I na Prahu dojde. Hrad připravuje Zemanovu první návštěvu metropole, uskuteční se v příštím roce

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
3. 10. 2017 13:44
Praha a prezidentská kancelář začaly připravovat první oficiální návštěvu Miloše Zemana v hlavním městě. "Momentálně se domlouvá termín mezi sekretariáty, ale pana prezidenta samozřejmě na magistrátu rádi přivítáme," potvrdila informace Aktuálně.cz pražská primátorka Adriana Krnáčová (ANO). Prezidentův mluvčí redakci řekl, že do konce roku se návštěva nestihne a proběhnout by mohla počátkem roku 2018.
Prezident Miloš Zeman.
Prezident Miloš Zeman. | Foto: Zbyněk Pecák

Praha - Během pětiletého funkčního období stihl prezident Miloš Zeman čtyřikrát navštívit téměř všechny kraje, dohromady byl v krajích na 53 návštěvách.  Jednomu se však zásadně vyhýbal. To chce ale nyní překvapivě před koncem mandátu napravit, jeho první oficiální návštěva hlavního města Prahy už se připravuje a měla by se uskutečnit v následujících měsících.

"Momentálně se domlouvá termín mezi sekretariáty, ale pana prezidenta samozřejmě na magistrátu rádi přivítáme," potvrdila informace Aktuálně.cz pražská primátorka Adriana Krnáčová (ANO).

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček potvrdil, že Hrad o návštěvě jedná, nicméně do konce roku už ji nestihne. "Bohužel, do konce roku už je program krajských návštěv pevně stanoven," napsal redakci mluvčí s tím, že návštěva připadá v úvahu v příštím roce.

Doplnil zároveň, že na první půlku ledna Hrad žádné cesty do krajů nechystá. K návštěva tak nedojde před prvním kolem prezidentských voleb, které se uskuteční 12. a 13. ledna. Případné druhé kolo se pak proběhne o dva týdny později, tedy 26. a 27. ledna. Funkční období pak Zemanovi končí 8. března.

Kam přesně prezident v hlavním městě při své historicky první oficiální návštěvě zavítá, je podle úřadů předčasné řešit. Ovčáček nicméně dodal, že by se prezident měl setkat s vedením metropole a všech městských částí.

Praha byla v druhém kole posledních prezidentských voleb jediným krajem, kde byl Zeman poražen svým protikandidátem Karlem Schwarzenbergem. A mluvilo se o tom, že to je jeden z důvodů, proč Zeman hlavní město nikdy nenavštívil.

V Praze se Zeman sice nikdy na oficiální návštěvě neobjevil, několikrát se však účastnil veřejných shromáždění. Před dvěma lety vystoupil třeba na jednom pódiu spolu s extremisty na studentský svátek 17. listopadu.

 

Právě se děje

před 40 minutami

Mongolsko se kvůli viru izoluje: zavírá hraniční přechody, školy i univerzity

Mongolsko od dnešního dne až do 2. března uzavře všechny školky, školy, univerzity a další vzdělávací zařízení. Tamní úřady se tak snaží zabránit šíření smrtícího koronaviru, který v uplynulých dnech zasáhl sousední Čínu. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na mongolská média. Úřady rovněž uzavřely pro chodce a automobilovou dopravu všechny hraniční přechody a zakázaly veškerá veřejná shromáždění.

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

Při útoku na ambasádu USA v Iráku byl zraněn jeden člověk

Při nedělním raketovém útoku, který zasáhl velvyslanectví Spojených států v Bagdádu, utrpěl zranění nejméně jeden zaměstnanec ambasády. Agentuře AFP to řekl nejmenovaný irácký zdroj.

Reportér televizní stanice Al-Arabíja popsal, že viděl uvnitř areálu přistávat americký letoun. Zraněných je podle něj více, Washington ale tyto informace zatím nekomentoval. Celkem bylo vypáleno pět raket, areál ambasády zasáhly tři, jedna z nich pak jídelnu v době večeře.

Podle agentury AFP je to poprvé, co rakety dopadly přímo na americkou ambasádu, nacházející se v opevněné a přísně střežené zelené zóně, kde sídlí vláda a mnoho dalších zahraničních zastoupení. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy