On-line: Petříček ocenil Albrightovou a další osobnosti za zásluhy v diplomacii

Živě
Česká republika si připomíná dvacet let od vstupu do Severoatlantické aliance. Na Pražský hrad dorazili přední ústavní činitelé i zástupci spojeneckých zemí včetně prezidentů Slovenska, Polska a Maďarska. Na stejném místě se konala bezpečnostní konference a na galavečeru v Černínském paláci byly prvně uděleny medaile za zásluhy o diplomacii. Na Hradčanském náměstí se veřejnosti předvedli vojáci i s technikou. Události a akce spojené s oslavami výročí vstupu do NATO sledujeme v online reportáži.
Video: ČTK
Živě
Aktualizovat reportáž
21:00

Z redakce Aktuálně.cz se s Vámi pro dnešek loučíme.

20:15

Mezi oceněné patří i bývalý generální tajemník NATO Javier Solana. Ten medaili převezme z rukou českého velvyslance v Madridu Ivana Jančárka.

20:11

"Alianci tvoříme, abychom bránili sebe a svoje spojence proti napadení, ať už hrozí odkudkoli," poznamenal premiér Andrej Babiš v Černínském paláci.

20:10

Petříček v Černínském paláci potvrdil, že vstup do NATO zůstává jedním z nejzásadnějších kroků v historii samostatné České republiky. Dále podotkl, že pouze deset let po pádu komunismu se podařilo integrovat střední Evropu do nejdůležitější bezpečnostní aliance.

20:00

Za zásluhy o diplomacii získali ocenění Albrightová, Vondra nebo Schwarzenberg.

19:52

Petříček ocenil také bývalé ministry obrany a představitele české armády. Nechyběl mezi nimi ani exministr Alexandr Vondra.

Petříček předal vyznamenání i Alexandru Vondrovi
Petříček předal vyznamenání i Alexandru Vondrovi | Foto: ČTK
19:48

Ministr zahraničí Petříček ocenil Madeleine Albrightovou za její úspěchy v diplomacii.

Ministr zahraničí Tomáš Petříček předal vyznamenání Madeleine Albrightové.
Ministr zahraničí Tomáš Petříček předal vyznamenání Madeleine Albrightové. | Foto: ČTK
19:25

Ministr zahraniční Tomáš Petříček ocenil u příležitosti výročí vstupu České republiky do NATO například bývalou ministryni zahraničí USA Madeleine Albrightovou nebo někdejšího generálního tajemníka NATO George Robertson.

19:10

Na pražském Klárově mezitím odpoledne proběhla poklidná demonstrace proti NATO pořádaná iniciativou Ne základnám!. Její průběh sledujte v reportáži.

18:42

V Černínském paláci začal galavečer ke vstupu ČR do NATO před 20 lety.  Ministr zahraničí Tomáš Petříček předá čtrnácti lidem medaili za zásluhy o diplomacii.

18:29

Na pražském Klárově proti členství ČR v NATO protestovalo několik desítek lidí. Demonstraci organizoval spolek Ne základnám. Někteří požadovali vystoupení Česka z aliance.

18:15

K výročí členství ČR v NATO namluvil pražský primátor Zdeněk Hřib zdravici, která dnes v češtině a v angličtině zní v metru čtyřikrát za hodinu. 

16:06

Ministr zahraničí Tomáš Petříček zdůraznil důležitost členství v NATO. 

16:04

Armáda při příležitosti 20. výročí vstupu Česka do NATO představila v úterý na Hradčanském náměstí svou vojenskou techniku. Návštěvníci si tak mohou až do 18 hodin prohlédnout například kolový obrněný transportér Pandur, lehká obrněná vozidla Dingo a Iveco, bojové vozidlo Humvee nebo protiletadlový raketový komplet RBS-70. 

15:52

Nahlédněme s námi do historie misí české armády, které významně zvyšují úroveň našeho vojska.

15:46

"Rusko je problém zvladatelný, Rusko je jako bouřka, ale Čína je změna klimatického prostředí," varoval Šedivý. 

15:42

"Bez USA nemůže NATO existovat," zdůraznil stálý představitel Česka při NATO Jiří Šedivý. 

15:34

"NATO by mělo být jakýmsi garantem hodnot," řekl stálý představitel Česka při NATO Jiří Šedivý. 

15:29

"Potřebujeme více vojáků a více výbavy, abychom se ubránili. Potřebujeme ale taky mentální odolnost," řekl bývalý státní tajemník Ministerstva obrany SR Rastislav Káčer.

"Rusové se vracejí," dodal Káčer s tím, že s jedná o hybridní hrozbu a zdůraznil nebezpečí hybridní války. "A my tomu přihlížíme," dodal. 

15:24

"Soudržnost je naše nejefektivnější odstrašení," prohlásil bývalý ředitel amerických sil v Evropě Ben Hodges.

15:23

Výročí vstupu do NATO připomíná i ministerstvo kultury. 

15:20

Bývalý generální tajemník Severoatlantické aliance George Robertson dnes kritizoval evropské členy NATO včetně Česka, kteří neplní požadavek na obranné výdaje ve výši alespoň dvou procent HDP. Evropa v minulosti podléhala sebeuspokojení a přesvědčení, že jí Spojené státy vždy pomohou, uvedl na Pražském hradě na konferenci k 20. výročí českého vstupu do NATO.

"Tato země, stejně jako ostatní, neplní přísliby, které byly učiněny. Český rozpočet na obranu se sice zvyšuje, ale ještě pořád to bude trvat, než se podaří splnit ten dohodnutý základní cíl dvou procent HDP. Nynějších 1,04 procenta je při vší ústě a také s velkým politováním žalostné," řekl Robertson.

15:18

"Myslím, že během deseti let může dojít k válce s Čínou. Ale doufám, že se pletu," řekl bývalý ředitel amerických sil v Evropě Ben Hodges. Zároveň zdůraznil důležitost Německa v NATO.

15:21

"Rusko celá století respektuje pouze sílu," upozornil na ruskou agresi bývalý velitel amerických sil Ben Hodges.

15:17

Bývalý ředitel amerických sil v Evropě Ben Hodges řekl, že mezi největší bezpečnostní hrozby patří jednoznačně terorismus. "Aliance se musí věnovat hrozbám, které přicházejí z Ruska a Číny," dodal důrazně.

15:11

Poslanci TOP 09 navrhnou generála Pavla na vyznamenání Řádem bílého lva, řekli dnes při 20. výročí vstupu do NATO. Sněmovna návrh projedná v červnu.

15:10

Podívejte se na projev prezidenta Miloše Zemana k 20. výročí vstupu České republiky, Polska a Maďarska do NATO.

Zeman kritizoval Trumpovu administrativu: S teroristy z Tálibánu se nevyjednává

2:38
Prezident Miloš Zeman při výročí 20 let Česka v NATO kritizoval vyjednávání USA s hnutím Tálibán o podobě vlády v Afghánistánu. | Video: ČTK
15:06

"Česká republika, Maďarsko, Polsko a Slovensko se staly členy NATO, protože vnímaly NATO jako rodinu, do které patří. A skutečně do ní patříte," řekla ke členství v NATO Rose Gottemoellerová.

15:04

Zástupkyně generálního tajemníka NATO Rose Gottemoellerová při svém projevu. 

14:53

Zástupkyně generálního tajemníka NATO Rose Gottemoellerová zdůraznila, že každá země v Alianci je svobodnou zemí. "Nikdo nemá právo Vás o toto právo připravit," řekla.

14:51

"Rusko se stalo obrovským problémem," upozornila zástupkyně generálního tajemníka NATO Rose Gottemoellerová s tím, že ruské rakety by mohly bez problému odstřelovat i Prahu. 

14:18

Na Pražský hrad dorazila i ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková. "Velmi ráda jsem se připojila k dnešním oslavám, které toto významné výročí připomněly," komentovala Nováková. 

14:16

Zahraniční mise české armády. 

14:15

Výročí vstupu do NATO připomíná i Český statistický úřad. V Česku bylo v loňském roce 25 105 vojáků z povolání. 

14:09 Prezident Miloš Zeman na archivním snímku z roku 2019

Prezident Miloš Zeman při oslavách 20. výročí vstupu Česka, Polska a Maďarska do NATO jako jediná z přítomných hlav států na Pražském hradě nehovořil o potřebě kolektivní bezpečnosti, demokracie a sdílení hodnot. Svůj krátký projev věnoval výlučně boji proti terorismu, a hlavně operaci v Afghánistánu.

14:05

Velvyslanec Dánského království Ole Frijs-Madsen poblahopřál Česku k dvaceti letem v NATO. 

14:01

Na Pražský hrad zavítal i generál Petr Pavel. 

13:51

Ministr obrany Lubomír Metnar hovořil na Hradčanském náměstí, kde si lidé mohou prohlédnout vojenskou techniku. 

13:50

Bývalá americká ministryně zahraničí Madeleine Albrightová a šéf Senátu Jaroslav Kubera. 

13:49

Ministr zahraničí Tomáš Petříček ve svém projevu zdůraznil, že Česko patří mezi nejbezpečnější země na světě. 

13:35

Bývalá ministryně obrany Karla Šlechtová uvedla, že NATO je jediná záruka kolektivní bezpečnosti.

12:53

Maďarský prezident Áder k dotazu na hrozbu ze strany Ruska uvedl, že Maďarsko zavedlo protiruské sankce, účastní se vzdušné obrany v Pobaltí a že v zájmu Maďarska také je, aby byl zachován dialog s Ruskem. 

12:48 Prezident Miloš Zeman na archivním snímku z roku 2019

"Ten, kdo má strach z provokací, tím prozrazuje jen svoji slabost," odpověděl Zeman na dotaz, jestli vnímá Putina jako hrozbu. 

12:47

"Cílem Ruska je rozbít jednotu NATO," řekl slovenský prezident Kiska a dodal: "Z čeho má Rusko strach je naše jednota síla."

12:45

"To je pouze demonstrace ruské síly," řekl Duda k útoku na Skripala ve Velké Británii a dodal, že Rusko vydává vysoké výdaje na výzvědné operace. 

12:44

"Přestaneme-li reagovat, za chvíli budeme mít ruské letadla nad Prahou," řekl polský prezident Duda na dotaz, jestli je podle něj Putin hrozbou a zmínil i nebezpečí fake news a kyber útoky. 

12:39 Prezident Miloš Zeman na archivním snímku z roku 2019

Miloš Zeman připomněl, že v době, kdy byl premiérem, tak Česko vydávalo na obranu dvě procenta HDP.

Zeman zároveň vzpomínal na své pocity při vstupu České republiky do NATO. Připomněl události z roku 1968, kdy podle něj existovala naděje na změnu. "O to brutálnější bylo její potlačení, o to větší bylo zklamání," řekl Zeman. Bylo to podle něj i zklamání z tehdejších československých elit, které kapitulovaly nejenom v Moskvě ale i později. Zeman řekl, že když vstupoval v Bruselu do zasedací síně NATO, pomyslel si, že podobné události se už opakovat nebudou. "Nejenom ta agrese vůči našemu státu, ale i ta kapitulace. Že už nebude příležitost pro domácí kolaboranty, aby zradili," dodal.

12:37 Český premiér Andrej Babiš

Ve Španělském sále pronesl projev i premiér Andrej Babiš. 

12:29

"Nikdo nikdy ani jedním slovem nezpochybnil to, že evropská bezpečnost musí být budována jako součást Severoatlantické aliance" zhodnotil slovenský prezident Kiska diskuzi o členství v NATO.

12:23

"Nechci bratrskou pomoc z roku 68, ale partnerství, které dává záruku pro naši zemi," píše místopředseda lidovců Marian Jurečka. 

12:18 Prezident Miloš Zeman na archivním snímku z roku 2019

"Hledejme moderní bojové systémy," řekl Zeman a zdůraznil význam dronů v armádě. 

12:14 Prezident Miloš Zeman na archivním snímku z roku 2019

Tohle už se nesmí opakovat, vzpomněl si tehdejší premiér Miloš Zeman v roce 1999 při vstupu do NATO na zmařené naděje pražského jara. "Už nebude příležitost pro domácí kolaboranty, aby zradili," pomyslel si tehdy podle mluvčího Jiřího Ovčáčka.

12:11

Pohled do Španělského sálu. 

12:06

Bývalý premiér Petr Nečas sedí v poslední řadě. 

12:00 Prezident Miloš Zeman na archivním snímku z roku 2019

Na webu Pražské hradu je přepis projevu prezidenta Miloše Zemana k výročí 20 let od vstupu Česka do NATO.

11:56

Ruská hrozba je podle místopředsedy lidovců Mariana Jurečky tématem, které dnes mělo zaznít i z úst prezidenta Miloše Zemana.

11:58

Rusko, nestabilita na středním východě nebo kyber útoky, shrnula  zástupkyně tajemníka NATO Rose Gottemoellerová nynější hrozby a dodala, že země by nebyly schopny se těmto hrozbám bránit samy. 

11:56

"Všichni máme prospěch ze základního závazku NATO," řekla zástupkyně tajemníka NATO Rose Gottemoellerová a dodala, že země V4 jsou v NATO velmi silné. 

11:52

"Silnější Evropa bude nejlepší argumenty pro ty, kteří se snaží podkopat její důležitost," řekl Kiska a dodal: "To, že dnes žijeme v míru, že jsme úspěšné a prosperující země, je důsledkem toho, že jsme takové rozhodnutí přijali."

"Nenechme se zmýlit těmi, kdo křičí, že nejsme ani Západ ani Východ, že máme být mostem, který spojuje. Pravda je taková, že to, jak se dnes máme, je výsledkem našeho suveréního rozhodnutí patřit mezi svobodné, demokratické, prosperující a bezpečné země," dodal. 

11:52

NATO staví na důvěře. A to nejen mezi státy, ale i mezi lidmi, píše senátor Pavel Fischer.

11:50

"Obrana je o důvěře občanů, že je dokážeme ochránit. A to nedokážeme nikdy tím, že bude zpochybňovat naše členství v NATO nebo EU," řekl Kiska. Kiska zároveň zdůraznil nebezpečí fake news. 

11:49

Slovenský prezident Andrej Kiska řekl, že vstup Česka, Polska a Maďarska pomohlo i Slovensku se vstupem do NATO. "Není náhoda, že členské státy NATO jsou prosperující země," řekl Kiska. "Jasně jsme ukázali kam patříme a jaké jsou naše hodnoty," dodal Kiska k členství Slovenska v NATO. 

11:47

Vstup do NATO posílil naši bezpečnost a pevně nás přimkl k západu, píše šéf TOP 09 Jiří Pospíšil.

11:45

"Přáli bychom si vybudovat armádu, která bude mít respekt," řekl Duda. 

Duda využil příležitosti a zopakoval současnou mantru polské zahraniční politiky: jedinou opravdovou bezpečnostní zárukou pro Polsko je trvalá přítomnost amerických vojáků na polském území.

11:44

Duda řekl, že i Polsko chce na obranu vydávat více financí. "Polská společnost chápe, že je top nezbytné," dodal. 

11:36

"Vrátily se staré imperiální snahy Ruska," řekl polský prezident Andrzej Duda a připomněl události na Krymu. "Proto si ceníme přítomnosti spojeneckých vojsk," dodal. Duda také připomněl napadení Polska v roce 1939, kdy mu fakticky žádná země nepřišla na pomoc. 

11:29

"Obavy našich přátel jsou i našimi obavami," připomněl Áder Kiskův výrok a řekl, že by to sám neřekl lépe. Áder poděkoval Zemanovi za to, že konferenci hostí a ocenil i architekturu Hradu. 

11:27

"Dokázali, že nejsme někým,k do alianci využívá, ale že jsme někým, kdo do ní také přispívá," řekl maďarský prezident Áder. 

11:26

Maďarský prezident János Áder připomněl, že 85 procent Maďarů hlasovalo pro vstup do NATO. "Lidé pochopili, že nám osud dal šanci, kterou by byla velká chyba propásnout," dodal. 

11:22 Prezident Miloš Zeman na archivním snímku z roku 2019

"S teroristy se nevyjednává, s teroristy se bojuje," prohlásil Zeman na začátku i na konci svého projevu.

11:21 Český premiér Andrej Babiš

"Bez potřebných investic nemůže armáda plnit svoji funkci na 100 procent," řekl Babiš a zdůraznil, že výdaje na obranu i nadále porostou. 

11:20 Český premiér Andrej Babiš

Členství v Severoatlantické alianci je v existenčním zájmu Česka, země této velikosti se sama neubrání řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Vyzval také alianci, aby se ještě víc než nyní zaměřila na boj proti mezinárodnímu terorismu, který považuje za hlavní hrozbu.

"Jsme hrdi na naše vojáky, kteří slouží v zahraničních misích," řekl Babiš a opět připomněl 14 vojáků, kteří padli na misi v Afghánistánu. Zároveň řekl, že NATO mělo být důraznějších v bojích proti tzv. Islámskému státu. 

11:19 Český premiér Andrej Babiš

"Členství dalo naši bezpečnosti novou perspektivu," řekl úvodem projevu premiér Andrej Babiš a připomněl, že členství nám nejen mnoho dává, ale zavazuje nás. 

11:16

Podle předsedy Radka Vondráčka není nejdůležitější výše výdajů na obranu, ale koncepce vydávaných peněz. "Autentická solidarita," zhodnotil Vondráček členství v NATO. 

11:11

"NATO je pro nás zárukou bezpečí," zdůraznil šéf Senátu Jaroslav Kubera úvodem svého projevu. Zároveň řekl, že v případě NATO není možné, aby odešla Británie, jako z EU. 

11:09 Prezident Miloš Zeman na archivním snímku z roku 2019

Prezident Zeman kritizoval jednání s Tálibánem, která vedou USA v Kataru. "My Češi jsme poněkud citliví, když se jedná o nás bez nás," řekl s tím, že v jednáních není přítomna afghánská vláda. Jednáními s teroristy bychom se podle prezidenta zpronevěřili památce vojáků, kteří v rámci operací NATO padli v Afghánistánu. Jinak se k našem členství v NATO vůbec nevyjádřil.

11:07 Prezident Miloš Zeman na archivním snímku z roku 2019

Prezident Miloš Zeman úvodem pozdravil prezidenty V4. "Z války v Afghánistánu je mnoho lidí unaveno," řekl Zeman a připomněl svůj starý výrok: "S teroristy se nevyjednává, s teroristy se bojuje". 

11:02

Konferenci "Naše bezpečnost není samozřejmost" zahájila ve Španělském sále moderátorka České televize Daniela Písařovicová. 

10:59 Prezident Miloš Zeman na archivním snímku z roku 2019

Do Španělského sálu vstoupil prezident Miloš Zeman.

V první řadě sedí vedle Madeleine Albrightové i bývalá první dáma Dagmar Havlová.

V první řadě sedí i slovenský, maďarský a polský prezident. 

10:51

"Navzdory pochybovačům považuji NATO za záruku naší bezpečnosti. Beru to jako výběr mezi Západem a Východem. Ostatně před 20 lety to byl i názor současného prezidenta. Kéž mu vydrží¨," napsal předseda STAN Petr Gazdík na Twitter. 

10:48

Na konferenci vystoupila i bývalá americká ministryně zahraničí Madeleine Albrightová. Ve svém projevu také uvedla, že rozšíření NATO o země střední Evropy bylo napravením historické křivdy. NATO je podle ní nejen vojenskou, ale i politickou aliancí, která si klade za cíl hájit svobodu a demokracii a stojí na svobodě jednotlivce a na právním státu.

10:44 Prezident Miloš Zeman na archivním snímku z roku 2019

Miloš Zeman při objetí se slovenským prezidentem Andrejem Kiskou. 

10:42

Členství v NATO kladně hodnotí i ministerstvo spravedlnosti v čele s Janem Kněžínkem. 

10:39

Dvacáté výročí vstupu do NATO připomíná i Paměť národa. 

10:36

Ministr obrany Lubomír Metnar při projevu na konferenci. 

10:30

Někdejší premiér a neúspěšný prezidentský kandidát Mirek Topolánek se konference ve Španělském sále neúčastní. 

10:24

Viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR  Radek Špicar řekl, že největším problémem české armády není nedostatek financí, ale legislativa. 

10:22

Poslankyně za ODS Jana Černochová označila vstup Česka do NATO za nejvýznamnější událost po roce 1989. 

10:19

Ministr obrany Lubomír Metnar v projevu na konferenci zdůraznil, že právě NATO posílilo vnější bezpečnost České republiky. 

10:15

Rozhovor obsahuje nejméně tři zásadní omyly a dezinterpretace. Všechny tři se naopak plně kryjí s mocenskými zájmy a interpretacemi Ruska.

10:13

Obrněný transportér Pandur, lehká obrněná vozidla Dingo a Iveco nebo bojové vozidlo Humvee si mohou návštěvníci prohlédnout u příležitosti oslav 20. výročí vstupu Česka do NATO na pražském Hradčanském náměstí. Vojenská technika bude veřejnosti přístupná do 18:00. Výstavu zahájil ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) a náčelník Generálního štábu Aleš Opata.

10:10

Madeleine Albrightová při projevu. 

10:07

Na konferenci promluvil i bývalý velvyslanec v USA Alexandr Vondra. Podle něj bylo rozšíření NATO akce za účelem "stabilizace střední a východní Evropy". 

10:04

"NATO jako jistota. Jako konzervativní hodnota v měnícím se světě. Jako organizace, která svou filozofií, zaměřením a vahou je schopna odolat politické dynamice v jednotlivých členských státech - na rozdíl od mnoha jiných mezinárodních uskupení," píše místopředseda STAN Vít Rakušan.

9:57

Vstup Česka do NATO připomíná ve videu i TOP 09. 

9:54

"Naše země nikdy neměla tak silné bezpečnostní garance jako když jsme v NATO. Česko je jednou z nejbezpečnějších zemí na světě," zdůraznil Hamáček ve svém projevu. 

9:51

Nová bojová vozidla pěchoty, jejichž nákup připravuje české ministerstvo obrany, dojela - byť symbolicky - na úterní oslavu 20. výročí vstupu Česka, Maďarska a Polska na Pražském hradě. Jeden z uchazečů, americký General Dynamics, byl sponzorem konference a o nákupu za 53 miliard korun hovořil v úvodním projevu i ministr obrany Lubomír Metnar.

9:45

Pavel Fischer připomíná, že před rokem 1989 dávalo Československo na obranu mnohonásobně více než dnes. 

9:44

Jako součást NATO Česká republika společně rozhoduje, nikdo jí nic nediktuje, řekl dnes vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD).

"Žádný stát si s nimi sám neporadí, proto musíme spolupracovat, proto je naše členství v alianci tak důležité," konstatoval. Jako ministr vnitra zdůraznil, že Česko patří mezi nejbezpečnější země, a i díky členství v alianci. Země podle něj nikdy neměla tak silné bezpečnostní garance jako nyní.

9:43

Výročí vstupu do NATO připomíná i dopravní podnik vlaječkami na tramvajích. V metru vstup do NATO připomíná hlášení namluvené primátorem Prahy Zdeňkem Hřibem. 

9:37

Šéf hnutí SPD Tomio Okamura členství Česka v NATO kritizuje. "Podporujeme užší obranou spolupráci států V4. Hnutí SPD naprosto odmítá vznik armády EU. Česká republika se nesmí vzdát práva na vlastní ozbrojené síly podřízené velení prezidenta republiky," píše. 

