Houfnice, obrněné vozy či robot na hledání výbušnin. Armáda představila svou výzbroj

Houfnice, obrněné vozy či robot na hledání výbušnin. Armáda představila svou výzbroj
Hradčanské náměstí v Praze se v den 20. výročí vstupu Česka do NATO stalo prostorem pro výstavu vojenské techniky Armády České republiky.
Československá samohybná kanónová houfnice je ráže 152 mm s pohonem 8×8. Vývoj zbraně byl dokončen v roce 1976 ve slovenském podniku Konštrukta Trenčín a o rok později byla Dana zavedena do výzbroje ČSLA.
Ve výbavě houfnice nesmí chybět ani lopata, krumpáč a sekera.
A tady je k vidění přenosný protiletadlový raketový komplet velmi krátkého dosahu RBS-70. Vyvinula jej a vyrábí společnost Saab Bofors Dynamics A.B.
Foto: Honza Mudra
Honza Mudra
12. 3. 2019 14:36
Armáda při příležitosti 20. výročí vstupu Česka do NATO představila v úterý na Hradčanském náměstí svou vojenskou techniku. Návštěvníci si tak mohli prohlédnout například kolový obrněný transportér Pandur, lehká obrněná vozidla Dingo a Iveco, bojové vozidlo Humvee, protiletadlový raketový komplet RBS-70, samohybnou kanónovou houfnici Dana, pyrotechnického robota, nejnovější motocykly Hradní stráže, salvový kanon či vojenskou výzbroj včetně ručních zbraní.
 

Právě se děje

před 3 minutami

Německý ústavní soud zrušil zmrazení nájmů v Berlíně

Německý ústavní soud ve čtvrtek zrušil zákon, který v hlavním městě Berlíně zmrazil nájemné. Podle soudu jednotlivým spolkovým zemím, kterou je i německá metropole, nepřísluší o výši nájemného rozhodovat. Tuto pravomoc má pouze parlament na celoněmecké úrovni, informovala agentura DPA.

Koncem loňského února vstoupil v Berlíně v platnost zákon, který na pět let zmrazil nájemné u zhruba 1,5 milionu bytů. U zhruba 300 000 bytů museli majitelé nájemné snížit na úroveň z června 2019. Od roku 2022 mohou ceny znovu stoupat, ale ročně nejvýše o 1,3 procenta.

Cílem kontroverzního opatření prosazeného levicovou koalicí na berlínské radnici bylo zastavit prudký růst nákladů na bydlení z posledních let, kvůli kterému se řada obyvatel z německého hlavního města vystěhovala.

Zdroj: ČTK
před 23 minutami

Stát letos vybere méně u daně z příjmu lidí i firem, výběr DPH stoupne

V letošním roce by příjmy státu u některých daní měly klesnout. Jde například o daň z příjmu fyzických osob i právnických nebo spotřební daně z minerálních olejů. Naopak více stát vybere u daně z přidané hodnoty (DPH) nebo i na sociálním a zdravotním pojištění. V dalších letech by příjmy státu z daní i ze sociálního pojištění měly růst, a to i například právě u daně z příjmu fyzických osob ovlivněné letošním zrušením superhrubé mzdy. V lednových odhadech přitom ministerstvo financí počítalo s poklesem příjmů z této daně i v roce 2022. Vyplývá to z přehledu, který ministerstvo financí zveřejnilo na internetu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy