Další soud za opencard. Obžalovaní jsou i Svoboda a Hudeček

Radek Nohl Radek Nohl
1. 9. 2015 5:30
Před soudem stane 15 lidí včetně deseti bývalých radních. Opencard sloužící hlavně jako tramvajenka stála Prahu přes 1,7 miliardy korun. Nedávný audit řekl, že je předražená a nevýhodná.
Kvůli opencard stane před soudem dalších 15 lidí.
Kvůli opencard stane před soudem dalších 15 lidí. | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Soud se v úterý začne již potřetí zabývat případem, který se týká červené karty opencard. Oproti předešlým kauzám ale státní zástupce tentokrát napsal na seznam obžalovaných mnohem známější jména. Jde o deset bývalých radních Prahy, včetně exprimátorů Bohuslava Svobody a Tomáše Hudečka, a dalších pět lidí z magistrátu a hodnotící komise.

Městský soud v Praze začne jejich případ projednávat proto, že při podpisu dvou smluv měli politici podle žalobce neoprávněně zvýhodnit tehdejšího provozovatele karty - firmu Haguess. Další práci jí zadali bez soutěže a hlavnímu městu tak měli způsobit škodu za téměř 25 milionů korun.

Radní ale tvrdí, že tehdy nemohli postupovat jinak, a vinu odmítají. Podle žaloby jim hrozí od dvou do osmi let vězení.

Kdo je obžalován za opencard?

Tomáš Hudeček a Bohuslav Svoboda
  • Exprimátoři Tomáš Hudeček (nezávislý, dříve TOP 09) a Bohuslav Svoboda (ODS).
  • Současní pražští zastupitelé: Lukáš Manhart, Václav Novotný, Pavel Richter (všichni TOP 09) a Eva Vorlíčková (bezpartijní).
  • Bývalá radní pro školství Helena Chudomelová (TOP 09), exnáměstek primátora a letňanský starosta Ivan Kabický, další exnáměstek Josef Nosek a někdejší radní pro životní prostředí Radek Lohynský (všichni ODS).
  • Tehdejší ředitel magistrátního odboru informatiky Jan Teska, zaměstnanci magistrátu Štěpán Hladík a Veronika Pražáková a externí členové hodnotící komise David Kučera a Aleš Němeček.

Opencard pochází z éry exprimátora Pavla Béma (ODS) a celkem stála Prahu přes 1,7 miliardy korun. Nedávný audit ukázal, že je nevýhodná a předražená. Původně měla mít řadu funkcí, dnes slouží především jako tramvajenka.

Pomáhal policii, dostal podmínku

Kvůli opencard už u soudů padly opakovaně tresty. Nejpřísnější trest - 3,5 roku vězení - dostal bývalý ředitel magistrátního odboru informatiky Ivan Seyček. Šéf hodnotící komise Jiří Chytil dostal 1,5letou podmínku. Další úředníci Miroslav Čadský, Zdeněk Jánský a Ladislav Kendík byli zproštěni obžaloby. 

Tresty jsou pravomocné, přestože odsouzení podali dovolání k Nejvyššímu soudu. Jeho rozhodnutí zatím podle informací online deníku Aktuálně.cz ještě nepadlo.

Jiří Chytil se navíc stal v kauze zvláštní postavou. Napřed pomáhal vyšetřovatelům coby utajený svědek zejména s rozkrýváním politického pozadí zakázky. Jenže když z kauzy odešel původní vyšetřovatel, byl Chytil s dalšími úředník obviněn.

"Tak jsem jim věřil a pomáhal. A vše vysvětloval, jak požadovali. Jenže najednou mi sdělili, že musím být obviněn," prohlásil Chytil v dřívějším rozhovoru pro web Hospodářských novin.

Pražská vrchní žalobkyně Lenka Bradáčová navíc řekla, že policisté s ním už na začátku nehráli férově: měli ho rovnou upozornit, že může skončit u soudu. A zároveň, že má šanci na nižší trest, když bude spolupracovat. "Kdo se podílel na spáchání trestného činu, nemůže být ve věci pouze svědkem. To vylučuje trestní řád," uvedla Bradáčová.

Další tresty za opencard

Nepravomocně byli podle nejnovějšího zjištění deníku Aktuálně.cz odsouzeni také bývalí manažeři pražského dopravního podniku Tomáš Petana a Jan Suntych.

Obžaloba je viní z toho, že v letech 2007 a 2008 připravili nevýhodné smlouvy s firmou Haguess na IT služby spojené s opencard. Petana odešel od Obvodního soudu pro Prahu 9 letos v březnu s 30měsíční podmínkou, Suntych dostal dvouletou podmínku.

Tento případ ale ještě neskončil. "Proti tomu bylo podáno odvolání všemi účastníky a věc bude rozhodovat Městský soud v Praze. Spis na náš soud dorazil koncem července. Termín zatím stanoven není," uvedla mluvčí městského soudu Markéta Puci.

Kauzou Opencard se zabývali také poslanci. Členové parlamentní komise nakonec rozhodli, že podají další dvě trestní oznámení. Jedno míří na policii a její detektivy, kteří kauzu vyšetřovali, a druhé na státní zástupkyni Dagmar Máchovou z Městského státního zastupitelství v Praze, která na práci policistů dohlížela.

Poslanci je podezírají ze zneužití pravomoci úřední osoby. Jinými slovy: že kauzu nevyšetřovali důkladně. Předseda komise Bronislav Schwarz řekl, že se chytila malá ryba a velká uplavala.

 

Právě se děje

Další zprávy