Říkáme NE armádě EU a ANO referendu o našem členství v NATO. Česká republika vstoupila do Severoatlantické aliance (NATO) v roce 1999. Bohužel od našeho vstupu do NATO se aliance nechovala pouze jako obranné společenství států, ale vedla také agresivní vojenské akce v rozporu s mezinárodním právem. Především je třeba zmínit agresi proti Jugoslávii v březnu 1999. Hnutí SPD prosazuje právo občanů rozhodovat v referendu o členství ve vojenských aliancích. Podporujeme užší obranou spolupráci států V4. Hnutí SPD naprosto odmítá vznik armády EU. Česká republika se nesmí vzdát práva na vlastní ozbrojené síly podřízené velení prezidenta republiky. Bez vlastních ozbrojených sil není suverenity země. Česká armáda musí změnit koncepci a budovat schopnosti pro obranu hranic své země, a ne pro zahraniční intervence. SPD prosazuje stažení české armády z bojové mise v Afghánistánu.

Zveřejnil(a) Tomio Okamura - SPD dne 12. March 2019
9:34

Albrightová upozornila na to, že v řadě zemí NATO sílí nacionalismus a někde jsou přijímány zákony k oslabení opozice nebo médií. Někteří představitelé podle ní říkají, že před svobodou mají přednost jiné priority. Albrightová vyzvala k vystoupení proti těmto tendencím. "Nemůžeme pomáhat (ruskému prezidentovi Vladimiru) Putinovi, který se snaží alianci rozdělit a podkopat naši demokracii. Musíme být demokraciemi stoprocentně, nejen slovy, ale i činy," řekla.

9:31

Bývalá americká ministryně zahraničí Madeleine Albrightová varovala před podkopáváním demokracie v zemích NATO, které podle ní pomáhá nepřátelům. Na dnešní konferenci pořádané na Pražském hradě u příležitosti 20. výročí vstupu Česka do NATO také citovala někdejšího amerického prezidenta Billa Clintona, podle něhož rozšíření alianci posílilo.

9:29

ODS zdůraznilo důležitost členství Česka v NATO. 

9:27 Prezident Miloš Zeman na archivním snímku z roku 2019

Hlavním přínosem členství v Severoatlantické alianci je pro Česko pocit bezpečí. V pondělním rozhovoru s ČTK u příležitosti 20. výročí vstupu do NATO to řekl prezident Miloš Zeman. Za jedinou hrozbu pro alianci označil mezinárodní terorismus. Rusko ani Čínu nevnímá jako nepřátele NATO, kybernetické hrozby má za nafouknutou bublinu.

9:26

Ministr zahraničí Tomáš Petříček prohlásil, že Rusko se rozhodlo k agresivnímu přístupu ke svým sousedům. "Moskva musí respektovat mezinárodní právo i volbu prezidenta svých sousedů," řekl Petříček. 

Petříček uvedl, že NATO by mělo mít otevřené dveře i pro vstup Ukrajiny a Gruzie.

9:19

Metnar zdůraznil důležitost mise nejen v Afghánistánu, ale i Pobaltí. "Armáda dlouhodobě patří mezi instituce, kterým lidé věří," připomněl Metnar. 

9:17

"Členství v NATO bylo tím, co nejvíce posílilo naši vnější bezpečnost," řekl ministr obrany Lubomír Metnar s tím, že díky zahraničním misím bráníme krizím, které by se později mohly přesunout k nám. 

9:14

Ministr vnitra Jan Hamáček v projevu ve Španělském sále zdůraznil důležitost členství Česka v NATO. "Jsem hrdý na to, že si naši vojáci získali respekt u největším armád světa," řekl k zahraničním misím a dodal, že Česko je aktivní spojenec aliance. 

"Naše země nikdy neměla tak silné bezpečnostní garance jako když jsme v NATO. Česko je jednou z nejbezpečnějších zemí na světě," řekl Hamáček, který několikrát zdůraznil, že Česko není jen pasivní příjemce bezpečnosti.

9:05

Přidružení České republiky k severoatlantickému paktu bývá považováno za největší úspěch české diplomacie po roce 1989.

9:00

Přehled akcí, které se konají k dvacetiletému výročí ke vstupu do NATO. 

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 12. 3. 2019 20:25
 

Právě se děje

Další zprávy