I na Prahu dojde. Hrad připravuje Zemanovu první návštěvu metropole, uskuteční se v příštím roce

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
3. 10. 2017 13:44
Praha a prezidentská kancelář začaly připravovat první oficiální návštěvu Miloše Zemana v hlavním městě. "Momentálně se domlouvá termín mezi sekretariáty, ale pana prezidenta samozřejmě na magistrátu rádi přivítáme," potvrdila informace Aktuálně.cz pražská primátorka Adriana Krnáčová (ANO). Prezidentův mluvčí redakci řekl, že do konce roku se návštěva nestihne a proběhnout by mohla počátkem roku 2018.
Prezident Miloš Zeman.
Prezident Miloš Zeman. | Foto: Zbyněk Pecák

Praha - Během pětiletého funkčního období stihl prezident Miloš Zeman čtyřikrát navštívit téměř všechny kraje, dohromady byl v krajích na 53 návštěvách.  Jednomu se však zásadně vyhýbal. To chce ale nyní překvapivě před koncem mandátu napravit, jeho první oficiální návštěva hlavního města Prahy už se připravuje a měla by se uskutečnit v následujících měsících.

"Momentálně se domlouvá termín mezi sekretariáty, ale pana prezidenta samozřejmě na magistrátu rádi přivítáme," potvrdila informace Aktuálně.cz pražská primátorka Adriana Krnáčová (ANO).

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček potvrdil, že Hrad o návštěvě jedná, nicméně do konce roku už ji nestihne. "Bohužel, do konce roku už je program krajských návštěv pevně stanoven," napsal redakci mluvčí s tím, že návštěva připadá v úvahu v příštím roce.

Doplnil zároveň, že na první půlku ledna Hrad žádné cesty do krajů nechystá. K návštěva tak nedojde před prvním kolem prezidentských voleb, které se uskuteční 12. a 13. ledna. Případné druhé kolo se pak proběhne o dva týdny později, tedy 26. a 27. ledna. Funkční období pak Zemanovi končí 8. března.

Kam přesně prezident v hlavním městě při své historicky první oficiální návštěvě zavítá, je podle úřadů předčasné řešit. Ovčáček nicméně dodal, že by se prezident měl setkat s vedením metropole a všech městských částí.

Praha byla v druhém kole posledních prezidentských voleb jediným krajem, kde byl Zeman poražen svým protikandidátem Karlem Schwarzenbergem. A mluvilo se o tom, že to je jeden z důvodů, proč Zeman hlavní město nikdy nenavštívil.

V Praze se Zeman sice nikdy na oficiální návštěvě neobjevil, několikrát se však účastnil veřejných shromáždění. Před dvěma lety vystoupil třeba na jednom pódiu spolu s extremisty na studentský svátek 17. listopadu.

 

Právě se děje

Další zprávy