Nehoda pendolina: Na trati do Ostravy uvízla celá vláda

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
Aktualizováno 22. 7. 2015 13:04
Kabinet Bohuslava Sobotky cestoval na první výjezdní zasedání v regionech. Část ministrů odjela na místo nehody do Studénky, další politici jeli dál v autobusech.
Foto: ČTK

Praha – Středeční ranní srážka pendolina a kamionu u Studénky na Novojičínsku ovlivnila i první výjezdní zasedání vlády. Kabinet na něj mířil do Ostravy a ministři museli kvůli uzavřené trati narychlo měnit program.

Premiér Bohuslav Sobotka a ministři dopravy, zdravotnictví a vnitra vyjeli přímo na místo nehody. "Nelze toto místo tragédie minout bez povšimnutí,“ uvedl ministr vnitra Milan Chovanec. Vláda chce podle něj vyjádřit lítost obětem i poděkovat záchranářům, kteří na místě pracují.

"Děkuji záchranářům za jejich rychlý a profesionální zásah a vyjadřuji soustrast všem obětem této tragické nehody," dodal premiér Sobotka.

"Nehoda ve Studénce je velké neštěstí. Vyjadřuji soustrast a velkou lítost," uvedl dopoledne ministr dopravy Dan Ťok. Dosud záchranáři potvrdili dva mrtvé.

Zbývající ministři dojeli do Hranic na Moravě a odtud pokračovali autobusem do Ostravy. Dopolední začátek jednání kabinetu se kvůli nehodě o hodinu odložil a ministři ho zahájili minutou ticha. Odpoledne měli ministři zamířit do Národního superpočítačového centra a Výzkumného energetického centra ostravské univerzity, vzhledem k tragické události ale návštěvu zrušili.

Ministr zemědělství Marian Jurečka se už na sociálních sítích stihl podivit nad tím, jak k nehodě došlo. Řidič kamionu uvízl na přejezdu ve chvíli, kdy svítila výstražná signalizace, a místo aby prorazil závory, z auta utekl.

Babiš jel dřív

Do Ostravy vlakem nedojel ani vicepremiér Andrej Babiš, který vyjel z Prahy dřív než kolegové, aby s ministrem životního prostředí Richardem Brabcem stihl jednání o ostravských brownfieldech. Když zjistil, že se trať uzavírá, nechal si do Hranic na Moravě zavolat automobil z Valašského Meziříčí, kde sídlí chemička DEZA - jedna z firem z Babišova koncernu Agrofert. "Už jsme v Ostravě,“ napsal Babiš kolem půl desáté dopoledne.

Vláda chce v moravskoslezské metropoli řešit několik regionálních problémů – výstavbu nové průmyslové zóny poblíž Karviné, infrastrukturu, znečištění nebo dřívější odchody horníků do penze. Naplánováno je také setkání s radou Moravskoslezského kraje, se zástupci krajské tripartity nebo primátory statutárních měst.

Během necelého roku jde už o druhou tragédií, při níž se poblíž nacházeli členové vlády. Když loni v říjnu schizofrenička Barbora O. pobodala několik studentů střední školy ve Žďáru nad Sázavou, byl právě ve městě na návštěvě premiér Sobotka. Kvůli tragédii ale svůj program zrušil a odjel. Později se spekulovalo o tom, zda neměl raději na místě vyjádřit podporu pozůstalým.

 

Právě se děje

Další zprávy