Čína, nebo Bílý dům? Zemanovu schůzku s Trumpem může zkomplikovat cesta do Asie

Kateřina Frouzová Kateřina Frouzová
19. 4. 2017 14:18
Setkání prezidentů Miloše Zemana a Donalda Trumpa v Bílém domě se komplikuje každým dnem, kdy není známý přesný termín schůzky. Zeman, který na jednání sází před tuzemskými prezidentskými volbami, má totiž v kalendáři volné jen dva týdny, do kterých by se měl Trump trefit. Jinak bude muset Pražský hrad přeskládat prezidentovy cesty do Asie, nebo hledat jiné datum.
Miloš Zeman.
Miloš Zeman. | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Podobně, jak se protahuje vyjednávání s americkou administrativou prezidenta Donalda Trumpa, zkracuje se s tím doba, kterou si prezident Miloš Zeman vyčlenil na společné setkání v Bílém domě. V druhém květnovém týdnu totiž Zeman letí na několik dnů do Číny a v červnu má v plánu návštěvu Vietnamu. Trump se zase na konci května chystá do Evropy. Většina volných dat na nejbližší týdny je tak už zabraná.

V Zemanově kalendáři tak zbývají poslední dva týdny, kdy se může bez komplikací setkat s novým americkým prezidentem. Mluvčí Jiří Ovčáček neodpověděl na otázky, jak bude Hrad případný střet termínů řešit. "Spekulativní otázky ponechávám bez odpovědi," uvedl Ovčáček na dotaz, zda Zeman uvažuje nad tím, že by kvůli Trumpovi rušil jiné plány.

Velvyslanec v USA Hynek Kmoníček by měl v USA předložit pověřovací listiny v pondělí 24. dubna. "K setkání pánů prezidentů Zemana a Trumpa by mělo dojít kdykoli po tomto datu. Můžeme se to dozvědět čtyři nebo pět dní předtím," uvedl náměstek ministra zahraničí Lukáš Kaucký. V úvahu tedy připadá jen přelom dubna a května.

"Drobná obtíž spočívá v tom, že pokud by to neproběhlo v těchto dvou týdnech, tak vzhledem k tomu, že potom pan prezident letí do Číny a následně do Vietnamu, tak vzniká časová komplikace. Pak se bude muset hledat termín nejen ve Washingtonu, ale i v diáři prezidenta Zemana," vysvětlil problém náměstek Kaucký. 

Zeman v Číně, Trump v Evropě

Program v Číně přitom Zeman nemůže lehce zrušit. Má v plánu setkat se tam s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem a pak navštívit summit třiceti hlav států. Cesta tak potrvá zřejmě déle než týden. Na konci května se zase Trump chystá jednat v Evropě se spojenci USA během zasedání NATO. 

V kuloárech se proto kvůli nejasnostem kolem termínu střetnutí množí spekulace, že Zeman do Bílého domu vůbec nepojede. Tyto úvahy navíc podporuje skutečnost, že česká strana komunikovala s americkou lobbistickou agenturou SPG, která měla s aktivitami Zemana v USA pomoci. Navíc hradní kancléř Vratislav Mynář ještě na konci března sliboval, že Hrad bude znát termín schůzky tři týdny před odletem. Dosud však žádné datum neoznámil.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 minutou

Dopravní nehoda u Ostrovačic na Brněnsku na několik hodin uzavřela dálnici D1 ve směru na Brno

Dopravní nehoda dvou kamionů u Ostrovačic na Brněnsku dnes zhruba na čtyři hodiny uzavřela dálnici D1 ve směru z Prahy na Brno. Kolize se obešla bez zranění, vyplývá z informací jihomoravské policie a hasičů. Před 10:00 se podařilo obnovit provoz jedním pruhem, oznámilo Ředitelství silnic a dálnic. Do té doby byla D1 neprůjezdná mezi sjezdem 178 u Ostrovačic a exitem 182 u Kývalky. Až zhruba do 18:00 ale v místě pokračovaly odklízecí práce.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 29 minutami

Dálnici D10 uzavřela u Mladé Boleslavi nehoda kamionu

Dálnici D10 ve směru na Prahu uzavřela u Mladé Boleslavi nehoda kamionu, který se převrátil na bok. Část návěsu zasahuje také do jízdního pásu v druhém směru, kde je provoz sveden do jednoho jízdního pruhu. Při nehodě se nákladnímu autu prorazila nádrž a unikala nafta, řekla mluvčí středočeských hasičů Tereza Fliegerová. Podle policejní mluvčí Michaely Novákové se kolize obešla bez zranění.

Policisté na místo vyjeli ve 13:30, kamion měl podle polského řidiče technickou závadu. Po nehodě zůstal ležet na středových svodidlech. Podle Novákové byl v podvečer provoz na Prahu jedním pruhem obnoven zhruba na čtvrt hodiny, aby mohla odjet část čekajících aut. "Ale už je to zase zavřené," uvedla mluvčí kolem 18:00.

Další zprávy