reklama
 
 

Sedíme tu místo Béma a jeho party, řekl soudu exradní Nosek

Aktualizováno 1. 9. 2015 16:16
reklama
První den soudu s radními a úředníky kvůli opencard jsme sledovali v online přenosu.

Sedíme tu místo Béma a jeho party, řekl soudu exradní Nosek

reklama
16:15

Dnešní online přenos končí. Děkujeme za pozornost a přejeme vám pěkný zbytek dne.

16:10
Bohuslav Svoboda

"Pokud bude i nadále docházet k tomu, že soudy budou neustále zpochybňovat rozhodnutí volených komunálních politiků, považuji to za cestu do pekel, která zdestruuje českou demokracii," uvedl poslanec Svoboda v prohlášení, které rozeslal médiím.


Debata s Pavlem Bémem a Bohuslavem Svobodou Foto: Vojtěch Marek
16:06

Soudce Sotolář na tuto otázku vzápětí odpověděl: přerušil hlavní líčení do zítřejší deváté hodiny.

16:00

Ačkoliv je místnost 101 největší jednací síní pražského městského soudu, i v tomto prostoru s vysokými stropy a secesními štuky přestává být kvůli vysokým venkovním teplotám dýchatelno. Soudu zbývá dovyslechnout Noska a vyslechnout Lohynského, Manharta, Kabického, Svobodu a Vorlíčkovou. Není zřejmé, zda to stihne dnes, či zda budou výslechy obžalovaných pokračovat i zítra. Pravděpodobnější je druhá varianta.

15:47

Soudce vyhlásil na žádost obžalovaných pětiminutovou zdravotní pauzu.

15:46
 

Na otázku žalobkyně, kdo na jednání radních zdůvodňoval cenu zakázky, Nosek odpověděl, že si to moc nepamatuje, ale že z logiky věci zřejmě šéf IT odboru - tedy spoluobžalovaný Teska.

15:45
Twitter

K opčnímu právu O2 na opencard se už na Twitteru vyjádřil i generální ředitel společnosti O2 Tomáš Budník.

15:43
 

Nosek tvrdí, že nevěděl, že projekt opencard je předmětem šetření policie a Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže.

15:42
Dagmar Máchová

Nyní se poprvé od přednesu obžaloby dostala ke slovu státní zástupkyně Máchová. Také ona klade Noskovi otázky. Ptá se mimo jiné na to, zda znal pravidla hlavního města Prahy pro zadávání veřejných zakázek. Nosek odpovídá, že ne, protože to nebylo jeho úkolem.

15:38
 

Soudce Sotolář využívá toho, že se Nosek na rozdíl od jiných obviněných nebránil dotazům, a obžalovaného v horké soudní síni doslova griluje. Opakovaně žádá odpověď na to, zda Nosek považoval projednávanou otázku ohledně opencard za významnou a zásadní pro hlavní město. "Já vím, že to vypadá blbě, že jsme jednali jenom půl hodiny, ale pokud je na programu 60 bodů, je půl hodiny docela dost," hájí se Nosek.

15:35
 

"Prostě na to nemáme odbornost a i kdybychom ji měli, znamenalo by to vzít si ty materiály a vyhradit si půlden, den na studium," vysvětluje Nosek s tím, že tolik času nešlo jednomu materiálu vyhradit. Jako radní měl totiž řadu jiných povinností, mimo jiné "potkávat se s občany a řešit šílence".

15:25

Po dalších dotazech soudce Nosek připustil, že zkoumat věc podrobněji nebyl čas, protože příslušné materiály dostali radní v pátek a jednání bylo v úterý.

15:24
Alexander Sotolář

Soudce Sotolář se Noska opakovaně ptá, zda si ohledně opencard ověřoval informace z médií. Nosek odpovídá, že toto není v silách radních.

15:18
 

"Já jsem to nezkoumal do hloubky, šlo to mimo mě," doplnil někdejší radní pro dopravu. "Jestli opencard obecně byla špatně, nebo ne, to neposoudím," podotkl.

15:16
 

Výši ceny zakázky pro Haguess prý šéf IT odboru Teska odůvodňoval rozumně. "Nezbylo nám nic jiného, než mu věřit," řekl Nosek na dotaz soudce.

15:11

Výše škody, která by nastala po neschválení smluv tím, že by Pražané jezdili hromadnou dopravou prakticky zdarma, by se podle Noskova odhadu pohybovala v řádu 300 až 400 milionů korun.

15:02

"Sedíme tady my, kteří se tu situaci snažili napravit, a ne Pavel Bém a jeho parta," podivil se Nosek. Právě za exprimátora Béma (ODS) projekt opencard vznikl.

14:53
 

Na rozpracování materiálů má magistrát 2500 zaměstnanců, radní podle Noska nemají šanci tyto věci ověřovat. "Nikdo z nás neměl pochybnosti o tom, že po formální stránce neděláme nic nezákonného," sdělil. Nosek měl jako radní na starosti dopravu, předem prý proto zjišťoval na dopravním podniku, jaké by mělo neschválení smluv praktické důsledky. Podle něj nešlo jen o jízdenky. Tisíce studentů by se prý například nedostalo k učebnicím, protože výpadek by paralyzoval Národní technickou knihovnu.

14:50

Následuje výslech exnáměstka primátora Svobody Josefa Noska (ODS).

Radní Prahy, První zasedání po puči Foto: Ludvík Hradilek
14:44

Novotný ukončil svou výpověď a požádal soudce, aby se zbytek jednání uskutečnil v jeho nepřítomnosti. Soudce odvětil, že je to jeho právo, ale že by uvítal, aby byli všichni obžalovaní přítomni po dobu výpovědi ostatních obviněných. Novotný poté uvedl, že do konce dnešního jednání v soudní síni setrvá.

autoři: Domácí, ČTK | 1. 9. 2015 8:30

Související

    Pokračujte dál

    Hlavní zprávy

    reklama
    reklama