Zeman zopakoval, že s teroristy se nevyjednává. Ostatní státníci vyzývali k jednotě

Martin Ehl Martin Ehl
12. 3. 2019 14:06
Prezident Miloš Zeman při oslavách 20. výročí vstupu Česka, Polska a Maďarska do NATO jako jediná z přítomných hlav států na Pražském hradě nehovořil o potřebě kolektivní bezpečnosti, demokracie a sdílení hodnot. Svůj krátký projev věnoval výlučně boji proti terorismu, a hlavně operaci v Afghánistánu. Také kritizoval jednání, která s afghánským hnutím Tálibán vedou Spojené státy americké v Kataru.
Prezident Miloš Zeman při výročí 20 let Česka v NATO kritizoval vyjednávání USA s hnutím Tálibán o podobě vlády v Afghánistánu. | Video: ČTK

Přední ústavní činitelé a zástupci spojeneckých zemí vystoupili v úterý dopoledne s projevy na konferenci pořádané na Pražském hradě. Slovenský prezident Andrej Kiska, polský Andrzej Duda a maďarský János Áder ve svých vystoupeních opakovaně zdůrazňovali potřebu společné obrany svobody a jistotu, kterou aliance jejich zemím zajišťuje.

Podobně, s důrazem na společné hodnoty a společnou bezpečnost, před prezidenty hovořili o alianci i přední čeští politici. "Je naším existenčním zájmem být členy tohoto spolku," řekl o českém členství premiér Andrej Babiš, který jako jediný posléze následoval prezidenta Zemana a kritizoval NATO za nedostatečnou angažovanost v boji proti terorismu.

"Znovu po osmnácti letech opakuji, že s teroristy se nevyjednává, ale bojuje," řekl Zeman a později v diskusi nepřímo kritizoval připravovanou modernizaci českých pozemních jednotek. Podle něj by bylo potřeba nakoupit především ozbrojené drony, které se dle jeho názoru osvědčily v boji proti teroristům, a ne řešit modernizaci obrněných jednotek. "Rozšíření tankových divizí připomíná obnovu jezdectva," řekl po vlastním bonmotu o tom, že generálové se připravují na minulou válku.

Americké vojáky v Polsku potřebujeme, řekl Duda

O potřebě modernizovat armádu hovořil podrobněji například polský prezident Duda a zmínil některé polské investice. Polsko je jediná země z visegrádské čtyřky, která plní podmínku Severoatlantické aliance dávat dvě procenta HDP na obranu. Mnohem důrazněji ovšem Duda hovořil o tom, že by pro Poláky jako záruka bezpečnosti byli trvale umístění američtí vojáci. "Přítomnost americké armády v Polsku je zásadním garantem naší bezpečnosti," řekl Duda.

Slovenský prezident Kiska, jehož země si letos připomíná patnácté výročí vstupu do NATO, zdůraznil zase nebezpečí hybridních hrozeb a informační války.

Maďarský prezident Áder hovořil o nové historické situaci, neboť Maďaři poprvé v historii nejsou na zajištění své bezpečnosti sami. "To, co je v alianci opravdu důležité, je jednota," řekl Áder.

I v diskusi, která následovala po projevech čtyř prezidentů, dával prezident Zeman důraz na téma terorismu. Ostatní prezidenti se zaměřili na změny v geopolitické situaci v Evropě i ve světě, zmiňovali i hrozbu v podobě Ruska.

"Nové výzvy, které před aliancí stojí, mají svůj původ v ruské asertivitě, v Africe, na Blízkém východě nebo v rozšiřování zbraní hromadného ničení," shrnula budoucí témata aliance zástupkyně generálního tajemníka NATO Rose Gottemoellerová.

Členství v NATO je v existenčním zájmu Česka, sami se neubráníme, řekl Babiš

Premiér Andrej Babiš se přihlásil k českým závazkům při příležitosti 20. výročí vstupu země do Severoatlantické aliance. | Video: ČTK
 

Právě se děje

před 12 minutami

Španělské fotbalistky vstoupily do stávky, podpořil je Griezmann

Španělské prvoligové fotbalistky vstoupily v sobotu do stávky. Dva zápasy musely být odloženy, poté co hráčky splnily svou hrozbu z října. Fotbalistky se snaží o vyjednání nové kolektivní smlouvy s kluby, podpořila je i hvězda Barcelony Antoine Griezmann.

Fotbalistky si stávku odhlasovaly drtivou většinou na shromáždění 23. října. Poté, co ani další jednání nevedla k zažehnání sporu, ohlásila hráčská asociace AFE, jež zastupuje muže i ženy, v sobotu začátek stávky. "Dnes říkáme my fotbalistky dost!" uvedla na videu asociace reprezentační brankářka Mariasun Quiňonesová se San Sebastianu.

Svým kolegyním poslal slova povzbuzení francouzský mistr světa Griezmann, jenž hraje ve Španělsku celou profesionální kariéru. "Kamarádky z ženského fotbalu, které stávkují za svá práva, mají mou plnou podporu. Hodně štěstí!" napsal na twitteru bývalý hráč San Sebastianu a Atlética Madrid, jenž od letoška působí v Barceloně.

Fotbalistky požadují po klubech zvýšení minimální roční mzdy z 16.000 eur (přes 400.000 korun) na 20.000 eur (přes 500.000 korun). Největším problémem byla nicméně dohoda ohledně platů při částečném úvazku - hráčky chtěly minimálně 75 procent z plného profesionálního úvazku (12.000 eur), kluby byly ochotny jednat maximálně o 50 procentech (8000 eur).

Ve španělské lize hraje 16 týmů, ale jen několik je plně profesionálních. K nejúspěšnějším klubům patří podobně jako mezi muži Barcelona a Atlético Madrid. Real Madrid bude mít svůj ženský tým od příští sezony.

Ženský fotbal zažívá ve Španělsku boom od roku 2015, kdy se národní tým poprvé představil na mistrovství světa. Do ženského fotbalu začali poté proudit sponzoři a výrazně se zvýšil mediální zájem. Na zápas žen Atlética proti Barceloně přišlo v minulé sezoně na stadion Wanda Metropolitano přes 60 tisíc diváků.

Další zprávy