reklama
 
 

Zrychlíme přeměnu přejezdů, slibuje Ťok po tragédii

Aktualizováno 23. 7. 2015 0:30
reklama
Situaci kolem nehody pendolina s kamionem, která se stala ve Studénce, jsme sledovali online.

Zrychlíme přeměnu přejezdů, slibuje Ťok po tragédii

reklama
00:29
Aktuálně.cz

Milí čtenáři, pro dnešek končíme online reportáž o nehodě pendolina ve Studénce. Další informace přineseme v našem zpravodajství.

22:15

Ve 21:25 byla v místě nehody zprůjezdněna jedna kolej, do půlnoci železničáři uvolní ještě jednu. Další dvě zatím zůstanou neprůjezdné.

19:54

Dva pacienti s nejtěžšími poraněními byli operováni, jsou v umělém spánku. "Proběhlo tam zajištění základních životních funkcí a další výkony," řekl Feltl. Pacientům je podle něj zajištěna nejlepší péče, jsou neustále monitorováni, ale prognóza je "krajně nejistá". Nemocnice je pro případ potřeby připravena poskytnout psychologickou pomoc i příbuzným hospitalizovaných.

19:53

Ředitel nemocnice David Feltl upřesnil, že z pěti hospitalizovaných je jeden se zlomeninou v nemocnici spíše na pozorování. "Čtyři pacienti jsou ve vážném stavu, z toho dva v kritickém. Jsou to ve třech případech takzvaná polytraumata čili mnohoorgánová postižení - zhmoždění mozku, plic, krvácení do dutiny břišní, natržení různých orgánů, takže velmi závažná poranění, včetně amputací končetin," uvedl Felt. Podotkl, že čtvrtý vážně zraněný pacient má komplikovanou zlomeninu, ale v jeho případě jsou lékaři optimističtí.

19:52

Premiér Bohuslav Sobotka dnes v doprovodu ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka navštívil po výjezdním zasedání vlády Fakultní nemocnici Ostrava, která se stará o pět pacientů po dnešní srážce Pendolina s kamionem ve Studénce na Novojičínsku. "Jsem velmi rád, že systém zdravotní péče zafungoval velmi dobře, velmi urgentně. Jsem rád, že fakultní nemocnice velmi pružně vyčlenila lůžka pro tyto pacienty. Přijel jsem se ujistit, jestli se jim dostává veškeré dostupné zdravotní péče. Jsem rád, že ta péče a pozornost je tady ve fakultní nemocnici na velmi vysoké úrovni," uvedl Sobotka.

"Stav těch pacientů je samozřejmě vážný, nicméně lékaři a zdravotní personál pro ně udělal všechno, co udělat mohl. Zbývá doufat, že se jejich stav bude zlepšovat," řekl Němeček.

19:44

Během večera nebo noci by měl být vlak odtažen do Bohumína, dodal mluvčí Drážní inspekce.

19:40

Celková škoda byla nově odhadnuta na 157 700 000 Kč, přičemž byla navýšena škoda na vlaku z původních 80 miliónů na 150 miliónů. Ani tato suma však nemusí být konečná, uvedl mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal.

19:22

"U toho přejezdu je kamera a je z ní vidět, že ještě před tím kamionem, když blikala červená, projela ještě dvě auta. Není to tedy jednotlivá záležitost, že někdo udělal zkrat nebo chybu. Proto zásadní věc je: Prosím, dodržujete předpisy." řekl v Interview ČT24 ministr dopravy Dan Ťok s tím, že kdyby měl řidič duchapřítomnost, měl dupnout na plyn a projet ty závory.

"Máme dlouhodobě na Správě železniční dopravní cesty program na přeměnu těchto přímých křížení na mimoúrovňové křížení, ale musíme si uvědomit, že takových přejezdů jsou tisíce, možná desetitisíce, investovali jsme v posledních letech něco kolem dvou miliard, ale jde to pomalu. Tato nehoda nás posune v té snaze rychleji dopředu.“ dodal Ťok.

Ťok Ťok | Foto: DVTV
19:15

Vyšetřování na nádraží, kde na druhém nástupišti stojí havarovaná souprava pendolina, mezitím pokračuje. S vagony se od nehody nehýbalo a zatímco silnice už je průjezdná, trať zůstává uzavřena.

19:10

Policisté a hasiči dokončili odklízení místa nehody. Přejezd, na kterém pendolino smetlo polský kamion, byl právě otevřen. Nyní po trase uzavírek projíždí vozidlo silničářů a sbírá dopravní značení. Že je přejezd frekventovaný, je znát. Chvíli po otevření po něm projíždí asi desítka aut za minutu, hlásí zpravodajka Aktuálně.cz.

18:55
Aktuálně.cz

"Ve Studénce to politici zvládli, jediné uklouznutí zaznamenal Milan Chovanec, když v emocích na místě prohlásil, že by řidič kamionu, pravděpodobný viník katastrofy, měl být vzat do vazby. Velmi uspěchaný výrok; o vazbě se rozhoduje na trase státní zástupce-soudce a ministr vnitra do toho nemá co mluvit."  píše ve svém komentáři Jan Lipold.

Více čtěte zde - Neštěstí ve Studénce: Je čas bránit se kamionům, vážně

Ikony - Jan Lipold Foto: Tomáš Kunc
18:48

Celkem se zranilo 18 lidí. Kromě 12 lidí z vlaku se později přihlásilo 6 lidí, kteří necestovali ve vlaku. Jde například o lidi, kteří se pohybovali na nástupištích a zasáhly je kameny či trosky z nákladního auta.

Havárie Pendolina ve Studénce Foto: Ludvík Hradilek
18:41

Řidič nákladního vozu je ještě v péči lékařů. Policisté zveřejnili, že řídil střízlivý, řekla mluvčí moravskoslezské policie Gabriela Holčáková.

18:31
Twitter

Pojišťovna Generali zveřejnila linku, kam mohou poškození hlásit škodu.

18:11

Materiální škody po dnešní srážce vlaku s kamionem dosahují téměř 160 milionů korun, z toho 150 milionů korun jsou na vlaku. Výši škod upřesnil mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal.

18:08

Příbuzní obětí dostanou od Českých drah zálohu odškodného v minimální výši 21 tisíc eur (téměř 570 tisíc korun). V případě zraněných částka stanovena není, bude ale přiměřená.

17:58

Policisté již znají totožnost dvou zemřelých osob nehody ve Studénce. Jde o 49letého muže z Moravskoslezského kraje a 39letého muže z Karlovarského kraje. Tragickou událost sdělili blízkým policejní krizoví interventi.

Havárie Pendolina ve Studénce Foto: Ludvík Hradilek
17:40

Všichni poškození, kteří utrpěli škody na zdraví a na majetku v souvislosti s tragickou nehodou na železničním přejezdu ve Studénce, je mohou hlásit pojišťovně Generali.

17:18
Železnice

Vlaky na trati mezi Ostravou a Prahou, Brnem nebo Břeclaví mají zpoždění mezi 30 minutami až hodinou a půl. V poškozeném úseku mezi Hranicemi na Moravě a Ostravou nejedou vůbec, cestující si musí přesednout do autobusů.

16:29
Aktuálně.cz

Jak vznikají velké tragédie na železnici? Zjistěte to v PŘEHLEDNÉ GRAFICE.

autoři: Domácí, Radek Nohl, Tereza Krobová, Barbora Roubalová | 22. 7. 2015 8:51

Související

    Pokračujte dál

    Hlavní zprávy

    reklama
    reklama