Praze na tři a půl roku do vězení bývalého ředitele odboru informatiky pražského magistrátu Ivana Seyčka. Šéf hodnoticí komise Jiří Chytil dostal 1,5roční podmíněný trest. Podle soudu Seyček omezil ve výběrovém řízení přístup ostatním zájemcům. V prosinci loňského roku kromě odsouzení bývalého ředitele odboru informatiky pražského magistrátu Ivana Seyčka vrátil pražský městský soud kauzu obviněných radních státnímu zastupitelství k došetření.

8:35

Jednání by mělo začít úderem deváté. Před soudní síň už dorazila první z obžalovaných - bývalá radní pro IT Eva Vorlíčková s advokátem Lukášem Trojanem.

8:30

Dobrý den, vítáme vás u dnešního online přenosu, ve kterém budeme sledovat první den soudu v kauze Opencard.

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 1. 9. 2015 16:16
 

Právě se děje

teď

Hotely a kempy ubytovaly v 1. čtvrtletí meziročně o 91 procent méně hostů

V hotelech, penzionech a kempech v Česku se v 1. čtvrtletí ubytovalo 282 000 lidí, meziročně o 91,1 procenta méně. Kvůli koronaviru ubylo i noclehů, a to o 88,2 procenta. Vyplývá to z dat Českého statistického úřadu (ČSÚ).

Zdroj: ČTK
před 33 minutami

Střety mezi policií a Palestinci v Jeruzalémě si vyžádaly desítky zraněných

Izraelská policie se v pondělí opět střetla u mešity Al-Aksá v Jeruzalémě s palestinskými věřícími. Podle zpravodaje agentury AFP je na místě mnoho zraněných, podle palestinských zdrojů jde o desítky lidí.

Policisté proti Palestincům podle agentury AP použili slzný plyn a zábleskové granáty. Palestinci na policisty házeli kameny a další předměty.

Podle sdělení policie Palestinci z komplexu mešity Al-Aksá házeli kameny na přilehlou silnici. Podle Palestinců strážnici do komplexu mešity hodili zábleskové granáty a desítky lidí utrpěly zranění.

Na místě je podle AFP mnoho zraněných a městem se rozléhá houkání sirén. Policie podle agentury při zásahu použila pogumované projektily.

Dnes Izrael slaví svátek Den Jeruzaléma, který připomíná obsazení východní části města Izraelem za šestidenní války v roce 1967. Izrael připojil východní Jeruzalém ke zbytku města a celé jej nyní označuje za svou metropoli. Je to v rozporu s mezinárodním právem a Palestinci stále chtějí, aby byl východní Jeruzalém hlavním městem jejich budoucího státu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Muž na Novém Zélandu pobodal nožem lidi v supermarketu, pět osob je zraněných

Pět zraněných si vyžádal dnešní útok v supermarketu ve městě Dunedin na Novém Zélandu, kde muž začal bodat lidi nožem. Uvedla to agentura AP s odvoláním na místní úřady. Policie útočníka zadržela a vzala do vazby. Mezi zraněnými jsou dva zaměstnanci obchodu. Premiérka Jacinda Ardernová uvedla, že motiv útoku zatím nebyl zjištěn, ale policie nemá žádné důkazy, svědčící o tom, že by šlo o terorismus.

Podle Ardernové bylo pět lidí převezeno do nemocnice v Dunedinu s bodnými či jinými zraněními. O jejich stavu zatím nejsou podle AP podrobnější zprávy. Očití svědci řekli místním médiím, že při útoku vypukl v obchodě chaos, lidé křičeli a utíkali k východům. Někteří zákazníci se ale pokusili útočníka zadržet.

Zdroj: ČTK
Další zprávy