Zeman zopakoval, že s teroristy se nevyjednává. Ostatní státníci vyzývali k jednotě

Martin Ehl Martin Ehl
12. 3. 2019 14:06
Prezident Miloš Zeman při oslavách 20. výročí vstupu Česka, Polska a Maďarska do NATO jako jediná z přítomných hlav států na Pražském hradě nehovořil o potřebě kolektivní bezpečnosti, demokracie a sdílení hodnot. Svůj krátký projev věnoval výlučně boji proti terorismu, a hlavně operaci v Afghánistánu. Také kritizoval jednání, která s afghánským hnutím Tálibán vedou Spojené státy americké v Kataru.
Prezident Miloš Zeman při výročí 20 let Česka v NATO kritizoval vyjednávání USA s hnutím Tálibán o podobě vlády v Afghánistánu. | Video: ČTK

Přední ústavní činitelé a zástupci spojeneckých zemí vystoupili v úterý dopoledne s projevy na konferenci pořádané na Pražském hradě. Slovenský prezident Andrej Kiska, polský Andrzej Duda a maďarský János Áder ve svých vystoupeních opakovaně zdůrazňovali potřebu společné obrany svobody a jistotu, kterou aliance jejich zemím zajišťuje.

Podobně, s důrazem na společné hodnoty a společnou bezpečnost, před prezidenty hovořili o alianci i přední čeští politici. "Je naším existenčním zájmem být členy tohoto spolku," řekl o českém členství premiér Andrej Babiš, který jako jediný posléze následoval prezidenta Zemana a kritizoval NATO za nedostatečnou angažovanost v boji proti terorismu.

"Znovu po osmnácti letech opakuji, že s teroristy se nevyjednává, ale bojuje," řekl Zeman a později v diskusi nepřímo kritizoval připravovanou modernizaci českých pozemních jednotek. Podle něj by bylo potřeba nakoupit především ozbrojené drony, které se dle jeho názoru osvědčily v boji proti teroristům, a ne řešit modernizaci obrněných jednotek. "Rozšíření tankových divizí připomíná obnovu jezdectva," řekl po vlastním bonmotu o tom, že generálové se připravují na minulou válku.

Americké vojáky v Polsku potřebujeme, řekl Duda

O potřebě modernizovat armádu hovořil podrobněji například polský prezident Duda a zmínil některé polské investice. Polsko je jediná země z visegrádské čtyřky, která plní podmínku Severoatlantické aliance dávat dvě procenta HDP na obranu. Mnohem důrazněji ovšem Duda hovořil o tom, že by pro Poláky jako záruka bezpečnosti byli trvale umístění američtí vojáci. "Přítomnost americké armády v Polsku je zásadním garantem naší bezpečnosti," řekl Duda.

Slovenský prezident Kiska, jehož země si letos připomíná patnácté výročí vstupu do NATO, zdůraznil zase nebezpečí hybridních hrozeb a informační války.

Maďarský prezident Áder hovořil o nové historické situaci, neboť Maďaři poprvé v historii nejsou na zajištění své bezpečnosti sami. "To, co je v alianci opravdu důležité, je jednota," řekl Áder.

I v diskusi, která následovala po projevech čtyř prezidentů, dával prezident Zeman důraz na téma terorismu. Ostatní prezidenti se zaměřili na změny v geopolitické situaci v Evropě i ve světě, zmiňovali i hrozbu v podobě Ruska.

"Nové výzvy, které před aliancí stojí, mají svůj původ v ruské asertivitě, v Africe, na Blízkém východě nebo v rozšiřování zbraní hromadného ničení," shrnula budoucí témata aliance zástupkyně generálního tajemníka NATO Rose Gottemoellerová.

Členství v NATO je v existenčním zájmu Česka, sami se neubráníme, řekl Babiš

Premiér Andrej Babiš se přihlásil k českým závazkům při příležitosti 20. výročí vstupu země do Severoatlantické aliance. | Video: ČTK
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Patnáctiletý chlapec přežil pád z 19. patra panelového domu v Praze

V Praze na Hájích v pátek odpoledne spadl zřejmě z 19. patra panelového domu patnáctiletý chlapec. Pád přežil, záchranáři ho po uvedení do umělého spánku převezli s vážným úrazem hlavy a pánve do Thomayerovy nemocnice, řekly mluvčí policie Eva Kropáčová a záchranné služby Jana Poštová.

Událost se stala v Kupeckého ulici po 15:00. "Hasiči na místě osobu vyprostili z přístavby, kam dopadla," řekla Kropáčová. Záchranáři podle Poštové ošetřili na místě patnáctiletého mladíka. "Uvedli jsme ho do umělého spánku, zajistili dýchací cesty, žilní vstup, zajistili podle traumaprotokolu a převezli s vážným úrazem hlavy a pánve do Thomayerovy nemocnice na traumatologii," uvedla. Policisté nyní zjišťují veškeré okolnosti události a příčinu pádu, dodala Kropáčová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy