Zeman poprvé vynechá přísahu vojáků. Ať část oslav 28. října proběhne na Moravě, přeje si Hrad

Lukáš Prchal Jan Wirnitzer Lukáš Prchal, Jan Wirnitzer
5. 10. 2017 5:30
Poprvé po mnoha letech se neuskuteční přísaha vojáků na Hradčanském náměstí, tradiční součást oslav vzniku republiky. Armáda ji na žádost Hradu přesunula na Moravu a prezident Miloš Zeman se jí nezúčastní. Mluvčí Jiří Ovčáček na otázku, proč si Hrad konání ceremoniálu nepřál, neodpověděl a odkázal na ministerstvo obrany. "Jsme velmi rádi, že oslavy státního svátku nebudou poznamenány pragocentrismem a proběhnou i na Moravě," napsal mluvčí.
Slavnostní přísahy vojáků se prezident Miloš Zeman loni účastnil. | Video: Army.cz

Praha - Tradiční součástí oslav státního svátku 28. října je i slavnostní přísaha nových vojáků na Hradčanském náměstí, které kromě generálů přihlíží i prezident coby vrchní velitel ozbrojených sil.

Letos ale prezident Miloš Zeman u vojenské přísahy nebude. Armáda totiž celou akci na Hradčanském náměstí zrušila a přesunula do Brna a do Vyškova. Podle tří zdrojů Aktuálně.cz z vysokých armádních kruhů tak vojáci učinili na přání Hradu.

"Hrad požádal, aby jedna z akcí neproběhla, protože toho má prezident ten den moc. Jeho nejbližší tak chtějí, aby měl chvíli oddych," řekl redakci jeden z armádních zdrojů, který si nepřál být jmenován. K tradičnímu prezidentskému programu 28. října patří ještě pietní akt na Vítkově, jmenování nových generálů a udílení státních vyznamenání.

Dosud nikdy se přehlídka na Hradčanském náměstí nerušila na přání prezidentské kanceláře. 

Mluvčí Jiří Ovčáček na přímou otázku, proč Hrad požádal armádu o přesun ceremoniálu z Hradčanského náměstí, neodpověděl. "Jsme velmi rádi, že oslavy státního svátku nebudou poznamenány pragocentrismem a proběhnou i na Moravě," napsal pouze mluvčí.

Při přísaze generálové, ministr obrany i prezident celou dobu stojí nebo přecházejí kolem seřazených vojáků.

Prezident přitom v poslední době vynechal i další akce. Začátkem května se poprvé neúčastnil pietního aktu na Vítkově. Chyběl také na části summitu NATO v Bruselu, při které státníci stáli.

Redakce požádala o vyjádření ministerstvo obrany, které přesunutí ceremoniálu potvrdilo. Vše se však podle úřadu děje na žádost regionů. "Na základě žádostí z regionů, přišel mimo jiné dopis od starosty Vyškova, se v letošním roce i říjnová slavnostní vojenská přísaha uskuteční v místech, kde se nováčci na svoji další službu v armádě připravují," sdělil redakci mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek.

Doplnil, že příslušníci kurzu základní vojenské přípravy budou vojenskou přísahu skládat právě ve Vyškově, studenti Univerzity obrany pak v Brně. Starosta Vyškova Karel Goldemund (ČSSD) dopis se žádostí, aby se akce konala na jižní Moravě, poslal před třemi týdny.

Příští rok, kdy už bude po prezidentských volbách, se však má ceremoniál znovu vrátit na Hradčanské náměstí. "Pro rok 2018 počítáme s tím, že se slavnostní vojenská přísaha do Prahy znovu vrátí a stane se jednou z významných součástí oslav Dne vzniku samostatného československého státu," dodal Pejšek s odkazem na sté výročí vzniku republiky 28. října 2018.

Říjnová ceremonie s vojenskou přísahou se dosud vždy konala na Hradčanském náměstí v Praze. Zeman se účastnil všech čtyř předchozích, které jej zastihly v úřadu prezidenta. Václav Havel se jich účastnil pravidelně také, v letech 2001 a 2002 vynechal ze zdravotních důvodů, zastoupil ho přitom kancléř Ivo Mathé. Přehlídek se účastnil i bývalý prezident Václav Klaus.

V roce 2004 se přehlídka nekonala vůbec, což souviselo s rušením základní vojenské služby - podle tehdejšího hradního protokoláře Jindřicha Forejta v říjnu už nebylo dost vojáků, kteří by přísahu skládali. Poslední absolventi povinné vojny přísahali v květnu 2004 na výročí konce druhé světové války.

 

Právě se děje

před 50 minutami

Schodek rozpočtu letos může stoupnout nad 400 miliard korun

Schodek státního rozpočtu letos vzroste podle předsedkyně Národní rozpočtové rady Evy Zamrazilové minimálně na 400 miliard korun ze schválených 320 miliard Kč. Uvedla to v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Ekonomka a členka iniciativy KoroNERV-20 Helena Horská s tím souhlasila, ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) to nevyloučila. Nová výše rozpočtového schodku s ohledem na dopady daňového balíčku bude podle ní stanoven koncem února nebo počátkem března.

"Nevím, řeknu to na přelomu února a března. Nemohu to vyloučit," uvedla v pořadu ČT Schillerová k možnosti, že se schodek vyšplhá nad 400 miliard korun. Podle ministryně financí ale nelze do rozpočtu pouze prostě započítat dopady daňového balíčku. Podle prosincového odhadu ministerstva financí by měl balíček snížit příjmy veřejných rozpočtů o 98,7 miliardy korun, z toho příjmy státního rozpočtu o 87,5 miliardy korun. Ministryně dnes však mluvila o dopadu 65 miliard korun na státní rozpočet

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

U břehů Turecka se potopila ruská nákladní loď, záchranáři se snaží pomoci asi 15 členům posádky

U tureckého pobřeží Černého moře se potopila ruská nákladní loď. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na turecká státní média. Záchranáři se nyní snaží pomoci asi 15 členům posádky, kteří uvízli na moři v trojici záchranných člunů.

Loď určená pro přepravu sypkého nákladu se potopila u pobřeží regionu Inkumu. Oběti na životech zatím nejsou hlášené a příčina neštěstí není jasná.

Guvernér turecké provincie Bartin Sinan Güner uvedl, že na záchraně námořníků se pracuje, počasí je však velmi špatné. V oblasti silně prší a sněží a fouká silný vítr.

Zdroj: ČTK
Další zprávy