I na Prahu dojde. Hrad připravuje Zemanovu první návštěvu metropole, uskuteční se v příštím roce

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
3. 10. 2017 13:44
Praha a prezidentská kancelář začaly připravovat první oficiální návštěvu Miloše Zemana v hlavním městě. "Momentálně se domlouvá termín mezi sekretariáty, ale pana prezidenta samozřejmě na magistrátu rádi přivítáme," potvrdila informace Aktuálně.cz pražská primátorka Adriana Krnáčová (ANO). Prezidentův mluvčí redakci řekl, že do konce roku se návštěva nestihne a proběhnout by mohla počátkem roku 2018.
Prezident Miloš Zeman.
Prezident Miloš Zeman. | Foto: Zbyněk Pecák

Praha - Během pětiletého funkčního období stihl prezident Miloš Zeman čtyřikrát navštívit téměř všechny kraje, dohromady byl v krajích na 53 návštěvách.  Jednomu se však zásadně vyhýbal. To chce ale nyní překvapivě před koncem mandátu napravit, jeho první oficiální návštěva hlavního města Prahy už se připravuje a měla by se uskutečnit v následujících měsících.

"Momentálně se domlouvá termín mezi sekretariáty, ale pana prezidenta samozřejmě na magistrátu rádi přivítáme," potvrdila informace Aktuálně.cz pražská primátorka Adriana Krnáčová (ANO).

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček potvrdil, že Hrad o návštěvě jedná, nicméně do konce roku už ji nestihne. "Bohužel, do konce roku už je program krajských návštěv pevně stanoven," napsal redakci mluvčí s tím, že návštěva připadá v úvahu v příštím roce.

Doplnil zároveň, že na první půlku ledna Hrad žádné cesty do krajů nechystá. K návštěva tak nedojde před prvním kolem prezidentských voleb, které se uskuteční 12. a 13. ledna. Případné druhé kolo se pak proběhne o dva týdny později, tedy 26. a 27. ledna. Funkční období pak Zemanovi končí 8. března.

Kam přesně prezident v hlavním městě při své historicky první oficiální návštěvě zavítá, je podle úřadů předčasné řešit. Ovčáček nicméně dodal, že by se prezident měl setkat s vedením metropole a všech městských částí.

Praha byla v druhém kole posledních prezidentských voleb jediným krajem, kde byl Zeman poražen svým protikandidátem Karlem Schwarzenbergem. A mluvilo se o tom, že to je jeden z důvodů, proč Zeman hlavní město nikdy nenavštívil.

V Praze se Zeman sice nikdy na oficiální návštěvě neobjevil, několikrát se však účastnil veřejných shromáždění. Před dvěma lety vystoupil třeba na jednom pódiu spolu s extremisty na studentský svátek 17. listopadu.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Izraelské letouny pálily na cíle v centrální Sýrii, tvrdí Damašek

Syrská protiraketová obrana reagovala na izraelský útok v blízkosti města Masjáf v provincii Hamá. Rozsah škod je zatím nejasný a nejsou informace o možných obětech. Slyšet ale byly výbuchy a na místě propukl požár. S odkazem na syrskou státní agenturu SANA to napsala agentura AP.

Obyvatelé sousedního Libanonu uvedli, že slyšeli hluk z izraelských bojových letounů, které přelétaly nízko nad zemí.

Agentura AP píše, že jde o nejnovější ze série izraelských útoků v Sýrii za poslední týdny, které se uskutečnily navzdory koronavirové pandemii a přichází ve chvíli rostoucího napětí mezi Izraelem a ozbrojenci z militantní libanonské skupiny Hizballáh v Sýrii a na hranici s Libanonem. Damašek tvrdí, že Izrael podnikl v uplynulých dvou měsících nejméně sedm náletů. Terčem měli být íránské síly a jejich spojenci, kteří stojí na straně syrské vlády.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Vídeň se přidala k vlně protestů, na demonstraci proti rasismu se sešlo 50 000 lidí

Na demonstraci proti rasismu a rasisticky motivovanému policejnímu násilí se ve čtvrtek v centru Vídně sešlo kolem 50 000 lidí. S odvoláním na oficiální odhad policie to napsala agentura APA. Rakouská metropole se tak přidala k celosvětové vlně protestů, kterou vyvolala smrt černocha George Floyda při zatýkání v americkém Minneapolisu.

Shromáždění začalo kolem 17:00 SELČ na náměstí Platz der Menschenrechte nedaleko Uměleckohistorického muzea. Policie zprvu velikost davu odhadla na 10.000 účastníků, pak se ale k protestu navzdory dešti rychle přidávaly další tisíce lidí. Každých deset minut dav rostl zhruba o 5000 lidí a demonstrace brzy zaplnila i blízkou ulici Mariahilfer Strasse a náměstí Museumsplatz.

Zdroj: ČTK
Další zprávy